Fiziologiya İnstitutunun əməkdaşının rəhbərliyi altında yerinə yetirilən layihə bürünc medala layiq görülüb
Bakı şəhəri 132-134 nömrəli Təhsil Kompleksinin 11-ci sinif şagirdləri Tahirə Əliyeva və Almaz Məmmədova “Sabahın alimləri“ VIII Respublika müsabiqəsinin “Tibb və sağlamlıq” nominasiyası üzrə bürünc medalla təltif olunublar.
Onlar bu mükafata “Stresə qarşı individual reaktivliyə malik olan heyvanlarda antidepresantların həyəcanlılıq durumuna etoloji effektlərin öyrənilməsi“ adlı layihələrinə görə layiq görülüblər.
Layihə AMEA-nın akad. A.Qarayev adına Fiziologiya İnstitutunun baş elmi işçisi, b.ü.e.d. Xədicə İsmayılovanın rəhbərliyi altında yerinə yetirilib.
Qeyd edək ki, 12-14 fevral tarixlərində keçirilən müsabiqədə Bakı, Sumqayıt, Ağdaş, Qax, Balakən, Şəki və digər bölgələrdə yerləşən ümumtəhsil müəssisələrindən şagirdlər iştirak ediblər.

Проект Института физиологии удостоен бронзовой медали
12-14 февраля 2019 года в городе Баку прошел VIII Республиканский конкурс "Ученые будущего". В мероприятии принимали участие школьники с проектами из разных регионов Азербайджана.
Принявшие участие в одном из направлений конкурса “Медицина и здоровье” ученицы 11-го класса учебного комплекса № 132-134 города Баку Алиева Тахира и Мамедова Алмаз были награждены бронзовой медалью за проект на тему «Изучение этологических эффектов антидепрессантов на тревожное состояние у животных с индивидуальной различной реакцией на стресс».
Этот проект был осуществлён под руководством главного научного сотрудника лаборатории «Экотоксокология» Института физиологииНациональной академии наук Азербайджана, доктора биологических наук Хадиджы Исмайловой.