Səyyar laboratoriya vasitəsilə kompleks torpaq tədqiqatları aparılır
AMEA-nın Yüksək Texnologiyalar Parkı, Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutu (TAİ) və Azərbaycan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin birgə təşkilatçılığı ilə səyyar (mobil) laboratoriya vasitəsilə respublikanın regionlarında kompleks torpaq tədqiqatları aparılması işlərinə başlanılıb.
Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin yerlərdə olan mütəxəssislərinin iştirakı ilə aparılacaq tədqiqatlardan sonra yerli sahibkarlar və fermerlərlə görüşlər keçirilməsi, onlara torpaqlardan daha səmərəli istifadə olunması məqsədilə məsləhətlər verilməsi nəzərdə tutulur.
Yaradılan İşçi Qrupu öz işinə oktyabrın 30-da Göyçay rayonundan başlayıb. İşçi Qrupunda TAİ-ni Torpaqların meliorasiyası laboratoriyasının müdiri, a.e.ü.e.d. Mustafa Mustafayev, Torpaq-aqrokimyəvi tədqiqatlar və kütləvi analizlər laboratoriyasının müdiri, a.e.ü.f.d Mirvari Məmmədova və elmi işçi, institutun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri Fərid Mustafayev təmsil edirlər.

The joint studies of the Institute of Soil Science and Agrochemistry (ISSA) of ANAS and the Ministry of Agriculture of the Republic of Azerbaijan have begun to carry out complex soil surveys in the regions of the Republic through a mobile (mobile) laboratory.
After the researches to be conducted with the participation of experts from the Ministry of Agriculture, it is planned to hold meetings with local entrepreneurs and farmers and to give them consultations in order to use them more efficiently.
The created Working Group started its work on October 30 from the Goychay region. The Working Group includes - head of Soil Melioration Laboratory at ISSA in, Doctor in agrarian sciences Mustafa Mustafayev, Head of Laboratory of Land-agrochemical studies and mass analysis, Ph.D. in agrarian sciences Mirvari Mammadova and scientific researcher, Farid Mustafayev, chairman of the Institute of Young Scientists and Specialists of the Institute.