AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkı “Rainergy” layihəsinə dəstək verəcək
AMEA-nın Yüksək Texnologiyalar Parkında (YT Park) "Rainergy" layihəsinin müəllifi, gənc ixtiraçı Reyhan Camalova ilə görüş keçirilib.
Görüşdə YT Parkın Biznes İnkubasiya Mərkəzinin müdiri Vüsal Süleymanlı çıxış edərək "Rainergy" layihəsinin həyata keçirilməsi və ixtira olunan qurğunun təkmilləşdirilməsi üçün texnoparkda gənc startapçıya lazımi şəraitin yaradılacağını bildirib.
Sonra YT Parkın baş sponsoru olduğu, ölkəmizdə “Social Innovation Lab” tərəfindən həyata keçirilən dünyanın ən böyük "Yaşıl" biznes ideya müsabiqəsi "ClimateLaunchpad 2017"nin qaliblərindən olan gənc startapçı R.Camalova ixtirası haqqında ətraflı məlumat verib.
O, yağış suyundan enerji istehsalını nəzərdə tutan "Rainergy" qurğusunun dörd əsas hissədən - yağış suyunun kollektoru, su çəni, elektrik generatoru və batareyadan ibarət olduğunu deyib: "Yağış suyu kollektoru su çənini yağış suyu ilə doldurur, su isə elektrik generatorunun içi ilə böyük sürətlə axaraq elektrik enerjisi yaradır. İstehsal olunan enerji akkumulyatorlarda toplanır, elektrik şəbəkəsinin xətlərinə düşən təzyiqi azaldır və ehtiyacı olan icmalara elektrikdən istifadə etmək üçün əlavə mənbə verir. Qurğunun prototipi hazırda 22 led lampanı işıqlandırır. Bu da təqribi 22 watt enerji deməkdir".
Qeyd edək ki, Reyhan Camalovanın layihəsi alternativ enerji mənbələrinin dünyada aktuallaşdığı dövrdə, xüsusilə yağıntıların çox olduğu Hindistan, İndoneziya kimi ölkələr üçün əlverişlidir.
15 yaşlı gəncin ixtirası noyabrda Hindistanda keçirilən Qlobal Sahibkarlıq Forumunda böyük marağa səbəb olub və ABŞ prezidentinin baş müşaviri və ölkə başçısının qızı İvanka Trampın xüsusi diqqətini çəkib.

Парк высоких технологий НАНА окажет поддержку проекту “Rainergy”
В Парке высоких технологий (Парк ВТ) НАНА прошла встреча с автором проекта "Rainergy", молодым изобретателем Рейхан Джамаловой.
В своем выступлении на встрече руководитель Центра бизнес инкубации Парка ВТ Вусал Сулейманов отметил, что в целях реализации проекта "Rainergy" и усовершенствования изобретенного устройства в технопарке будут созданы необходимые условия для молодого стартапера.
Затем ставшая победителем "ClimateLaunchpad 2017" – крупнейшего конкурса бизнес-идей «Зеленый», организованного в нашей стране “Social Innovation Lab” главным спонсорством Парка ВТ, молодой стартапер Р.Джамалова рассказала о своем изобретении.
Она довела до внимания, что устройство "Rainergy", предусматривающее получение энергии от дождевой воды, состоит из четырех частей – коллектор дождевой воды, водный резервуар, электрический генератор и батарея: «Коллектор дождевой воды наполняет резервуар водой, а вода, стекая с большой скоростью через электрический генератор, создает электроэнергию. Сгенерированная энергия, накапливающаяся в аккумуляторах, снижает давление на линии электрической сети и создает дополнительный источник энергии. В настоящее время прототип устройства освещает 22 светодиодные лампы. Это означает примерное 22 Ватт энергии».
Отметим, что проект Рейхан Джамаловой в качестве альтернативного источника энергии особенно актуальна для таких стран, как Индия, Индонезия, где выпадают обильные осадки.
15-летнеяя Р.Джамалова вызвала большой интерес в Глобальном форуме предпринимательства, прошедшем в ноябре в Индии, и привлекла особое внимание главного советника президента США и дочери главы государства Иванки Трампа.