Respublika üzrə elmi tədqiqatçılar distant formada informatika fənnindən doktorluq imtahanları veriblər
Məlum olduğu kimi, AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun Tədris-İnnovasiya Mərkəzində (TİM) iyun ayının 21-dən respublika üzrə doktorant və dissertantların informatika fənnindən doktorluq imtahanlarına start verilib. TİM-də bu imtahanlara hazırlıq məqsədilə təşkil olunmuş kurslarda tədris proqramına uyğun olaraq zəruri biliklər və praktiki bacarıqlar aşılanıb. Ölkənin regionlarında yaşayan elmi tədqiqatçılar bu dərslərdə İnternet üzərindən distant formada iştirak ediblər.
İyulun 6-da Naxçıvan Dövlət Universitetində bu bölgədə yaşayan doktorant və dissertantların İnformatika fənnindən distant formada doktorluq imtahanı keçirilib. İmtahanda, ümumilikdə AMEA Naxçıvan Bölməsi və Naxçıvan Dövlət Universitetindən olan 11 doktorant və dissertant iştirak edib.
İmtahan prosesinə həm institutun Distant Tədris Mərkəzində video-müşahidə sistemi vasitəsilə onlayn olaraq, həm də qurumun Naxçıvana ezam olunmuş mütəxəssisləri tərəfindən yerində nəzarət olunub.

PhD candidates and dissertators have passed doctoral exams
As known, on 21 June, the Training Innovation Center of the Institute of Information Technology (TIC) started doctoral exam in  informatics in the republic. At the courses organized  by TIC,  for the preparation for  these exams , necessary knowledge and practical skills in accordance with the curriculum were taught.
On July 6, Nakhchivan State University held a doctoral examination in  Informatics  in remote form for PhD students  living in this area. 11 PhD students  from Nakhchivan Branch of ANAS and Nakhchivan State University participated in the examination.
Examination process was also monitored online by the video-surveillance system of the Institute's Distant Learning Center and by the Nakhchivan specialists.