Gənclər üçün Prezident mükafatçısı Hökumətlərarası Təqaüd Proqramının məzunudur
Prezident İlham Əliyevin Sərəncamı ilə elm sahəsi üzrə Gənclər üçün Prezident Mükafatına layiq görülən Genetik Ehtiyatlar İnstitutunun laboratoriya müdiri, tibb üzrə fəlsəfə doktoru Allahverdi Şahverənov doktorantura səviyyəsi üzrə Hökumətlərarası Təqaüd Proqramının (HTP) məzunudur.
Azərbaycan Tibb Universitetinin Müalicə işi fakültəsinin məzunu olan A.Şahverənov 2013-2016-cı illərdə həmin proqram çərçivəsində Çinin Huazhong Universitetində onkologiya ixtisası üzrə doktorantura təhsili alıb. 2016-cı ildən AMEA-nın Genetik Ehtiyatlar İnstitutunda İnsan genetikası laboratoriyasına rəhbərlik edib. Həmin ildə dissertasiya müdafiə edərək tibb üzrə fəlsəfə doktoru dərəcəsi alıb.
2017-2018-ci illərdə Çinin Şencen Cənubi Elm və Texnologiya Universitetində postdoktorantura təhsili alan gənc tədqiqatçı Azərbaycan, alman, ingilis, rus, Çin və türk dillərini bilir.

Laureate of Presidential Award for Youth is a graduate of the Intergovernmental Fellowship Program
PhD in medicine Allahverdi Shahverenov, head of the Laboratory of the Institute of Genetic Resources, awarded by the Presidential Award for Youth Science by the Order of President Ilham Aliyev, is a graduate of the Intergovernmental Fellowship Program (IFP) PhD.
A.Shahverenov, a graduate of the Medical Faculty of the Azerbaijan Medical University, received a doctoral degree in oncology at Huazhong University in China in 2013-2016.
In 2017-2018, a young researcher who has received postgraduate education at the University of South Carolina's Science and Technology in Shenzhen knows English, German, English, Russian, Chinese and Turkish.