Botanika İnstitutunun alimlərinin məqaləsi beynəlxalq jurnalda dərc edilib
AMEA Botanika İnstitutunun direktoru, akademik Validə Əlizadə və həmin müəssisənin Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri, elmi işçi Aidə İbrahimovanın həmmüəllifi olduqları məqalə Britaniyanın Kyu Kral Botanika Bağının Minilliyin Toxum Bankı Tərəfdaşlığı (MTBT) tərəfindən hazırlanan "Samara" beynəlxalq jurnalında dərc edilib.
“Azərbaycanda Bitkilərin Qorunmasının Qlobal Srategiyası Hədəf 8-nə nail olmaq” sərlövhəli məqalədə ölkəmizin bitki və genetik müxtəlifliyinin qorunması üzrə xüsusilə endem, təhlükə altında olan və faydalı prioritet növlərin ex situ mühafizəsinə dair aparılan elmi-tədqiqat işlərinin nəticələri əks olunub. Tədqiqatlar Botanika İnstitutu ilə Minilliyin Toxum Bankı Tərəfdaşlığı arasında 2012-ci ildən başlayaraq Qafqaz florasının qorunması istiqamətində həyata keçirilən bir sıra layihələr çərçivəsində aparılıb.
Qeyd edək ki, jurnal MTBT-nin əməkdaşlıq etdiyi 70-dən çox ölkənin 300-dən artıq elmi təşkilatına göndərilir.

Article by scientists of the Institute of Botany published in International journal
Article, co-authored by the Director of ANAS Institute of Botany, academician Valida Alizadeh and chairman of the Council of Young Scientists and Specialists of the Institute, Researcher Aida Ibrahimova was published in “Samara” International journal of the Millennium Seed Bank partnership.
The article titled “Achieving Goal 8 of the Global Strategy for Plant Protection in Azerbaijan” reflects the results of scientific research on the conservation of endangered and beneficial priority species, especially in the field of plant protection and the genetic diversity of our country. The research was conducted as a result of bilateral cooperation.
Note that the journal is sent to more than 70 countries of the world by 300 scientific institutions.