Azərbaycanlı alimlər Brüsseldə keçirilən tədbirdə iştirak ediblər
Belçikanın paytaxtı Brüssel şəhərində Avropa Komissiyasının elm, texnologiya və innovasiyalar sahəsində əməkdaşlıq üzrə “Şərq Tərəfdaşlığı (EaP)” proqramı çərçivəsində “EaP” elm və innovasiya üzrə panel iclası keçirilib.
Tədbirdə ölkəmizi AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev, Rəyasət Heyəti aparatının Beynəlxalq əlaqələr idarəsinin rəisi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Esmira Əlirzayeva və Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun icraçı direktoru Elçin Babayev təmsil edib.
İclas zamanı Azərbaycanda elm, texnologiya və innovasiyalar sahəsində cari vəziyyət qısa şəkildə şərh edilib, Azərbaycanın müxtəlif qurumlarının (EİF, AMEA və digər) “Şərq Tərəfdaşlığı” proqramı çərçivəsində daha geniş şəkildə elmi əməkdaşlığa hazır olduğu vurğulanıb.
Panel iclasda, həmçinin Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrinin "Horizon 2020" proqramında iştirakı, problemlər və perspektiv imkanları müzakirə edilib. Bundan əlavə, "SPİRE", "Marie Sklodovska-Curie", "COST", "Smart Specialization" və s. proqramlar üzrə görülmüş işlər və növbəti illər üçün yeni çağırışlara dair fikir mübadiləsi aparılıb.
Yekunda bu proqramlardan istifadə imkanlarının genişləndirilməsi məqsədilə "EU4Innovation" üzrə Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrinin milli əlaqələndirici şəxslərindən ibarət Mərkəzi İşçi Qrupunun yaradılması qərara alınıb.

Azerbaijani scientists attended the event held in Brussels
Within the framework of the "Eastern Partnership (EaP)" program of the European Commission for Cooperation in Science, Technology and Innovation held a panel session on science and innovation "EaP" in Belgium, Brussels.
Our country was represented by the vice-president of ANAS, academician Ibrahim Guliyev, head of the Office International Relations of the Presidium's Office, PhD in Biology Esmira Alirzayeva and Executive Director of the for the Development of Science Foundation under the President of the Republic of Azerbaijan Elchin Babayev.
The meeting briefly outlined the current state of science, technology and innovation in Azerbaijan and stressed the readiness of various structures of Azerbaijan (DSF, ANAS and others) to expand scientific cooperation within the framework of the Eastern Partnership program.
The panel session also discussed the issue of participation of the Eastern Partnership countries in the Horizon 2020 program, problems and prospective opportunities. In addition, an exchange of views was held with regard to the new calls for subsequent years, as well as works done under the programs "SPIRE", "Marie Sklodovska-Curie", "COST", "Smart Specialization", etc.
In conclusion, in order to expand the possibilities of using these programs, it was decided to create a Working Group consisting of the national coordinators of the Eastern Partnership countries for EU4Innovation.