Kimya Elmləri Bölməsi ilə Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin birgə iclası keçirilib
AMEA-nın Kimya Elmləri Bölməsi (KEB) ilə Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin (BTEB) birgə ümumi yığıncağı keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə BTEB-in akademik-katibi, akademik Əhliman Əmiraslanovaçaraq gündəlikdə duran məsələlərlə bağlı məlumat verib.
Daha sonra AMEA-nın akademik Ə.Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunun direktoru, akademik Vaqif Fərzəliyevin “Fizioloji fəal üzvi birləşmələrin sintezi, tədqiqi və tətbiq sahələrinin müəyyənləşdirilməsi” mövzusunda məruzəsini təqdim edib. V.Fərzəliyev rəhbərlik etdiyi müəssisədə neft məhsullarının mikrobioloji zədələnməsinin qarşısını alan bioloji fəal maddələrin – biosidlərin sintezi, tədqiqi və tətbiq sahələrində əldə olunan nailiyyətlərdən danışıb. İnstitut alimlərinin mikrobioloq və fizioloqlarla birgə apardıqları tədqiqatlardan bəhs edən natiq sintez edilmiş biosidlərin digər sahələrdə bioloji fəallığının araşdırıldığını vurğulayıb.
Bu istiqamətdə qazanılan uğurlara əsaslanaraq 2015-ci ildə AMEA Rəyasət Heyəti tərəfindən təsdiqlənmiş “Fizioloji fəal maddələrin sintezi, tədqiqi və tətbiq sahələrinin müəyyənləşdirilməsi” adlı multidissiplinar elmi proqramdan söz açan institut direktoru Aşqarlar Kimyası, Mikrobiologiya və Fiziologiya institutları tərəfindən icra edilən birgə layihənin nəticələri barədə məlumat verib.
Yığıncaqda, həmçinin fizioloji fəal maddələrin sintezi və tədqiqi sahəsində Aşqarlar Kimyası İnstitutunun müştərək beynəlxalq layihə çərçivəsində fəaliyyəti, bu sahədə institutla əməkdaşlıq etmək niyyətində olan xarici elmi mərkəzlərlə bağlı məlumatlar, o cümlədən multidissiplinar elmi proqramlar üzrə çap olunmuş elmi əsərlər və perspektiv planlar iştirakçıların diqqətinə çatdırılıb.
Məruzə dinlənildikdən sonra suallar cavablandırılıb, aidiyyatı sahələr üzrə alimlərin çıxışları dinlənilib.
Tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, Kimya Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Dilqəm Tağıyev məruzənin tarixi icmal xarakter daşıdığını və burada Aşqarlar Kimyası İnstitutunun son illər əldə etdiyi uğurların təcəssüm olunduğunu qeyd edib, tədqiqat mövzusunu yüksək qiymətləndirib. Kimyaçı, bioloq, fizioloq, farmakoloq və həkimlərin birgə tədqiqat aparmalarının zəruriliyini vurğulayan akademik D.Tağıyev müştərək fəaliyyət nəticəsində daha mühüm nailiyyətlərin əldə olunacağına əminliyini ifadə edib.
Sonda akademik Əhliman Əmiraslanov çıxış edərək bugünkü multidissiplinar xarakterli toplantının mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini və gələcəkdə böyük tədqiqatlara yol açacağını bildirib.

Состоялось совместное заседание Отделения химических наук и Отделения биологических и медицинских наук
Состоялось общее собрание Отделения химических наук (ОХН) и Отделения биологических и медицинских наук (ОБМН) НАНА.
Открывая мероприятие вступительным словом, академик-секретарь ОБМН, академик Ахлиман Амирасланов проинформировал о вопросах, стоящих на повестке дня.
Затем директор Института химии присадок НАНА, академик Вагиф Фарзалиев представил доклад на тему «Синтез физиологически активных органических соединений, определение исследовательских и прикладных сфер». В.Фарзалиев рассказал об успехах, достигнутых в руководимом им учреждении в области биологически активных веществ, предотвращающих микробиологическое повреждение нефтяной продукции - синтеза биоцидов, исследовательских и прикладных сфер. Проинформировав о совместных исследованиях микробиологов и физиологов института, докладчик подчеркнул, что на данный момент исследуется биологическая активность синтезированных биоцидов в других областях.
Коснувшись утвержденной Президиумом НАНА мультидисциплинарной научной программы «Синтез физиологически активных органических соединений, определение исследовательских и прикладных сфер», директор института проинформировал о результатах совместных проектов, осуществляемых Институтом химии присадок, Институтом микробиологии и Институтом физиологии.
На собрании была дана информация о деятельности Института химии присадок в области синтеза и исследования физиологически активных веществ в рамках совместных международных проектов, до внимания участников были доведены сведения в связи с зарубежными научными центрами, которые намерены сотрудничать с институтом в этой области, в том числе научными трудами и перспективными планами, опубликованными по мультидисциплинарным научным программам.
После доклада были даны ответы на вопросы, заслушаны выступления ученых по соответствующим сферам.
На мероприятии вице-президент НАНА, академик-секретарь Отделения химических наук, академик Дильгам Тагиев отметил, что доклад, в котором нашли свое отражение достигнутые в последние годы успехи Института химии присадок, носит характер исторического обзора. Подчеркнув необходимость ведения совместных исследований химиками, биологами, физиологами, фармакологами и врачами, академик Д.Тагиев выразил уверенность в том, что в результате совместной деятельности будут достигнуты еще более важные результаты.
Выступивший в заключение академик Ахлиман Амирасланов подчеркнул значимость носящего мультидисиплинарный характер сегодняшнего собрания и выразил уверенность в том, что данное мероприятие способствует проведению фундаментальных исследований в дальнейшем.