Tədbiri institutun direktoru, akademik Validə Əlizadə açaraq M.Qasımovun həyat və fəaliyyətindən, botanika elminin inkişafındakı xidmətlərindən danışıb. Bildirib ki, alim uzun illər ərzində elmi-tədqiqatlar aparmış və topladığı herbari materiallarını araşdıraraq Azərbaycanın boyaq bitkiləri, onların qida və xalçaçılıq sənayesində istifadə olunması üzrə uğurlu nəticələr əldə etmişdir.
Sonra AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İradə Hüseynova çıxış edərək M.Qasımovun apardığı elmi araşdırmaların nəticələrinin botanika elminin və ölkəmizdə boyaqçılıq sənətinin inkişafına böyük töhfələr verdiyini vurğulayıb. Qeyd edib ki, alim işlədiyi müddətdə elmi fəaliyyətlə yanaşı, institutun ictimai həyatında da fəal iştirak etmişdir. O, institutun Elmi Şurasının üzvü, namizədlik və doktorluq dissertasiyalarının opponenti, bir çox əsərlərin rəyçisi və elmi redaktoru olmuşdur.
Tədbirdə institutun elmi işlər üzrə direktor müavini, b.ü.e.d. Eldar Novruzov M.Qasımovun elmi-pedaqoji fəaliyyətinə dair məruzə edib. Bildirib ki, alim 1973-cü ildə “Azərbaycanın boyaq bitkiləri və onların xalçaçılıq sənayesində istifadə olunması” mövzusunda namizədlik dissertasiyasını müdafiə etmişdir. Əldə etdiyi elmi nəticələrin nəzəri və praktiki əhəmiyyətinə görə 1974-cü ildə Respublika “Lenin Komsomolu” mükafatına layiq görülmüşdür. 1974-cü ildə təbii boyaqların xalçaçılıq sənayesində tətbiqinə görə Azərbaycan “İxtiralar va səmərələşdiricilər Komitəsi”nin fəxri fərmanı ilə təltif olunmuşdur. 1987-ci ildə Moskva Xalq Təsərrüfatı Nailiyyətləri Sərgisində əldə etdiyi elmi-praktiki nəticələrin nümayişinə I dərəcəli diplom və qızıl medala layiq görülmüşdür. Elə həmin ildə “SSRI-nin ixtiraçı alimi” adı verilmiş va döş nişanı ilə təltif edilmişdir.
Qeyd olunub ki, institutda işlədiyi müddət ərzində onun tərəfindən 230 elmi əsər, 8 monoqrafiya, 2 kitab, 1 metodik vəsait çap olunmuş, 20-yə yaxın patent alınmış, 70-dən artıq səmərələşdirici təklif işlənib-hazırlanmış və istehsalatda tətbiqinə nail olunmuşdur. 600-dən artıq elmi-populyar əsəri yazılıb dərc edilmişdir. 2017-ci ildə yüksək maraq kəsb edən “Boyaqçılıq” adlı sonuncu kitabı çapdan çıxmışdır.
Daha sonra z.ü.f.d. Adil Əliyev, k.ü.e.d. Siracəddin Sərkərov və digərləri alimlə bağlı xatirələrini bölüşüblər.
Sonda alimin həyat yoldaşı, Botanika İnstitutunun elmi işçisi, b.ü.f.d. Tüzalə Qasımova çıxış edərək tədbirin təşkilatçılarına və iştirakçılarına minnətdarlığını bildirib.

В Институте ботаники отметили 80-летие ученого-изобретателя Маиса Гасымова
В Институте ботаники НАН Азербайджана отметили 80-летний юбилей видного ботаника, ученого–изобретателя, лауреата «Премии Ленина», доктора биологических наук Маиса Гасымова.
Открыв мероприятие, директор института, академик Валида Ализадерассказала о жизни и деятельности М.Гасымова, его заслуги в развитии ботаники. Она отметила, что ученый провел много лет, исследуя и анализируя гербарные материалы, и получил успешные результаты по использованию красителей в пищевой и ковроткацкой промышленности.
Далее вице-президент НАНА, академик Ирада Гусейнова отметила, что результаты научных исследований, проведенных М. Гасымовым, внесли большой вклад в развитие науки. Она отметила, что в период своей работы ученый активно участвовал в общественной жизни института, помимо его научной деятельности. Он являлся членом Ученого совета института, соискателем кандидатских и докторских диссертаций, рецензентом и научным редактором многих работ.
Заместитель директора института по научным вопросам , д.б.н. Эльдар Новрузов выступил с докладом о научно-педагогической деятельности М. Гасымова. Он отметил, что в 1973 году ученый защитил кандидатскую диссертацию, За теоретическую и практическую значимость полученных научных результатов, в 1974 году ученый был удостоен награды "Ленинский комсомол". В 1974 году был награжден Почетной грамотой "Комитета по изобретениям и рационализации" за применение натуральных красителей в ковровой промышленности.
Было отмечено, что за время его работы в институте были опубликованы 230 научных работ, 8 монографий, 2 книги, 1 методическое пособие, 20 патентов, разработано и применено более 70 производственных предложений. Было опубликовано более 600 научно-популярных работ. В 2017 году была опубликована последняя книга.
В заключение жена ученого, научный сотрудник института Тунзала Гасымова выразила благодарность организаторам и участникам мероприятия.