Azərbaycanlı alimlər Brüsseldə keçirilən tədbirdə iştirak ediblər
Belçikanın paytaxtı Brüssel şəhərində Avropa Komissiyasının elm, texnologiya və innovasiyalar sahəsində əməkdaşlıq üzrə “Şərq Tərəfdaşlığı (EaP)” proqramı çərçivəsində “EaP” elm və innovasiya üzrə panel iclası keçirilib.
Tədbirdə ölkəmizi AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev, Rəyasət Heyəti aparatının Beynəlxalq əlaqələr idarəsinin rəisi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Esmira Əlirzayeva və Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun icraçı direktoru Elçin Babayev təmsil edib.
İclas zamanı Azərbaycanda elm, texnologiya və innovasiyalar sahəsində cari vəziyyət qısa şəkildə şərh edilib, Azərbaycanın müxtəlif qurumlarının (EİF, AMEA və digər) “Şərq Tərəfdaşlığı” proqramı çərçivəsində daha geniş şəkildə elmi əməkdaşlığa hazır olduğu vurğulanıb.
Panel iclasda, həmçinin Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrinin "Horizon 2020" proqramında iştirakı, problemlər və perspektiv imkanları müzakirə edilib. Bundan əlavə, "SPİRE", "Marie Sklodovska-Curie", "COST", "Smart Specialization" və s. proqramlar üzrə görülmüş işlər və növbəti illər üçün yeni çağırışlara dair fikir mübadiləsi aparılıb.
Yekunda bu proqramlardan istifadə imkanlarının genişləndirilməsi məqsədilə "EU4Innovation" üzrə Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrinin milli əlaqələndirici şəxslərindən ibarət Mərkəzi İşçi Qrupunun yaradılması qərara alınıb.

Азербайджанские ученые приняли участие в мероприятии, состоявшемся в Брюсселе
В столице Бельгии - Брюсселе в рамках программы «Восточного партнерства (EaP)» Европейской комиссии по сотрудничеству в сфере науки, технологий и инноваций состоялось панельное заседание по науке и инновациям "EaP".
Нашу страну на мероприятии представляли вице-президент НАНА, академик Ибрагим Гулиев, начальник Управления международных связейаппарата Президиума, доктор философии по биологии Эсмира Алирзаева и исполнительный директор Фонда развития науки при Президенте Азербайджанской Республики Эльчин Бабаев.
В ходе заседания кратко было изложено текущее состояние науки, технологий и инноваций в Азербайджане и подчеркнута готовность различных структур Азербайджана (ФРН, НАНА и другие) к расширению научного сотрудничества в рамках программы «Восточное партнерство».
На панельном заседании также состоялось обсуждение вопроса участия стран «Восточного партнерства» в программе "Horizon 2020", проблем и перспективных возможностей. Кроме того, был проведен обмен мнениями относительно новых призывов последующих лет, а также работ, проделанных по программам "SPIRE", "Marie Sklodovska-Curie", "COST", "Smart Specialization" и др.
В заключение с целью расширения возможностей использования этих программ было принято решение о создании Рабочей группы, состоящей из национальных координаторов стран Восточного партнерства по "EU4Innovation".