Türkiyənin ölkəmizdəki səfiri AMEA-da olub
Yanvarın 25-də AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadə Türkiyənin ölkəmizdəki səfiri Erkan Özoral ilə görüşüb.
Görüşdə akademik A.Əlizadə Azərbaycan-Türkiyə əlaqələrinin tarixindən, hər iki ölkənin alimlərinin əməkdaşlıq və dostluq münasibətlərindən söz açıb. Azərbaycanda elm və təhsilin inteqrasiyası, həmçinin elmi-innovativ layihələr barədə məlumat verən akademik A.Əlizadə Türkiyənin müvafiq elmi qurumları ilə əlaqələrin daha da inkişaf etdirilməsinin zəruriliyini diqqətə çatdırıb.
Sonra çıxış edən AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli ədəbi əlaqələrimizin tarixindən danışıb, ölkələrimiz arasında münasibətlərin dostluq və tərəfdaşlıq prinsiplərinə əsaslandığını vurğulayıb. İkitərəfli əməkdaşlığın bir çox sahələrdə sürətlə inkişaf etdiyini söyləyən alim qarşılıqlı səfərlərin, imzalanan çox sayda sənədlərin əlaqələrimizin daha da dərinləşməsinə töhfə verdiyini diqqətə çatdırıb.
Səfir E.Özoral səmimi görüşə və ikitərəfli əlaqələrin inkişafında göstərdiyi xidmətlərə görə AMEA-nın rəhbərinə təşəkkürünü bildirib.
Görüşdə iki ölkə arasında elmi əməkdaşlığın inkişafı, müştərək elmi tədqiqatların təkmilləşdirilməsi istiqamətində hazırkı imkanlar müzakirə edilib. Həmçinin  cari ilin aprel ayında Türkiyə alimlərinin iştirakı ilə 1918-ci il azərbaycanlıların soyqırımının 100 illiyinə həsr olunan beynəlxalq simpoziumun,  cari ilin sentyabr ayında isə 1918-ci il Bakının erməni-bolşevik işğalından azad edilməsinin 100-cü ildönümünə həsr olunan birgə beynəlxalq tədbirin keçirilməsi qərara alınıb.
Sonda E.Özoral Azərbaycan alimlərindən ibarət nümayəndə heyətini bu ilin iyununda Türkiyədə təşkil olunacaq Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illiyinə həsr olunan tədbirə dəvət edib.
Görüşdə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev və Rəyasət Heyəti aparatının Beynəlxalq əlaqələr idarəsinin rəisi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Esmira Əlirzayeva da iştirak ediblər.

Turkish Ambassador to Azerbaijan visited ANAS
On January 25, President of ANAS, academician Akif Alizadeh met with Turkish Ambassador to our country Erkan Ozoral.
Within the framework of the meeting, academician A.Alizadeh spoke about the history of Azerbaijani-Turkish relations, cooperation and friendly relations between scientists of both countries. Speaking about the integration of science and education in Azerbaijan, as well as scientific and innovative projects, Academician A. Alizadeh stressed the need for further development of relations with relevant scientific institutions of Turkey.
ANAS Vice-President, academician Isa Habibbeyli spoke about the history of Azerbaijani-Turkish literary relations, and stressed that relations between our countries are based on the principles of friendship and partnership. Speaking about the rapid development of bilateral cooperation in many areas, the scientist noted that the signing of numerous documents contribute to further deepening of our relations.
Ambassador E.Ozoral expressed gratitude to the head of ANAS for a sincere meeting and merits in the development of bilateral relations.
At the meeting, the sides discussed the existing opportunities for the development of scientific cooperation between the two countries and the improvement of joint scientific research. It was also decided to hold in April this year an international symposium on the 100th anniversary of the genocide of Azerbaijanis in 1918 and in September this year - a joint international event dedicated to the liberation of Baku from the Armenian-Bolshevik occupation of 1918.
In conclusion, E.Ozoral invited a delegation of Azerbaijani scientists to the event dedicated to the 100th anniversary of the Azerbaijani Democratic Republic, which will be held in Turkey this June.
The meeting was also attended by Vice-President of ANAS, academician Ibrahim Guliyev and head of the International Relations Department of the Presidium of ANAS, Doctor of Philosophy in Biology Esmira Alirzaeva.