Elmin İnkişafı Fondu ilə “Elsevier” şirkəti arasında əməkdaşlıq memorandumu imzalanıb
Aprelin 24-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondu ilə dünyanın ən böyük elmi informasiya, analitik təhlil və nəşr şirkətlərindən biri olan “Elsevier” arasında əməkdaşlıq memorandumunun imzalanması məqsədilə görüş keçirilib.
Öncə Elmin İnkişafı Fondunun icraçı direktoru Elçin Babayev çıxış edərək müasir dövrdə Azərbaycanda elmin inkişafı istiqamətində mühüm tədbirlərin həyata keçirildiyini qeyd edib. Bildirib ki, bu gün ölkə alimləri qarşısında Azərbaycanın regionda elm mərkəzinə çevrilməsi kimi ciddi vəzifə qoyulub: “Bu vəzifənin yerinə yetirilməsi üçün alim və mütəxəssislər müxtəlif qrant layihələrdə fəal iştirak etməli, həmçinin öz elmi nəticələrini dünyanın nüfuzlu jurnallarında nəşr etdirməlidirlər”.
E.Babayev rəhbərlik etdiyi fondun bu istiqamətdə tədqiqatçılara köməklik göstərməyə hazır olduğunu bildirib. Qeyd edib ki, hazırda dünyanın mötəbər nəşriyyatları, akademik qurumları və eyni zamanda, məlumat bazası təqdim edən xüsusi şirkətlərlə əməkdaşlıq əlaqələri qurulur, birgə layihələr həyata keçirilir. Bu təşəbbüslər Azərbaycanın dünya elminə açıq olduğunu və beynəlxalq aləmə inteqrasiya etdiyini bir daha təsdiqləyir.
O, “Elsevier” ilə imzalanacaq müqavilənin əhəmiyyətindən söz açaraq, bu əməkdaşlığın Azərbaycanda elmi jurnalların səviyyəsinin yüksəldilməsinə, alimlərin elmi məqalələrin hazırlanması ilə bağlı maarifləndirilməsinə və beynəlxalq elmi əlaqələrin gücləndirilməsinə xidmət edəcəyini vurğulayıb.
Sonra “Elesvier”in vitse-prezidenti Haest Feliks təmsil etdiyi şirkətin tarixi və təklif etdiyi xidmətlər barədə təqdimatla çıxış edib. Bildirib ki, 1880-ci ildə Hollandiyada əsası qoyulmuş bu şirkət “The Lancet” və “Cell” kimi məşhur nəşrləri əhatə edən təxminən 2500 jurnal və 33000-dən çox elektron kitabı elmi tədqiqatçıların istifadəsinə təqdim edir.
H.Feliks birgə əməkdaşlığın hər iki qurum üçün xüsusi önəm daşıdığını deyərək, Elmin İnkişafı Fonduna gələcək fəaliyyətində uğurlar arzulayıb.
Tədbirdə “Elsevier”in Türkiyə, İran, Orta Şərq və Mərkəzi Asiya üzrə regional satış direktoru Tayfun Başal çıxış edərək memoranduma əsasən Azərbaycan alimlərinin elmi göstəricilərini müqayisəli şəkildə əks etdirəcək ətraflı hesabatların müntəzəm olaraq hazırlanacağını, eləcə də son illərdə geniş yayılmış “yırtıcı” jurnallar haqqında məlumatların təqdim ediləcəyini diqqətə çatdırıb.
AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik Tofiq Nağıyev memorandumun Azərbaycan elminin gələcək inkişafı üçün faydalı olacağına əminliyini ifadə edib. Ölkə alimlərinin dünyanın nüfuzlu jurnallarda təmsil olunması və beynəlxalq aləmə ineqrasiyası baxımından bu əməkdaşlığın zəruriliyini vurğulayıb.
Daha sonra iki qurum arasında əməkdaşlıq haqqında memorandum imzalanıb. Sənədi Elçin Babayev və Haest Feliks imzalayıblar.
Memoranduma əsasən, tərəflər birgə təlimlər, müxtəlif xarakterli tədbirlər keçirəcək, elm-texnologiya, innovasiya və sənaye/biznes arasında əlaqələrin gücləndirilməsinə, elmi nəticələrin kommersiyalaşdırılmasına, texnologiyaların transferinə yardımçı olacaq işlərin yerinə yetirilməsində səylərini birləşdirəcək.
Həmçinin dünyanın ən iri elmi referatlar və məqalə məzmununa giriş bazası olan SCOPUS və aparıcı məlumat platforması sayılan SCİENCE DİRECT-dən istifadə qaydaları, onların alimlər, tədqiqatçılar, tələbələr üçün üstünlükləri, bu platformalar üzərində son illər ərzində aparılan təkmilləşdirmə və yeniliklər barədə mütəmadi olaraq məlumat veriləcək, bu elmi şəbəkədən istifadənin Azərbaycan üzrə olan göstəriciləri nümayiş etdiriləcək.
İmzalanma mərasimində “Elsevier”in Mərkəzi Asiya ölkələri və Azərbaycan üzrə regional direktoru Aliya Ospanova da iştirak edib.

Science Development Foundation and Elsevier signed a memorandum of cooperation
The Memorandum will create opportunities for strengthening the ties of science, technology, innovation and business.
Science Development Foundation under the President of the Republic of Azerbaijan and one of the world's largest companies on scientific information, analytical analysis publications “Elsevier” signed a memorandum of cooperation on April 24.
First, Executive Director of the Science Development Foundation Elchin Babayev noted in his speech that, at the present stage important steps are being taken to develop science in Azerbaijan. He said that, today the country's scientists are tasked with turning Azerbaijan into a serious scientific center in the region: "To accomplish this task, scientists and specialists should take an active part in various grant projects and publish their scientific results in authoritative journals of the world."
E.Babayev expressed readiness of the fund he leads to assist researchers in this direction. He noted that at present cooperation is being established and joint projects are being implemented with prestigious publishing houses of the world, academic structures, at the same time, companies on the database. These initiatives once again confirm that Azerbaijan is open to world science and integrates into the world community.
He, speaking about the importance of the signed contract with "Elsevier", stressed that this cooperation will serve to raise the level of scientific journals in Azerbaijan, to educate scientists in connection with the preparation of scientific articles and the expansion of international scientific ties.
Further, Vice-President of "Elsevier" Haest Felix delivered a paper on the history and services offered by the company that he represents. He noted that the company, whose foundation was laid in Holland in 1880, represents about 2,500 journals and more than 33,000 e-books for the use of scientific researchers covering such well-known publications as The Lancet and Cell.
Noting the special importance of joint cooperation for both structures, H. Felix wished the Fund for the Development of Science success in its future activities.
Further, Elsevier's regional sales director for Turkey, Iran, Middle East and Central Asia, Tayphun Bashal, in his speech brought to the attention that according to the memorandum, extensive reports will be prepared regularly, in a comparative form reflecting the scientific indicators of Azerbaijani scientists.
ANAS Vice-president, academician Tofig Nagiyev expressed confidence that the memorandum will be useful for the further development of Azerbaijani science. Stressed the need for this cooperation in terms of presenting the country's scientists in prestigious world magazines and integrating into the international community.
Then, a memorandum of cooperation was signed between the two structures. The document was signed by Hast Felix and Elchin Babaev.
According to the memorandum, the parties will organize joint trainings, various events, unite efforts to strengthen cooperation between science, technology, innovation and industry business and work towards commercialization of scientific results and technology transfer.
The signing ceremony was also attended by the regional director for Central Asia and Azerbaijan Aliya Ospanova.