Kimya Elmləri Bölməsi ilə Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin birgə iclası keçirilib
AMEA-nın Kimya Elmləri Bölməsi (KEB) ilə Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin (BTEB) birgə ümumi yığıncağı keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə BTEB-in akademik-katibi, akademik Əhliman Əmiraslanovaçaraq gündəlikdə duran məsələlərlə bağlı məlumat verib.
Daha sonra AMEA-nın akademik Ə.Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunun direktoru, akademik Vaqif Fərzəliyevin “Fizioloji fəal üzvi birləşmələrin sintezi, tədqiqi və tətbiq sahələrinin müəyyənləşdirilməsi” mövzusunda məruzəsini təqdim edib. V.Fərzəliyev rəhbərlik etdiyi müəssisədə neft məhsullarının mikrobioloji zədələnməsinin qarşısını alan bioloji fəal maddələrin – biosidlərin sintezi, tədqiqi və tətbiq sahələrində əldə olunan nailiyyətlərdən danışıb. İnstitut alimlərinin mikrobioloq və fizioloqlarla birgə apardıqları tədqiqatlardan bəhs edən natiq sintez edilmiş biosidlərin digər sahələrdə bioloji fəallığının araşdırıldığını vurğulayıb.
Bu istiqamətdə qazanılan uğurlara əsaslanaraq 2015-ci ildə AMEA Rəyasət Heyəti tərəfindən təsdiqlənmiş “Fizioloji fəal maddələrin sintezi, tədqiqi və tətbiq sahələrinin müəyyənləşdirilməsi” adlı multidissiplinar elmi proqramdan söz açan institut direktoru Aşqarlar Kimyası, Mikrobiologiya və Fiziologiya institutları tərəfindən icra edilən birgə layihənin nəticələri barədə məlumat verib.
Yığıncaqda, həmçinin fizioloji fəal maddələrin sintezi və tədqiqi sahəsində Aşqarlar Kimyası İnstitutunun müştərək beynəlxalq layihə çərçivəsində fəaliyyəti, bu sahədə institutla əməkdaşlıq etmək niyyətində olan xarici elmi mərkəzlərlə bağlı məlumatlar, o cümlədən multidissiplinar elmi proqramlar üzrə çap olunmuş elmi əsərlər və perspektiv planlar iştirakçıların diqqətinə çatdırılıb.
Məruzə dinlənildikdən sonra suallar cavablandırılıb, aidiyyatı sahələr üzrə alimlərin çıxışları dinlənilib.
Tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, Kimya Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Dilqəm Tağıyev məruzənin tarixi icmal xarakter daşıdığını və burada Aşqarlar Kimyası İnstitutunun son illər əldə etdiyi uğurların təcəssüm olunduğunu qeyd edib, tədqiqat mövzusunu yüksək qiymətləndirib. Kimyaçı, bioloq, fizioloq, farmakoloq və həkimlərin birgə tədqiqat aparmalarının zəruriliyini vurğulayan akademik D.Tağıyev müştərək fəaliyyət nəticəsində daha mühüm nailiyyətlərin əldə olunacağına əminliyini ifadə edib.
Sonda akademik Əhliman Əmiraslanov çıxış edərək bugünkü multidissiplinar xarakterli toplantının mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini və gələcəkdə böyük tədqiqatlara yol açacağını bildirib.

Bureau meeting of the Department of Biological and Medical Sciences of ANAS and Department of Chemical Sciences held
A general meeting of the Department of Chemical Sciences (DCS) and the Department of Biological and Medical Sciences (DBM) of ANAS was held.
Opening the event Academician-Secretary of the Academy of Medical Sciences, Academician Ahliman Amiraslanov informed about the issues on the agenda.
Then, Director of the Institute of Additives Chemistry of ANAS, Academician Vagif Farzaliyev delivered a report on "Synthesis of physiologically active organic compounds, determination of research and applied spheres". V.Farzaliyev spoke about the successes achieved in his institution in the field of biologically active substances, preventing microbiological damage to oil products - the synthesis of biocides, research and applied spheres. Informed about the joint research of microbiologists and physiologists of the Institute, Academician emphasized that, at the moment the biological activity of synthesized biocides in other areas is being investigated.
Referring to the multidisciplinary scientific program on "Identification of Synthesis, research and application areas of physiologically active organic compounds" approved by the Presidium of ANAS , Director of the institute informed about the results of joint projects carried out by the Institute of Chemistry of Additives, the Institute of Microbiology and the Institute of Physiology.
At the meeting, information was given on the activities of the Institute of Additive Chemistry in the field of synthesis and research of physiologically active substances in the framework of joint international projects, information was brought to the attention of participants in connection with foreign scientific centers that intend to cooperate with the institute in this field, including scientific ones works and perspective plans published on multidisciplinary scientific programs.
Further, were carried out wide exchange of opinions on a subject.
At the event, Vice-President of ANAS, Academician-Secretary of the Department of Chemical Sciences, Academician Dilgam Tagiyev noted that, the report, which reflected the achievements of the Institute of Additive Chemistry, achieved in recent years, is a historical review. Stressing the need for joint research by chemists, biologists, physiologists, pharmacologists and physicians, Academician D.Tagiyev expressed confidence that, as a result of joint activities even more important results will be achieved.
Academician Ahliman Amiraslanov, who concluded his speech, stressed the importance of the meeting of the multi-disciplinary nature of today's meeting and expressed confidence that this event promotes the conduct of fundamental research in the future.