Tədbiri AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev açaraq iclasın ölkə Prezidentinin Sərəncamı əsasında yaradılmış YT Parkın bir illik fəaliyyətinə dair hesabata həsr edildiyini bildirib. Alim elm-dövlət-sənaye əməkdaşlığının təmin edilməsi və elmin kommersiyalaşdırılması ilə milli innovasiya ekosisteminin və bilik iqtisadiyyatının qurulmasının YT Parkın fəaliyyətinin ali məqsədi olduğunu vurğulayıb.
Sonra “Yüksək Texnologiyalar Parkı” MMC-nin direktoru, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Vüqar Babayev 2016-2017-ci illər ərzində görülən işlərdən danışıb. YT Parkın mərkəz və şöbələrinin fəaliyyətindən söz açan Vüqar Babayev bildirib ki, cəmiyyətdə təşəbbüskar yanaşmanın inkişaf etdirilməsi ilə layihələri ideyadan biznesə çevrən, texnologiyaların transferini həyata keçirən elmtutumlu mərkəz olaraq Biznes İnkubasiya Mərkəzi (BİM) özündə 7000-dən artıq peşəkar alim və mütəxəssis toplamaq imkanına sahibdir. Sənaye Mərkəzi isə xüsusi statusa malik olan və rezidentlər üçün ideal infrastrukturu təmin edən istehsalat məkanıdır.
İclasda parkın təşkil etdiyi və tərəfdaş olduğu startap müsabiqələri, eləcə də “Yeni fikir” müsabiqəsi, “Climate launchpad” proqramı, Elm-Təhsil Biznes Əməkdaşlığı Platforması, “Elm-Texnologiya İdeya Bank” və “Alim İnsan” kimi BİM-in aktiv layihələrindən danışılıb. YT Parkın yerli və xarici qurumlarla əməkdaşlıqları, təşkil edilən görüş, tədbir, təlim proqramları və seminarlar barədə məlumatlar iclas iştirakçılarının diqqətinə çatdırılıb.
Hesabatda, həmçinin AMEA Rəyasət Heyətinin 22 sentyabr 2017-ci il tarixli qərarına əsasən Azərbaycan Respublikası iqtisadiyyatının əsas sektorları üzrə strateji yol xəritələrində verilmiş tapşırıqların icrası, həmçinin ölkədə bilik iqtisadiyyatı və insan kapitalının davamlı inkişafını rəhbər tutaraq görülən işlərə toxunulub.
Sonra Yüksək Texnologiyalar Parkının idarəedici təşkilatının və rezidentlərinin hesabatları təqdim edilib.

A meeting of Supervisory Board of High Tech Park of ANAS has been held
The event was opened by academician Ibrahim Guliyev, vice-president of ANAS and said that the meeting was dedicated to the report on the activity of HT Park, established on the order of the President of the country. The scientist emphasized that the establishment of a national innovation ecosystem and knowledge economy through the provision of science-state-industry co-operation and commercialization of science is a high objective of HT Park's activity.
Then, Vugar Babayev, Director of "High Technology Park" LLC, PhD in Agrarian Sciences, spoke about the work carried out in 2016-2017. Speaking about the activities of the centers and departments of the park, Vugar Babayev said that Business Incubation Center (BIC) has the opportunity to collect more than 7,000 professionals and specialists in the center of technology transferring ideas from business to business through the development of entrepreneurial approach in society. Industry Center is a manufacturing area with a special status and providing an ideal infrastructure for residents.
At the meeting were discussed the start-up competitions organized by the park, as well as the "New Idea" competition, the Climate launchpad program, the Science-Education Business Partnership Platform, "Science-Technology Bank of Ideas". Participants were informed about the cooperation of HT Park with local and foreign organizations, meetings, events, training programs and seminars.
Then the reports of the management company and residents of the High Technology Park were presented.