AMEA ilə Clarivate Analytics (Thomson Reuters) təşkilatı arasında əməkdaşlıq əlaqələri genişlənir
AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev Clarivate Analytics (Thomson Reuters) təşkilatının Əqli Mülkiyyət və Elm Departamentinin İnkişaf Etməkdə olan ölkələr üzrə baş direktoru Viji Krişnanın başçılıq etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib.
Görüşdə akademik İbrahim Quliyev AMEA ilə Clarivate Analytics təşkilatı arasında əməkdaşlıq müqaviləsinin imzalandığını xatırladıb. Qeyd edib ki, Azərbaycanda Clarivate Analytics şirkətinin Web of Science məlumat bazasının istifadəçilərinin sayı tədricən artır, iki təşkilat arasında mövcud olan əməkdaşlıq daha da dərinləşir. AMEA-nın vitse-prezidenti təşkilat rəhbərliyinə yaradılan imkanlara görə minnətdarlığını bildirib. Həmçinin Akademiyanın ayrı-ayrı elmi müəssisələrinin bu sahədəki fəallığını müəyyən etmək məqsədilə statistik göstəricilərin AMEA-ya təqdim edilməsi üçün müraciət edib.
Sonra baş direktor Viji Krişnan çıxış edərək AMEA ilə Clarivate Analytics arasında əməkdaşlığın hər iki tərəf üçün geniş perspektivlər yaratdığını qeyd edib. Qonaq bildirib ki, görüşün əsas məqsədi AMEA ilə Clarivate Analytics təşkilatı arasında birgə əməkdaşlığın gedişatını və Web of Science elmmetrik məlumat bazasından istifadə imkanlarının genişləndirilməsini müzakirə etməkdir. Təşkilat tərəfindən alimlər üçün nüfuzlu beynəlxalq elmi jurnallarda nəşr qaydalarını izah edən master-klassların təşkil olunduğunu deyən Viji Krişnan gələcəkdə bu kimi təlimlərin AMEA-nın gənc alimləri üçün də keçiriləcəyini vurğulayıb.
Tərəflər patentlərin alınması, müəllif hüquqlarının qorunması, elmin kommersiyalaşdırılması, elmi nailiyyətlərin istehsalatda tətbiqi kimi vacib məsələləri də müzakirə ediblər.
Görüşdə həmçinin Clarivate Analytics təşkilatının Rusiya və MDB ölkələri üzrə icraçı direktoru Oleq Utkin, təşkilatın Təhsil proqramları üzrə direktoru Valentin Boqorov, Clarivate Analytics agentliyinin Azərbaycan üzrə nümayəndəsi və elmi-informasiya resursları üzrə eksperti Aygün Babazadə və AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Beynəlxalq əlaqələr idarəsinin rəisi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Esmira Əlirzayeva iştirak ediblər.

Cooperation between ANAS and Clarivate Analytics (Thomson Reuters) is expanding
Academician Ibrahim Guliyev, Vice-President of ANAS, received a delegation led by Director General of the Intellectual Property and Development Department of the Clarivate Analytics (Thomson Reuters), Viji Krishna.
At the meeting, academician Ibrahim Guliyev recalled that cooperation agreement between ANAS and Clarivate Analytics was signed. He noted that the number of users of the Web of Science database of Clarivate Analytics in Azerbaijan is gradually growing, and the existing cooperation between the two organizations deepens. Vice President of ANAS expressed his gratitude to the leadership of the organization for the opportunities created. He also requested statistical data to be submitted to ANAS in order to determine the activity of the Academy's separate scientific institutions in this field.
Later, General Director Viji Krishnan noted that cooperation between ANAS and Clarivate Analytics creates broad prospects for both sides. The guest said that the main goal of the meeting is to discuss the progress of joint cooperation between ANAS and Clarivate Analytics and expand the use of the Web of Science scientific data base. Master classes were organized by the organization in authoritative international scientific magazines for scientists and that such trainings will be held for young scientists of ANAS in the future Viji Kryshnan emphasized.
The parties also discussed important issues such as obtaining patents, copyrights, commercialization of science, and application of scientific achievements in production.
Executive Director of Clarivate Analytics for Russia and CIS Oleg Utkin, Educational Programs Director Valentin Bogorov, Representative of Clarivate Analytics in Azerbaijan and Scientific and Information Resources Expert Aygun Babazadeh and Head of International Relations Department of ANAS Presidium, Phd in Biology Esmira Alirzayeva.