Azərbaycan Gənc Alimlərinin I Qurultayı keçiriləcək
AMEA Rəyasət Heyətinin iclasında Azərbaycan Gənc Alimlərinin I Qurultayının keçirilməsi barədə müzakirələr aparılıb.
Tədbirdə çıxış edən AMEA-nın akademik-katibi, akademik Rasim Əliquliyev ilk olaraq ölkədəki gənclər siyasətindən danışıb: “Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin həyata keçirdiyi siyasətin mühüm istiqamətlərindən birini dövlət gənclər siyasəti təşkil edir. Gənc­lərin fiziki və mənəvi sağlamlığının təmin olunması, intellektual inkişafı üçün la­zı­mi şəraitin yaradılması, onların fəaliyyətlərinin milli maraqlara yönəlməsi dövlət siyasətinin əsas amillərindəndir”. Bu siyasətin davamı olaraq AMEA-da intellektual gəncliyin hər­tərəfli in­kişafı üçün görülən işlərdən söz açan akademik Rasim Əliquliyev hazırda Akademiyada gənc alimlərin xarici ölkələrin elmi mərkəzlərində təhsil almaları, onların yük­səkixtisaslı kadr kimi yetişməsi, sosial problemlərinin aradan qaldırılması yönündə kompleks tədbirlərin həyata keçirildiyini bildirib.
Rəyasət Heyətinin iclasında qeyd olunan məsələlərin ic­ra­sını təmin etmək məqsədilə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası, Azərbaycan Respublikasının Təhsil, Gənclər və İdman nazirliklərinin birgə təşkilatçılığı ilə bu il dekabrın 15-də Azərbaycan Gənc Alim­lərinin I Qurul­tayının keçirilməsi qərara alınıb.
İclasda qurul­tayın təşkil edilməsi üzrə məsul şəxs və İşçi qrupunun müəyyənləşdirilməsi, AMEA Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurası, həmçinin elmi-tədqiqat müəssisələrinin müvafiq təşkilatlarının iclaslarında müzakirə əsasında formalaşan rəy və təkliflərin Təşki­lat ko­mi­təsinə təqdim edilməsi ilə bağlı qərar qəbul olunub.

Будет проведен I Съезд молодых ученых Азербайджана
На заседании Президиума НАНА были проведены обсуждения о проведении I Съезда молодых ученых Азербайджана.
Выступивший на мероприятии академик-секретарь НАНА, академик Расим Алгулиев рассказал о молодежной политике в стране: «Одно из важных направлений политики, осуществляемой Президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым, составляет государственная молодежная политика. Обеспечение физического и морального здоровья молодежи, создание необходимых условий для их интеллектуального развития, направление их деятельности на национальные интересы является одним из главных факторов государственной политики». Говоря о работе, проводимой в НАНА для всестороннего развития интеллектуальной молодежи, академик Расим Алгулиев отметил осуществление в настоящее время в Академии комплексных мер в направлении обучения молодых ученых в зарубежных научных центрах, подготовки их как высококвалифицированных кадров, а также устранения их социальных проблем.
В целях обеспечения исполнения задач, отмеченных на заседании Президиума,  было принято решение о проведении I Съезда молодых ученых Азербайджана 15 декабря этого года при совместной организационной поддержке Национальной академии наук Азербайджана, министерств Образования, Молодежи и спорта Азербайджанской Республики.
На заседании было принято постановление касательно определения лица, ответственного за организацию съезда, и Рабочей группы, а также представления в Оргкомитет мнений и предложений, сформированных на основе обсуждений на заседаниях Совета молодых ученых и специалистов НАНА и соответствующих организаций научно-исследовательских учреждений.