Səyyar laboratoriya vasitəsilə kompleks torpaq tədqiqatları aparılır
AMEA-nın Yüksək Texnologiyalar Parkı, Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutu (TAİ) və Azərbaycan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin birgə təşkilatçılığı ilə səyyar (mobil) laboratoriya vasitəsilə respublikanın regionlarında kompleks torpaq tədqiqatları aparılması işlərinə başlanılıb.
Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin yerlərdə olan mütəxəssislərinin iştirakı ilə aparılacaq tədqiqatlardan sonra yerli sahibkarlar və fermerlərlə görüşlər keçirilməsi, onlara torpaqlardan daha səmərəli istifadə olunması məqsədilə məsləhətlər verilməsi nəzərdə tutulur.
Yaradılan İşçi Qrupu öz işinə oktyabrın 30-da Göyçay rayonundan başlayıb. İşçi Qrupunda TAİ-ni Torpaqların meliorasiyası laboratoriyasının müdiri, a.e.ü.e.d. Mustafa Mustafayev, Torpaq-aqrokimyəvi tədqiqatlar və kütləvi analizlər laboratoriyasının müdiri, a.e.ü.f.d Mirvari Məmmədova və elmi işçi, institutun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri Fərid Mustafayev təmsil edirlər.

Посредством передвижных лабораторий осуществляется комплексное обследование почв
При совместной организации Парка высоких технологий, Института почвоведения и агрохимии (ИПА) и Министерства сельского хозяйства приступили к работе передвижные (мобильные) лаборатории по комплексному обследованию почв.
После анализа образцов с участием экспертов из Министерства сельского хозяйства планируется провести встречи с местными предпринимателями и фермерами и дать им консультации по более эффективному использованию земель.
В Рабочую группу входят заведующий Лаборатории мелиорации почвМустафа Мустафаев, заведующий Лаборатории почвенно-агрохимических исследований и массовых анализов Мирвари Мамедова и научный сотрудник института Фарид Мустафаев.