Mayın 31-də “Azərbaycan Milli Ensiklopediyası” Elmi Mərkəzində AMEA Rəyasət Heyətinin növbəti iclası keçirilib. İclası AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə açaraq tədbir iştirakçılarını gündəlikdəki məsələlərlə tanış edib.
Müzakirəyə çıxarılan ilk məsələ elmi istiqamətlər üzrə elmi şuraların yaradılması haqqında olub. AMEA və Respublika Elmi Tədqiqatların Əlaqələndirilməsi Şurasının qəbul etdiyi birgə qərara əsasən elmi istiqamətlər üzrə yeni elmi şuralar yaradılaraq sədrləri təsdiqlənib.
Akademiyanın sonuncu Ümumi yığıncağında AMEA Rəyasət Heyəti üzvlüyünə yeni şəxslərin seçilməsini nəzərə alaraq Rəyasət Heyəti üzvləri arasında yeni vəzifə bölgüsü təsdiq edilib.
Daha sonra AMEA professorlarının seçkilərinin keçirilməsi haqqında müzakirələr aparılıb. Bildirilib ki, Rəyasət Heyətinin qərarı ilə “AMEA-nın professoru” adını almaq üçün növbəti müsabiqə elan edilib. Müsabiqədə iştirak etmək üçün respublikanın elmi və ali təhsil müəssisələrindən 24 elmlər doktorunun namizədliyi irəli sürülüb. AMEA-nın professorluğuna namizədlərin müəyyən olunması üçün iclasda gizli səsvermə yolu ilə seçkilərin keçirilməsi və nəticələrin AMEA Rəyasət Heyətinə təqdim olunması qərara alınıb.
Tədbirdə AMEA əməkdaşlarının elmi, elmi-təşkilati, texnoloji, ictimai və təsərrüfat fəaliyyətini qiymətləndirmək məqsədilə AMEA-nın Xatirə nişanı, habelə AMEA-nın Akademik Əşrəf Hüseynov adına mükafatı, Akademik Əli Quliyev adına mükafatı, Akademik Vahab Əliyev adına mükafatı, Akademik Mirəli Qaşqay adına mükafatı, Akademik Ələşrəf Əlizadə adına mükafatı, Akademik Cəlal Əliyev adına mükafatı, Akademik Məmməd Cəfər Cəfərov adına mükafatı, Akademik Məmmədağa Şirəliyev adına mükafatı və Abbasqulu Ağa Bakıxanov adına mükafatı haqqında əsasnamələr təsdiq edilib.
Növbəti qərarla Rəyasət Heyəti aparatının idarə və şöbələrinin yeni əsasnamələri təsdiqlənib.
Rəyasət Heyəti tərəfindən AMEA-nın Zoologiya İnstitutunda Paleozoologiya laboratoriyasının yaradılması, Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin strukturunda qismən dəyişiklik edilməsi, Genetik Ehtiyatlar İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Səbinə Mehdiyeva və institutun kiçik elmi işçisi Ülkər Əhmədlinin Almaniyaya ezam olunmaları qərara alınıb.
Gündəlikdə yer alan növbəti məsələlər “Akademik Məmməd Cəfər Cəfərovun 110 illiyinin qeyd edilməsi haqqında” və “Əhməd bəy Ağaoğlunun 150 illik yubileyinin qeyd edilməsi haqqında” Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin sərəncamlarına əsasən yubileylərə həsr olunmuş tədbirlər planları barədə olub. İclasda tədbirlər planlarının akademiya ilə birlikdə digər dövlət qurumlarına həvalə edilməsi və hər iki tədbir çərçivəsində elmi konfransların planda nəzərə alınmasının zəruriliyindən danışılıb. Müzakirələrdən sonra hər iki tədbirlər planı təsdiq olunub.

On May 31, the next meeting of Presidium of ANAS was held at the "Azerbaijan National Encyclopedia"Scientific Center. Opening the meeting, academician Akif Alizadeh familiarized the event participants with the issues of the agenda.
The first issue raised was the creation of scientific councils on scientific directions. According to the joint decision of the ANAS and the Republic Scientific Research Council, new scientific councils on scientific directions were established and the chairmen were approved.
Taking into account the election of new members to the Presidium of ANAS, the distribution of new duties among members of the Presidium was approved at the last General Meeting of the Academy.
Later, discussions were held on holding the elections of ANAS professors. It was noted that by the decision of the Presidium the next competition was announced for the title of "Professor of ANAS". 24 candidates of science have been nominated from the scientific and higher educational institutions of the republic to participate in the competition. It was decided to hold the elections by secret ballot and to present the results to the Presidium of ANAS for determination of candidates for ANAS professors.
The statutes about memorable sign of ANAS, as well as the award named after Academician Ashraf Huseynov, Academician Ali Guliyev Award, Academician Vahab Aliyev Award, Academician Mirali Gashgay Prize, Academician Sharif Alizadeh Award, Academician Jalal Aliyev Award, Academician Mamed Jafar Jafarov Prize, Academician Mammadaga Shiraliyev Award and Abbasqulu Aga Bakikhanov Prize Award were approved.
The next decision was made about new statutes of the Board of Directors and divisions of the Presidium.
The Presidium decided to establish the Paleozoology Laboratory at the Institute of Zoology of ANAS, make partial changes in the structure of the National Museum of History of Azerbaijan, to send the senior researcher of the Institute of Genetic Resources, PhD in Biology Sabina Mehdiyeva and the junior researcher of the Institute, Ulker Ahmedli to Germany.
The following issues were holding events, according to the decree of the President of the Republic of Azerbaijan "On celebrating the 110th anniversary of academician Mammad Jafar Jafarov" and "On the celebration of the 150th anniversary of Ahmed bey Agaoglu". Following the discussions, action plans have been approved.