Ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 96-cı ildönümü münasibətilə bilik yarışı keçirilib
Ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 96-cı ildönümü münasibətilə AMEA-nın Dendrologiya İnstitutunda Xəzər rayon məktəblərinin yuxarı sinif şagirdləri arasında “Axtar tap” intellektual oyunu keçirilib.
Tədbirdə çıxış edən Dendrologiya İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Tofiq Məmmədov ölkəmizdə gənclərə göstərilən diqqət və qayğıdan danışıb. Respublikamızda dövlət gənclər siyasətinin uğurla həyata keçirildiyini deyən T.Məmmədov gənclərin məşğulluğunun təmin edilməsi, onların yaradıcılıq axtarışlarının stimullaşdırılması, hərbi-vətənpərvərlik tərbiyəsinin gücləndirilməsi və sağlam həyat tərzinin təbliğinin diqqət mərkəzində olduğunu bildirib. O, ulu öndər Heydər Əliyevin müstəsna tarixi xidmətlərindən, demokratik dövlət quruculuğu konsepsiyasından, böyük xilaskarlıq missiyasından söz açıb. Ümummilli lider Heydər Əliyevin elmə, təhsilə daim böyük önəm verdiyini diqqətə çatdıran alim ulu öndərin əbədiyaşar ideyalarının hazırda Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla həyata keçirildiyini bildirib.
Sonra çıxış edən Xəzər rayon gənclər və idman idarəsinin rəisi Vüqar Əliyev ulu öndər Heydər Əliyevin çoxşaxəli fəaliyyətindən, onun müdrik və qətiyyətli siyasəti nəticəsində yaranan siyasi sabitlikdən, vətəni və xalqı üçün gördüyü nəhəng işlərdən söz açıb.
V.Əliyev bu cür intellektual oyunların təşkilinin istedadlı gənclərin bilik və bacarıqlarının nümayiş etdirilməsinə stimul verdiyini qeyd edib.
Maraqlı rəqabət mühitində keçirilən yarışda 234 nömrəli tam orta məktəbin komandası fəxri kürsünün ilk pilləsində qərarlaşıb. İkinci yerə 230, üçüncü yerə isə 136 nömrəli tam orta məktəblərin komandaları layiq görülüblər.

Проведен конкурс знаний по случаю 96-летия общенационального лидера Гейдара Алиева
По случаю 96-летия общенационального лидера Гейдара Алиева среди старшеклассников школ Хазарского района в Институте дендрологииНАНА была проведена интеллектуальная игра.
Выступивший директор Института дендрологии, член-корреспондент НАНА Тофик Мамедов рассказал о внимании и заботе, проявленных к молодежи в нашей стране. Отметив, что государственная молодежная политика успешно реализуется в нашей республике, Т.Мамедов отметил, что обеспечение занятости, направление молодежи на стимулирование творческого поиска, укрепление военно-патриотического воспитания и здоровый образ жизни находятся в центре внимания. Он рассказал об исключительных исторических заслугах общенационального лидера Гейдара Алиева, концепции построения демократического государства, великой миссии спасения. Отметив, что общенациональный лидер Гейдар Алиев всегда придавал большое значение науке и образованию, ученый сказал, что идеи великого лидера успешно реализуются президентом Ильхамом Алиевым.
Руководитель Хазарского районного отдела молодежи и спорта Вугар Алиев рассказал о значимом образе жизни Гейдара Алиева, его многогранной деятельности, политической стабильности, вытекающей из его мудрой и решительной политики.
В ходе конкурса команда школы № 234 заняла первое место, второго места удостоена команда школы № 230, а третьего места – команда школы № 136.