AMEA Zoologiya İnstitutunun doktorant, dissertant və magistrləri "Ana dilimiz-milli varlığımızdır" müsabiqəsində iştirak edirlər
AMEA Zoologiya İnstitutunun doktorant, dissertant və magistrləri "Ana dilimiz-milli varlığımızdır” müsabiqəsində iştirak edirlər.
Müsabiqə AMEA-nın Prezidentinin bu ilin oktyabr ayında verdiyi 639№-li sərəncamına əsasən keçirilir.
Müsabiqənin keçirilməsində məqsəd Azərbaycan dilinin qloballaşma şəraitində zamanın tələblərinə uyğun istifadəsini təmin etmək, gənc alimlərdə ana dilinə sevgi və hörmət hissini artırmaq, yazıda və şifahi nitqdə ədəbi dilin normalarına ciddi surətdə əməl edilməsini təşviq etməkdir.Müsabiqədə iştirak etmək üçün Zoologiya İnstitutunun doktorantları Nərmin Beydizadə, Gülnarə Hüseynova, dissertantları Nəzakət Abasova, Səriyyə Qasımova və magistri Xədicə Qurbanova qeydiyyatdan keçib.

PhD, defenders of thesis and masters of the Institute of Zoology of ANAS take part in the competition "Our native language is our national reality"
The doctoral, defenders of thesis and masters of the Institute of Zoology of ANAS take part in the competition "Our native language is our national reality".
The competition is held according to the order No. 639 of the President of ANAS, issued in October of this year.
The purpose of the competition is to ensure the use of Azerbaijani language in accordance with the current requirements in globalization, to increase the sense of love and respect for the mother tongue in young scientists, to encourage strict adherence to the norms of the literary language in writing and verbal speech. PhD students, Narmin Beydizade, defenders of thesis of the Institute of Zoology Gulnara Huseynova , Nazakat Abasova, Sariya Gasimova and master Khadija Gurbanova were registered in order to participate in the competition of the doctors.