Rusiyalı alim Botanika İnstitutunda elmi məruzə ilə çıxış edib
Kuban Dövlət Universitetinin əməkdaşı, Rusiya Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü S.Litvinskaya AMEA-nın Botanika İnstitutunda olub.
İnstitutun direktoru, akademik Validə Əlizadə ilə görüşdə qonağa müəssisənin elmi-tədqiqat istiqamətləri, beynəlxalq əlaqələri, həyata keçirilən müştərək layihələri və yenidənqurma işləri haqqında məlumat verilib.
Qonaq daha sonra qurumun müasir avadanlıqlarla təchiz olunmuş laboratoriyaları, Botanika Muzeyi və Herbari Fondu ilə tanış olub. S.Litvinskaya Herbari Fondunda saxlanılan yerli və xarici floraya aid herbari nümunələrinin toplanması və hazırlanması, onların saxlanılma şəraiti və Virtual Herbari Məlumat Bazasına daxil edilməsi üzrə aparılan müasir istiqamətli işlərə xüsusi maraq göstərib.
Botanika İnstitutunun müasir vəziyyətini və əməkdaşlıq perspektivlərini yüksək qiymətləndirən S.Litvinskaya təşkilatlararası təcrübə mübadiləsi və meşə ekosistemlərinin öyrənilməsi üzrə geniş imkanların olduğunu vurğulayıb.
Rusiyalı alim, həmçinin müəssisənin elmi seminarında apardığı tədqiqat işlərinin nəticələrinə dair "Azov dənizinin sahil zonasının Azov kənarı təbii yaşayış mühitini bərpa etmək məqsədi ilə təbii ehtiyatlarının mühafizəsi" və "Şimal-Qərbi Qafqazın flora və bitki örtüyünün bioloji müxtəlifliyi" mövzularında məruzə edib.

Russian scientist delivered a scientific report at the Institute of Botany
An employee of the Kuban State University, corresponding member of the Russian Academy of Sciences S.Litvinskaya visited the ANAS Institute of Botany.
During the meeting with Director of the Institute, academician Valida Alizade, the guest was informed about the research directions of the institute, international relations, joint projects and reconstruction.
Then, the guest got acquainted with the laboratory equipped with modern equipment, with the botanical museum and the herbarium foundation. Highly appreciating the current state of the institute and the prospects for cooperation, S.Litvinskaya stressed that, there is an excellent opportunity to exchange experiences and study forest ecosystems.
At a scientific seminar the scientist also delivered reports "On the protection of natural resources of the coastal zone of the Azov Sea to restore the natural habitat of the Azov Sea region", "Biodiversity of flora and vegetation of the North-West Caucasus".