“Koronavirus pandemiyası: elmi tədqiqatlardan sağlam gələcəyin təminatına doğru” mövzusunda onlayn konfrans keçiriləcək
Cari ilin iyun ayında AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin, eləcə də Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə “Koronavirus pandemiyası: elmi tədqiqatlardan sağlam gələcəyin təminatına doğru” mövzusunda onlayn konfrans keçiriləcək.
Konfransda aşağıdakı istiqamətlər üzrə müzakirələr aparılacaq:
- Yeni pandemiya və epidemiya təhlükələrinin qarşısının alınmasında müasir elmi biliklərin və innovativ texnologiyaların tətbiqi;
- Beynəlxalq əməkdaşlıq və milli biotəhlükəsizlik çağırışları;
- Təkamül və epidemiologiya, gələcək risklər;
- Viral müxtəliflik, koronaviruslar dünyası, onların təkamül dinamikası;
- Yeni koronavirusların yaranması və onlara qarşı immunitetin inkişafı üçün populyasion genom tədqiqatları;
- COVID-19 pandemiyasının diaqnostika və müalicə üsulları;
- Viruslara qarşı mübarizədə peyvəndlərin, antiviral dərmanların, bitki təbiətli birləşmələrin tətbiqi;
- Epidemik alovlanmaların proqnozlaşdırılması, riyazi modellər;
- Pandemiyalar və bioetik problemlər;
- Mikrobiologiya, virusologiya və molekulyar biotexnologiya elmlərinin inkişaf perspektivləri.
Konfransda çıxış etmək istəyənlər tezislərini afig.mammadov@gmail.com elektron ünvanına göndərə bilərlər.
Məktubun mövzu yerində “COVID-19 – konfrans” sözlərinin yazılması tələb olunur. Tezislər Microsoft Word A4 formatında, Arial 12 pt şrifti ilə (sahələr: hər tərəfdən 2 sm qoyulmaqla), sətirlərarası interval 1.15 qoyulmaqla 1 səhifə həcmində olmalıdır.

Состоится онлайн-конференция на тему: «Пандемия коронавируса: от научных исследований к обеспечению здорового будущего»
При совместной организационной поддержке Отделения биологических и медицинских наук НАНА и Института молекулярной биологии и биотехнологий пройдет онлайн-конференция на тему: «Пандемия коронавируса: от научных исследований к обеспечению здорового будущего».
На конференции будут обсуждены следующие вопросы:
- Применение современных научных знаний и инновационных технологий в предотвращении новых пандемий и эпидемий;
- Международное сотрудничество и призывы к национальной биобезопасности;
- Эволюция и эпидемиология, будущие риски;
- Виральное разнообразие, мир коронавирусов, динамика их эволюции;
- Возникновение новых коронавирусов, популяционные геномные исследования, нацеленные на развитие иммунитета против них;
- Диагностика и методы лечения коронавируса COVİD-19;
- Применение в борьбе против вирусов прививок, антивиральных лекарственных препаратов, соединений растительного происхождения;
- Прогнозирование эпидемических вспышек, математические модели;
- Пандемии и биоэтические проблемы;
- Перспективы будущего развития микробиологии, вирусологии и молекулярной биотехнологии.
Желающие выступить на конференции могут отправить свои тезисы по электронному адресу: afig.mammadov@gmail.com.
В разделе «Тема» обязательно указать: «COVİD-19 – конференция». Объем тезисов не должен превышать 1 страницу, формат – Microsoft Word A4, шрифт – Arial 12 пт (поля: 2 см с каждой стороны), междустрочный интервал – 1.15.