“İlham Əliyev. İnkişaf - məqsədimizdir” çoxcildliyinin 50-ci kitabı çapdan çıxıb
Azərbaycan Respublikası Prezidenti Administrasiyasının rəhbəri, akademik Ramiz Mehdiyevin buraxılışına məsul olduğu nəşr 2012-ci ilin fevral-aprel aylarını əhatə edir.
Yubiley kitabı Prezident İlham Əliyevin Bakıda xalq qəhrəmanı Koroğlunun abidəsinin açılışı mərasimində iştirakına dair materialla başlayır.
Bu cilddə dövlət başçısının Koreya Respublikasına işgüzar səfəri, Seulda Nüvə Təhlükəsizliyi Sammitində nitqi, Çexiyaya dövlət səfəri, həmçinin Polşa, Gürcüstan, Xorvatiya və Qırğız prezidentlərinin Azərbaycana səfərləri zamanı aparılan danışıqlar, enerji və qeyri-neft sektorunda əməkdaşlığa dair imzalanan müqavilələr, sazişlər barədə materiallar toplanılıb.
Yubiley nəşrinə Azərbaycan Prezidentinin Türkiyə, Latviya, Serbiya, Rumıniya, Pakistan, Argentina, Malayziya, Çili, Rusiya, Niderland, Fransa, Almaniya və digər dövlətlərin, Avropa İttifaqı, ATƏT, Dünya Gömrük Təşkilatı, Dünya Bankı və digər nüfuzlu qurumların ölkəmizə səfər etmiş yüksəkvəzifəli şəxslərini qəbul etməsinə dair materiallar da daxil edilib.
Çoxcildliyin bu kitabında Prezident İlham Əliyevin Bakıda keçirilən beynəlxalq tədbirlərin, o cümlədən İslam Əməkdaşlıq Təşkilatına üzv dövlətlərin "Beyin mərkəzləri"nin III Forumunun, II İqtisadi siyasət Forumunun, Dünya Azərbaycanlı Gənclər Birliyinin təsis qurultayının, XV Avrasiya İqtisadi Zirvə toplantısının iştirakçılarına müraciətləri, təbrikləri, məktubları, mədəniyyət və din xadimləri ilə görüşlərinə dair materiallar, kütləvi informasiya vasitələrinə, eləcə də Türkiyənin TRT televiziya kanalına müsahibəsi, mətbuata bəyanatları yer alıb.
Nəşrin bu cildində Azərbaycan Prezidentinin ölkəmizin cənub bölgəsinə - Astara, Masallı, Salyan, Qazax, Ağstafa, Tovuz rayonlarına səfərlərinə, Bakıda aparılan abadlıq-quruculuq işləri ilə tanışlığına, bölgələrdə və paytaxtda müxtəlif infrastruktur obyektlərinin açılış mərasimlərində iştirakına, ictimaiyyət nümayəndələri ilə görüşlərinə dair materiallarla, habelə Nazirlər Kabinetinin 2012-ci ilin birinci rübünün sosial-iqtisadi inkişafının yekunlarına və qarşıda duran vəzifələrə həsr olunmuş iclasında söylədiyi nitqi ilə də tanış olmaq mümkündür.
Kitaba "Qeydlər", "Şəxsi adlar", "Coğrafi adlar" göstəriciləri də daxil edilib.
Qeyd edək ki, “Azərnəşr” tərəfindən buraxılan çoxcildliyin hazırlanmasında Azərbaycan Dövlət İnformasiya Agentliyinin (AzərTac) materiallarından istifadə olunub.

Published 50th book of the multi-volume "Ilham Aliyev. Development is our goal"
The publication, under the responsibility  of academician Ramiz Mehdiyev, head of the Presidential Administration of the Republic of Azerbaijan, covers February April of 2012.
The book begins with the article of President Ilham Aliyev's participation in the opening ceremony of the monument to national hero Koroglu in Baku.
The volume covers materials about President’s visit to the Republic of Korea to the Republic of Korea, the Seoul Nuclear Security Summit, to the Czech Republic, as well as the negotiations of the agreements on cooperation in energy and non-oil sector during Presidents of Poland, Georgia, Croatia and Kyrgyzstan in Azerbaijan.
The anniversary edition reflects  acceptance of high-ranking officials from Turkey, Latvia, Serbia, Romania, Pakistan, Argentina, Malaysia, Chile, Russia, the Netherlands, France, Germany and other countries, EU, OSCE, World Customs Organization, World Bank and other influential bodies by Azerbaijani President Ilham Aliyev.
This volume covers the visits of the President of Azerbaijan to the southern region of our country - Astara, Masalli, Salyan, Gazakh, Aghstafa, Tovuz, acquaintance with renovation works in Baku, participation in opening ceremonies of various infrastructure facilities in the regions and in the capital, meetings with public representatives, It is also possible to get acquainted with the speech of the Cabinet of Ministers during the session on the results of the socio-economic development of the first quarter of 2012 and the forthcoming tasks.
The book includes "Notes", "Private Names" and "Geographical names".
It should be noted that the materials of the Azerbaijan State Information Agency (AzerTac) were used in the preparation of the publication issued by "Azerneshr".