Misirin Azərbaycandakı səfiri ilə görüş keçirilib
İyulun 10-da AMEA Rəyasət Heyətində Misir Ərəb Respublikasının ölkəmizdə yeni təyin olunmuş fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Adel İbrahim və Azərbaycanda Misir Mədəniyyət və Təhsil Əlaqələri Mərkəzinin direktoru Əhməd Sami Elaydi ilə görüş keçirilib. Görüşün keçirilməsində əsas məqsəd iki ölkənin elmi müəssisələri arasında əməkdaşlıq perspektivlərinin müzakirəsi olub.
Əvvəlcə AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə qonaqlara rəhbərlik etdiyi qədim elm ocağının yaranma tarixi və əsas elmi istiqamətləri haqqında məlumat verib. Bildirib ki, 70 ildən artıqdır fəaliyyət göstərən və bu gün yeni bir inkişaf mərhələsinə qədəm qoyan AMEA-da prioritet sahələrdə araşdırmalar aparılır, dünyanın nüfuzlu elmi mərkəzləri ilə əlaqələr qurulur. Alim hazırda Akademiyada 6 elmi bölmənin fəaliyyət göstərdiyini və bu müəssisələrdə elmi innovativ layihələrin həyata keçirildiyini diqqətə çatdırıb.
Misirin universitetlərində aparılan tədqiqatları yüksək qiymətləndirən akademik A.Əlizadə rəhbərlik etdiyi qurumla bu elm ocağı arasında müvafiq sahədə kadr və təcrübə mübadiləsinin aparılmasının, hər iki ölkənin elm və təhsil müəssisələri ilə üçtərəfli əlaqələrin qurulmasının vacibliyini önə çəkib. AMEA rəhbəri Misirin xüsusilə humanitar və ictimai elmlər sahəsində elmi təcrübəsinin öyrənilməsində maraqlı olduqlarını vurğulayıb.
AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkı haqqında da məlumat verən A.Əlizadə bildirib ki, bu müəssisə müasir elmi və texnoloji nailiyyətlərə əsaslanan innovasiya və yüksək texnologiya sahələrinin genişləndirilməsi istiqamətində uğurla fəaliyyət göstərir.
Akademik A.Əlizadə səfirə azərbaycanlı mütəxəssislərin hazırladığı “Dünya palçıq vulkanları” atlasını təqdim edərək, ölkəmizdə vulkanların öyrənilməsi ilə bağlı aparılan araşdırmalardan danışıb. O, atlasda bütün dünya üzrə 3000-dən artıq vulkanın siyahıya alındığını bildirib.
Sonra çıxış edən səfir Adel İbrahim Azərbaycan ilə Misir arasında elm, təhsil və mədəniyyət sahəsində uzun illərdir mövcud olan əməkdaşlığın bu gün də yüksələn xətlə inkişaf etməkdə olduğunu qeyd edib. Misir Elmi Araşdırmalar Akademiyası haqqında məlumat verən qonaq bu qurumla AMEA arasında elmi əlaqələrin yaradılmasında lazımi köməkliyi göstərməyə hazır olduğunu bildirib.
Səfir əməkdaşlığın davamlı inkişafı məqsədilə AMEA rəhbərini nümayəndə heyəti ilə birgə Misirə dəvət edib.
Görüşdə, həmçinin Azərbaycan-Misir elmi əlaqələrinin möhkəmləndirilməsi, birgə layihələrin həyata keçirilməsi ilə bağlı geniş fikir mübadiləsi aparılıb, müvafiq qərarlar qəbul olunub.

Состоялась встреча с послом Египта в Азербайджане
10 июля в Президиуме НАНА состоялась встреча с новым чрезвычайным и полномочным послом Арабской Республики Египет в нашей стране Аделем Ибрагимом и директором Центра культуры и образования Египта Ахмедом Сами Элайди. Основной целью встречи было обсуждение перспектив сотрудничества между научными учреждениями двух стран.
Сначала президент НАНА, академик Акиф Ализаде проинформировал гостей об истории и основных научных направлениях руководимого им очага науки. Он отметил, что в НАНА, функционирующей уже более 70 лет и находящейся на новом этапе развития, ведутся исследования в приоритетных направлениях, налаживаются связи с влиятельными научными центрами мира. Ученый сказал, что в настоящее время в академии действуют 6 научных отделений, в которых реализуются научно-инновационные проекты.
Высоко оценивая исследования, проводимые в египетских университетах, академик А.Ализаде подчеркнул необходимость обмена кадрами и опытом в соответствующей области между возглавляемой им структурой и очагом науки, установления трехсторонних отношений с научно-образовательными учреждениями обеих стран. Глава НАНА выразил заинтересованность в изучении египетского научного опыта, главным образом, в области гуманитарных и социальных наук.
Проинформировав о Парке высоких технологий НАНА, А.Ализаде довел до внимания, что это учреждение осуществляет успешную деятельность в области расширения сфер применения инноваций и высоких технологий, основанных на современных научно-технических достижениях.
Представив гостям подготовленный азербайджанскими специалистами атлас «Грязевых вулканов мира», академик А.Ализаде проинформировал посла об исследованиях, направленных на изучение вулканов в нашей стране. Он отметил, что в атлас вошел список, состоящийся из 3000 вулканов всего мира.
Затем, выступив, посол Адель Ибрагим отметил, что продолжающееся на протяжении долгих лет сотрудничество между Азербайджаном и Египтом в области науки, образования и культуры стремительно развивается. Говоря о Египетской академии научных исследований, гость выразил готовность в оказании необходимой поддержки в установлении научных связей между НАНА и этой организацией.
Посол пригласил главу НАНА со своей делегацией в Египет для устойчивого развития сотрудничества.
В рамках встречи состоялся обмен мнениями об укреплении азербайджано-египетских научных связей и реализации совместных проектов, были приняты соответствующие решения.