Zoologiya İnstitutu şəkər çuğundurunun yığımına başlayıb
AMEA Zoologiya İnstitutunun Tətbiqi Zoologiya Mərkəzinin elmi istiqamətlərindən biri də şəkər çuğundurunun zərərvericilərinin araşdırılması və onlara qarşı bioloji mübarizənin elmi əsaslarının hazırlanmasıdır.
Bu məqsədlə Mərkəzin əməkdaşları institutun Ağsu Təcrübə Dayaq Məntəqəsinin ərazisində İmişli şəkər zavodu ilə bağlanılan müqaviləyə əsasən əkilmiş çuğundur sahələrində mütəmadi olaraq müşahidələr aparır, zərərvericilərin və onların təbii düşmənlərinin növ tərkibini və bioloji xüsusiyyətlərini tədqiq edirlər.
Onu da qeyd etmək lazımdır ki, məntəqənin 25 hektar sahəsində  əkilən şəkər çuğundurunun bir hissəsi (20-22 ton) yığılaraq zavoda təhvil verilib. Məhsul yığımı hazırda davam edir.
Bu il Təcrübə Dayaq Məntəqəsinin ərzisində uzunluğu 20 m., eni 8 metr olan 6 ədəd istixana quraşdırılıb, istifadəyə tam hazır vəziyyətə gətirilib.
Çuğundur yığımından sonra işçi qüvvələri istixanalarda gələcəkdə ekoloji təmiz tərəvəz bitkilərinin becərilməsi üçün lazım olan işlərin görülməsinə yönəldiləcəkdir.
İnstitut əməkdaşları həmin istixanalarda becərilən tərəvəz bitkilərinin üzərində də fitopotoloji tədqiqatlarını davam etdirəcək və əldə edəcəkləri nəticələrin tətbiqinə nail olacaqlar.
Qeyd olunan işlərin müvəffəqiyyətlə həyata keçməsində əvəzsiz xidmətlərinə görə AMEA-nın prezidenti, hörmətli akademikimiz A.Əlizadə cənabına institut əməkdaşları dərin minnətdarlığını bildiririk.

Институт Зоологии начал сбор сахарной свеклы
Еще одним научным направлением  Центра Прикладной Зоологии Института Зоологии НАНА является исследование вредителей сахарной свеклы и подготовка научных основ биологической борьбы против них.
С этой целью  на основании контракта между Институтом Зоологии НАНА и Имишлинским Сахарным Заводом сотрудники Центра регулярно проводят наблюдения  на  территории Агсуинского Опытно-опорного Пункта, исследуют видовой состав и биологические особенности вредителей и их природных врагов.  А также нужно отметить, что часть сахарной свеклы (20-22 т – 1 машина), выращенной на 25 га территории пункта была собрана и сдана в завод. В настоящее время сбор урожая продолжается.
Готовы к работе 6 теплиц с высотой 20 метр и шириной 8 метр, расположенные на территории Опытно-опорного Пункта.
После сбора свеклы рабочая сила будет направлена к осуществлению необходимых работ для выращивания в теплице экологически чистых овощных культур.
Сотрудники Института будут продолжать фитопатологические исследования на овощных культурах, выращенных в данных теплицах и добьются применения достигнутых результатов.
Неоценимые заслуги были занесены, президентом НАНА академиком Акиф Ализаде в организации деятельности Института Зоологии в отмеченном направлении.
Коллектив Института выражает глубокую признательность за неоценимые заслуги президента НАНА, уважаемого академика А.Ализаде в успешном осуществлении указанных работ