Cənubi koreyalı alim Mərkəzi Nəbatat Bağında aparılan təcrübə işləri ilə tanış olub
Cənubi Koreya Respublikasının Çonbuk Dövlət Universitetinin meşəçi alimi, dosent Cuhyuk Kvon AMEA-nın Mərkəzi Nəbatat Bağının (MNB) qonağı olub.
MNB-nin direktoru, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Vahid Fərzəliyevlə görüşdə qonağa bağın tarixi və fəaliyyət istiqamətləri barədə məlumat verilib.
Səfərinin əsas məqsədinin Qafqaz ölkələrinin bitki örtüyünü araşdırmaqdan ibarət olduğunu söyləyən C.Kvon təmsil etdiyi təşkilat və apardığı tədqiqatlar barədə danışıb.
Bağın canlı kolleksiyasını ziyarət edən C.Kvona Azərbaycanın meşə örtüyü və biomüxtəlifliyi haqqında ətraflı məlumat verilib. Koreyalı alim burada Azərbaycanın endem bitkiləri və təcrübə sahələrində aparılan elmi işlərlə tanış olub.

Южнокорейский ученый ознакомился с экспериментальными работами, проводимыми в Центральном ботаническом саду
Ученый-лесовод Чонбукского национального университета Республики Корея, доцент Джухъюк Квон посетил Центральный ботанический сад(ЦБС) НАНА.
На встрече с директором ЦБС, доктором философии по биологии, доцентом Вахидом Фарзалиевым гость был проинформирован об истории и направлениях деятельности сада.
Подчеркнув, что основная цель визита заключается в исследовании растительного покрова кавказских стран, Дж.Квон рассказал о представляемой им организации и проводимых здесь исследованиях.
Ознакомившись с живой коллекцией сада, Дж.Квон получил подробную информацию о лесном покрове и биоразнообразии Азербайджана. Корейский ученый также ознакомился эндемичными растениями Азербайджана и научными работами, проводимыми в экспериментальных участках.