Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva gənc ixtiraçılarla görüşüb
Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyeva gənc azərbaycanlı ixtiraçılar - dünyada şöhrət qazanmış "Reynerci" (Rainergy) startapının təsisçiləri Reyhan Camalova və Zəhra Qasımzadə ilə görüşüb.
Görüşdə 15 yaşlı ixtiraçılar öz layihələri və gələcək planları barədə geniş məlumat veriblər. Bildiriblər ki, onların icad etdikləri yağış sularını elektrik enerjisinə çevirən "Reynerci" qurğusu gələcəkdə alternativ enerji mənbələrinin inkişafında geniş imkanlar aça bilər.
Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva bildirib ki, Azərbaycanda bu cür gənc istedadların olması onu hədsiz dərəcədə ruhlandırır və sevindirir. O, ölkəmizdə bu cür gənc nəslin formalaşması ilə fəxr etdiyini vurğulayaraq, dövlət tərəfindən onların layihəsinə lazımi dəstəyin göstəriləcəyini, ümumiyyətlə, gənc istedadlara və kiçik startaplara daim diqqət yetiriləcəyini qeyd edib.
Xatırladaq ki, “İstək” Liseyinin 9-cu sinif şagirdləri Reyhan və Zəhra tərəfindən birgə ixtira edilmiş "Reynerci" qurğusu Hindistanda keçirilən Qlobal Sahibkarlıq Sammitində böyük marağa səbəb olub, ABŞ Prezidentinin müşaviri İvanka Tramp tərəfindən xüsusi qeyd edilib. "Rainergy" adlandırılan bu layihə “Climatelaunchpad” yarışmasının Azərbaycan finalında “Tamaşaçıların ən sevimli startapı” adına layiq görülüb. Reyhan Camalovanın sözügedən yarışmada iştirakına AMEA-nın Yüksək Texnologiyalar Parkı sponsorluq edib.

Первый вице-президент Мехрибан Алиева встретилась с юными изобретательницами
13 апреля Первый вице-президент Азербайджана Мехрибан Алиева встретилась с юными азербайджанскими изобретательницами - учредителями прославившегося в мире стартапа «Рэйнерджи» (“Rainergy”) Рейхан Джамаловой и Захрой Гасымзаде.
В ходе встречи 15-летние изобретательницы подробно рассказали о своих проектах и дальнейших планах. Отмечалось, что изобретенное ими устройство «Рэйнерджи», превращающее дождевую воду в электроэнергию, позволит открыть широкие возможности для развития альтернативных источников энергии в будущем.
Первый вице-президент Мехрибан Алиева довела до внимания, что выявление в Азербайджане таких молодых талантов вдохновляет и радует ее. Подчеркнув, что формирование в нашей стране талантливой молодежи вызывает чувство гордости, вице-президент сообщила, что государством будет оказана необходимая поддержка их проекту. Она добавила, что в нашей стране всегда будет уделяться внимание молодым талантам и маленьким стартапам.
Напомним, что устройство «Рэйнерджи», изобретенное ученицами 9 класса лицея «Истек» Рейхан и Захрой, вызвало большой интерес на Глобальном саммите предпринимательства, проходившем в Индии. Проект был также высоко оценен советником Президента США Иванкой Трамп. Проект «Рейнерджи» был удостоен номинации «Самый любимый зрителями стартап» в азербайджанском финале соревнования “Climatelaunchpad”. Спонсором участия Рейхан Джамаловой в конкурсе являлся Парк высоких технологий НАНА.