Ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 96-cı ildönümü münasibətilə bilik yarışı keçirilib
Ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 96-cı ildönümü münasibətilə AMEA-nın Dendrologiya İnstitutunda Xəzər rayon məktəblərinin yuxarı sinif şagirdləri arasında “Axtar tap” intellektual oyunu keçirilib.
Tədbirdə çıxış edən Dendrologiya İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Tofiq Məmmədov ölkəmizdə gənclərə göstərilən diqqət və qayğıdan danışıb. Respublikamızda dövlət gənclər siyasətinin uğurla həyata keçirildiyini deyən T.Məmmədov gənclərin məşğulluğunun təmin edilməsi, onların yaradıcılıq axtarışlarının stimullaşdırılması, hərbi-vətənpərvərlik tərbiyəsinin gücləndirilməsi və sağlam həyat tərzinin təbliğinin diqqət mərkəzində olduğunu bildirib. O, ulu öndər Heydər Əliyevin müstəsna tarixi xidmətlərindən, demokratik dövlət quruculuğu konsepsiyasından, böyük xilaskarlıq missiyasından söz açıb. Ümummilli lider Heydər Əliyevin elmə, təhsilə daim böyük önəm verdiyini diqqətə çatdıran alim ulu öndərin əbədiyaşar ideyalarının hazırda Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla həyata keçirildiyini bildirib.
Sonra çıxış edən Xəzər rayon gənclər və idman idarəsinin rəisi Vüqar Əliyev ulu öndər Heydər Əliyevin çoxşaxəli fəaliyyətindən, onun müdrik və qətiyyətli siyasəti nəticəsində yaranan siyasi sabitlikdən, vətəni və xalqı üçün gördüyü nəhəng işlərdən söz açıb.
V.Əliyev bu cür intellektual oyunların təşkilinin istedadlı gənclərin bilik və bacarıqlarının nümayiş etdirilməsinə stimul verdiyini qeyd edib.
Maraqlı rəqabət mühitində keçirilən yarışda 234 nömrəli tam orta məktəbin komandası fəxri kürsünün ilk pilləsində qərarlaşıb. İkinci yerə 230, üçüncü yerə isə 136 nömrəli tam orta məktəblərin komandaları layiq görülüblər.

A knowledge contest was held on the occasion of the 96th anniversary of national leader Heydar Aliyev
On the occasion of the 96th anniversary of the national leader Heydar Aliyev, the intellectual game "Search and find" was held among the senior pupils of Khazar district schools at the Dendrology Institute of ANAS.
Director of the Dendrology Institute, correspondent member of ANAS Tofig Mammadov spoke about the attention and care shown to the youth in our country. Noting that the state youth policy is successfully implemented in our republic, T.Mammadov said that the youth is in the center of attention, ensuring their employment, stimulating their creative search, strengthening military-patriotic education and promoting a healthy lifestyle. He spoke about the exceptional historical services of great leader Heydar Aliyev, the concept of democratic state building, the great mission of rescue. Noting that national leader Heydar Aliyev always attached great importance to science and education, the scientist said that the eternal ideas of the great leader were successfully implemented by President Ilham Aliyev.
Head of the Khazar district youth and sports department Vugar Aliyev spoke about the multifaceted activities of national leader Heydar Aliyev, the political stability created by his wise and decisive policy, and the great work he has done for his country and people.
In the competition secondary school № 234 got in the first place. The second place was given to school №230 teams and the third place to the teams of schools No. 136.