Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva gənc ixtiraçılarla görüşüb
Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva gənc azərbaycanlı ixtiraçılar - dünyada şöhrət qazanmış "Reynerci" (Rainergy) startapının təsisçiləri Reyhan Camalova və Zəhra Qasımzadə ilə görüşüb.
Görüşdə 15 yaşlı ixtiraçılar öz layihələri və gələcək planları barədə geniş məlumat veriblər. Bildiriblər ki, onların icad etdikləri yağış sularını elektrik enerjisinə çevirən "Reynerci" qurğusu gələcəkdə alternativ enerji mənbələrinin inkişafında geniş imkanlar aça bilər.
Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva bildirib ki, Azərbaycanda bu cür gənc istedadların olması onu hədsiz dərəcədə ruhlandırır və sevindirir. O, ölkəmizdə bu cür gənc nəslin formalaşması ilə fəxr etdiyini vurğulayaraq, dövlət tərəfindən onların layihəsinə lazımi dəstəyin göstəriləcəyini, ümumiyyətlə, gənc istedadlara və kiçik startaplara daim diqqət yetiriləcəyini qeyd edib.
Xatırladaq ki, “İstək” Liseyinin 9-cu sinif şagirdləri Reyhan və Zəhra tərəfindən birgə ixtira edilmiş "Reynerci" qurğusu Hindistanda keçirilən Qlobal Sahibkarlıq Sammitində böyük marağa səbəb olub, ABŞ Prezidentinin müşaviri İvanka Tramp tərəfindən xüsusi qeyd edilib. "Rainergy" adlandırılan bu layihə “Climatelaunchpad” yarışmasının Azərbaycan finalında “Tamaşaçıların ən sevimli startapı” adına layiq görülüb. Reyhan Camalovanın sözügedən yarışmada iştirakına AMEA-nın Yüksək Texnologiyalar Parkı sponsorluq edib.

First Vice-President of the Republic of Azerbaijan Mehriban Aliyeva has met with young inventors Reyhan Jamalova and Zahra Gasimzade, who founded world-known start-up Rainergy.
The 15-year-old inventors informed the First Vice-President about their projects and future plans. They said Rainergy not only collects rainwater but harvests energy from it for later use.
Rainergy, which was invented by the 9th grade students of Istek lyceum, attracted great interest in the Global Entrepreneurship Summit 2017. Reyhan Jamalova was one of the three entrepreneurs referred to by US President Donald Trump’s daughter and advisor Ivanka Trump in her speech at the inaugural session.
First Vice-President Mehriban Aliyeva said that she is very happy that Azerbaijan has such young talents. Noting that she is proud that such young generation is growing up in Azerbaijan, Mehriban Aliyeva said the government will provide necessary support for their project, and. The First Vice-President said attention will be paid to young talents and small startups.
Recall that the device "Rainergy", invented by pupils of the 9th class of the lyceum "expired" Reyhan and Zakhra, aroused great interest at the Global Summit of Entrepreneurship, held in India. The project was also highly appreciated by Adviser to the US President Ivanka Trump. The "Rainergy" project was awarded the nomination "The most favorite startup by the spectators" in the Azerbaijani final of the competition "Climatelaunchpad". Sponsor of the participation of Reyhan Jamalova in the contest was the High Technologies Park of ANAS.