Tədbiri institutun direktoru, akademik Validə Əlizadə açaraq M.Qasımovun həyat və fəaliyyətindən, botanika elminin inkişafındakı xidmətlərindən danışıb. Bildirib ki, alim uzun illər ərzində elmi-tədqiqatlar aparmış və topladığı herbari materiallarını araşdıraraq Azərbaycanın boyaq bitkiləri, onların qida və xalçaçılıq sənayesində istifadə olunması üzrə uğurlu nəticələr əldə etmişdir.
Sonra AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İradə Hüseynova çıxış edərək M.Qasımovun apardığı elmi araşdırmaların nəticələrinin botanika elminin və ölkəmizdə boyaqçılıq sənətinin inkişafına böyük töhfələr verdiyini vurğulayıb. Qeyd edib ki, alim işlədiyi müddətdə elmi fəaliyyətlə yanaşı, institutun ictimai həyatında da fəal iştirak etmişdir. O, institutun Elmi Şurasının üzvü, namizədlik və doktorluq dissertasiyalarının opponenti, bir çox əsərlərin rəyçisi və elmi redaktoru olmuşdur.
Tədbirdə institutun elmi işlər üzrə direktor müavini, b.ü.e.d. Eldar Novruzov M.Qasımovun elmi-pedaqoji fəaliyyətinə dair məruzə edib. Bildirib ki, alim 1973-cü ildə “Azərbaycanın boyaq bitkiləri və onların xalçaçılıq sənayesində istifadə olunması” mövzusunda namizədlik dissertasiyasını müdafiə etmişdir. Əldə etdiyi elmi nəticələrin nəzəri və praktiki əhəmiyyətinə görə 1974-cü ildə Respublika “Lenin Komsomolu” mükafatına layiq görülmüşdür. 1974-cü ildə təbii boyaqların xalçaçılıq sənayesində tətbiqinə görə Azərbaycan “İxtiralar va səmərələşdiricilər Komitəsi”nin fəxri fərmanı ilə təltif olunmuşdur. 1987-ci ildə Moskva Xalq Təsərrüfatı Nailiyyətləri Sərgisində əldə etdiyi elmi-praktiki nəticələrin nümayişinə I dərəcəli diplom və qızıl medala layiq görülmüşdür. Elə həmin ildə “SSRI-nin ixtiraçı alimi” adı verilmiş va döş nişanı ilə təltif edilmişdir.
Qeyd olunub ki, institutda işlədiyi müddət ərzində onun tərəfindən 230 elmi əsər, 8 monoqrafiya, 2 kitab, 1 metodik vəsait çap olunmuş, 20-yə yaxın patent alınmış, 70-dən artıq səmərələşdirici təklif işlənib-hazırlanmış və istehsalatda tətbiqinə nail olunmuşdur. 600-dən artıq elmi-populyar əsəri yazılıb dərc edilmişdir. 2017-ci ildə yüksək maraq kəsb edən “Boyaqçılıq” adlı sonuncu kitabı çapdan çıxmışdır.
Daha sonra z.ü.f.d. Adil Əliyev, k.ü.e.d. Siracəddin Sərkərov və digərləri alimlə bağlı xatirələrini bölüşüblər.
Sonda alimin həyat yoldaşı, Botanika İnstitutunun elmi işçisi, b.ü.f.d. Tüzalə Qasımova çıxış edərək tədbirin təşkilatçılarına və iştirakçılarına minnətdarlığını bildirib.

Institute of Botany celebrates the 80th anniversary of the scientist-inventor Mais Gasimov
ANAS Institute of Botany held the 80th anniversary of a prominent botanist, scientist-inventor, winner of the Lenin Prize, Doctor of Biology Mais Gasimov.
Opening the event, Director of the Institute, academician Valida Alizade told about the life and activities of M.Gasimov, his achievements in the development of botany. She noted that, the scientist spent many years researching and analyzing herbarium materials, and obtained successful results on the use of dyes in the food and carpet weaving industry.
Then, ANAS Vice-President, academician Irada Huseynova noted that, the results of scientific research conducted by M.Gasimov made a great contribution to the development of science. She noted that, during his work the scientist actively participated in the public life of the institute, in addition to his scientific activities. He was a member of the Academic Council of the Institute, an applicant for candidate and doctoral theses, a reviewer and scientific editor of many works.
Deputy Director of the Institute for Scientific Issues, Doctor of Biology Eldar Novruzov delivered a report on the scientific and pedagogical activity of M.Gasimov. He noted that, in 1973 the scientist defended his thesis. For the theoretical and practical significance of the obtained scientific results, in 1974 the scientist was awarded the "Leninist Komsomol" award. In 1974 he was awarded the Certificate of Honor of the “Committee for Inventions and Rationalization” for the use of natural dyes in the carpet industry.
It was noted that, during his work at the institute 230 scientific works, 8 monographs, 2 books, 1 methodical manual, 20 patents were published, over 70 production proposals were developed and applied. More than 600 popular science papers have been published. In 2017, the last book was published.
In conclusion, the wife of the scientist, researcher of the institute Tunzal Gasimova expressed gratitude to the organizers and participants of the event.