AMEA-nın magistrantları üçün "Elmdən biznesə gedən yol" mövzusunda seminar keçirilib
AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Elm və təhsil idarəsinin təşkilatçılığı ilə akademiyada magistratura təhsili alan tələbələr üçün "Elmdən biznesə gedən yol" mövzusunda seminar keçirilib.
Tədbirdə idarənin Magistratura şöbəsinin müdiri Fikrət Feyziyev çıxış edərək seminar iştirakçılarını Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illik yubileyi münasibətilə təbrik edib.
O, sayca üçüncü dəfə baş tutan seminarın keçirilməsində əsas məqsədin magistrantların dünya elminə inteqrasiyası və maarifləndirilməsi, innovativ yeniliklərlə tanışlığı, o cümlədən ideya və layihələrinin həyata keçirilməsi olduğunu bildirib.
F.Feyziyev növbəti tədris ilində də bu istiqamətdə seminarların mütəmadi baş tutacağını diqqətə çatdırıb.
Daha sonra Şotlandiyanın Edinburq Universitetinin doktorantı, "ClimateLaunchpad 2017" proqramında ölkəmizi təmsil edən Günel Ağabəyli"Elmdən biznesə gedən yol" mövzusunda məruzəsini təqdim edib.
O, məruzəsində Britaniya və Azərbaycan təhsil sistemindəki oxşar və fərqli cəhətlər barədə məlumat verib, magistrantlar üçün faydalı və pulsuz İnternet resurslarını əyani nümayiş etdirib. Bundan əlavə, "İdeyanı biznesə necə çevirməli?", "Startapların tapılması və müraciət edilməsi", eləcə də gənclərin elmi məqalə hazırlama və jurnallarda çapı zamanı diqqət etməli olduqları xüsusiyyətlər haqqında məlumat verib.

For master's students of ANAS held seminar on "From science to business"
Office of Science and Education of the Presidium of ANAS for master's students of ANAS held a seminar on "From science to business".
In his speech at the event, head of the Magistracy Department Fikret Feizievcongratulated participants of the seminar on the 100th anniversary of the Azerbaijani Democratic Republic.
He noted that, the main goal of the seminar is the integration of undergraduates in the world science and their education, familiarization with innovative innovations, including the implementation of ideas and projects.
F.Feiziev brought to the attention that, in the next academic year such seminars will be organized on a regular basis.
Then, doctoral student of Scotland Edinburgh University, representative of the program "ClimateLaunchpad 2017" in our country Gunel Agabayli delivered a report on "The road leading from science to business".
She informed about similar and distinctive features in the education system of Great Britain and Azerbaijan, clearly demonstrated useful and free Internet resources for undergraduates. In addition, she spoke about the points that should be taken into consideration when preparing and publishing scientific articles in journals, "How to turn an idea into a business?", "Finding and referring to start-ups".