2017-2019-ci tədris illərində AMEA Zoologiya İnstitutunun əyani magistrı olan Xədicə Qasıməliyevanın “Entomologiya” ixtisası üzrə “Bəzi yırtıcı növlərin (Rahidioptera, Mecoptera) bioekoloji xüsusiyyətlərinin riyazi modelləşdirilməsi” adlı magistr dissertasiyası mövzusunun ilkin müdafiəsi keçirilib.
Müdafiə komissiyasının üzvləri- biologiya üzrə elmlər doktoru, professor Elşad Əhmədov , biologiya üzrə elmlər doktoru Xalid Əliyev, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent  Sara Əliyeva, biologiya üzrə fəlsəfə  doktoru Lalə Şirinova , biologiya üzrə fəlsəfə  doktoru, dosent İlhamə Kərimova, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Şükür Quliyev və Venera Məmmədova olublar. Müdafiə uğurla başa çatıb və magistr komissiya üzvlərinin müsbət rəyinə əsasən əsas müdafiəyə buraxılıb.

A preliminary discussion of the master dissertation work was held at the Institute of Zoology of ANAS
A preliminary defense of master thesis titled “Mathematical Modeling of Some Predatory Species (Rahidioptera, Mecoptera)" on the specialty "Entomology" by Khadija Gasimaliyeva, a full-time master of the Institute of Zoology of ANAS for academic years 2017-2019.
Members of the Defense Commission were Doctor of Biological Sciences, Professor Elshad Ahmadov, Doctor of Biological Sciences Khalid Aliyev, PhD in Biology Sara Aliyeva, PhD in Biology Lala Shirinova, PhD in Biology Ilaha Kerimova, PhD in Biology, docent Shukur Guliyev and Venera Mammadova. The defense has successfully been completed and the master have been put on a basic defense according to the positive opinion of the committee members.