AMEA-nın müxbir üzvü Zeynal Əkpərovu 65 illik yubileyi münasibətilə təbrik edirik!
Sentyabr ayının 27-də bitki genetik ehtiyatları sahəsində tanınmış alim, Əməkdar elm xadimi, Genetik Ehtiyatlar İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Zeynal İba oğlu Əkpərovun 65 yaşı tamam olur.
Zeynal Əkpərov 1952-ci ildə Cəlilabad rayonunun Privolnı kəndində anadan olub. 1978-ci ildə Azərbaycan Kənd Təsərrüfatı İnstitutunu (indiki Azərbaycan Dövlət Aqrar Universiteti), 1981-ci ildə isə ET Əkinçilik İnstitutunun əyani aspiranturasını bitirib.
O, 1987-ci ildə Moldova Respublikasının Elmlər Akademiyasının Fiziologiya və Biokimya İnstitutunda fiziologiya ixtisası üzrə “Soyadan yüksək və keyfiyyətli məhsul alınmasını təmin edən fotosintez fəaliyyəti” mövzusunda namizədlik (elmi rəhbər: akademik Cəlal Əliyev), 2010-cu ildə isə ET Əkinçilik İnstitutunda “Azərbaycanın bitki genetik ehtiyatlarının öyrənilməsi və seleksiyada istifadəsi” mövzusunda doktorluq dissertasiyalarını müdafiə edib (elmi məsləhətçi: akademik Cəlal Əliyev).
1987-ci ildə ET Əkinçilik İnstitutunda kiçik elmi işçi, daha sonra böyük elmi işçi, 1990-cı ildən laboratoriya müdiri, 1993-2000-ci illərdə elmi işlər üzrə direktor müavini vəzifələrində çalışıb.
2000-2002-ci illərdə Kənd Təsərrüfatında Özəl Bölmənin İnkişafına Yardım Agentliyində, Dünya Bankının Kənd Təsərrüfatının Kreditləşməsi və İnkişafı layihəsində, Müsabiqəli Qrantlar Proqramında Kənd Təsərrüfatı Tədqiqatları Şurasının icraçı katibliyində müşavir vəzifəsində işləyib.
2003-cü ildən AMEA-nın Genetik Ehtiyatlar İnstitutunun direktorudur.
Alimin apardığı tədqiqatlar nəticəsində mədəni bitkilərin yabanı əcdadlarına aid bəzi nadir və itmək təhlükəsində olan növlərin arealları dəqiqləşdirilib, itmə təhlükələri müəyyənləşdirilib. Bundan əlavə, bitki genetik ehtiyatlarının yeni təsnifatı işlənib hazırlanıb, mühafizə strategiyaları üzrə yeni metodologiyalar təklif edilib.
Z.Əkpərov tərəfindən sort xüsusiyyətləri və mineral qidalanmadan asılı olaraq, soya bitkisindən yüksək və keyfiyyətli məhsul alınmasını təmin edən fotosintez xüsusiyyətləri müəyyən edilib. Onunapardığı tədqiqatlarla suvarma şəraitində soyadan yüksək məhsul alınmasını təmin edən intensiv becərmə texnologiyası işlənib hazırlanıb. Payızlıq və ikili xarakterli taxıl bitkiləri sortlarının optimal vaxtda əkin aparmaq üçün yarovizasiya müddətləri müəyyənləşdirilib.
O, müxtəlif bitkilərə aid respublikanın aqro-iqlim zonalarında becərilmək üçün rayonlaşdırılmış 8 sortun yaradılmasında bilavasitə iştirak edib, həmçinin 15-ə qədər perspektiv sort və formanın həmmüəllifidir.
Alimin təşəbbüsü ilə regionda ilk dəfə olaraq, Genetik Ehtiyatlar İnstitutunda Yeni Nəsil Sekvenserləri ilə təchiz olunmuş Genomiks (Genomika) laboratoriyası yaradılıb. Burada genom səviyyəsində ilkin təcrübələr buğda, arpa və onların yabanı əcdadları üzərində həyata keçirilib və Azərbaycanda ilk dəfə olaraq, Milli Genbankda saxlanılan 700-ə yaxın buğda və arpa nümunəsinin sekvens əsasında genotipləşdirilməsi (GBS) uğurla tamamlanıb. AMEA Genetik Ehtiyatlar İnstitutunun koordinatorluğu və Azərbaycan, Avstraliya, Rusiya, Amerika Birləşmiş Ştatları və Misir alimlərinin birgə iştirakı ilə dünyada ilk dəfə olaraq, “Azərbaycan gülöyşəsi” nar sortunun genomunun de-nov ο oxunması və 6 orqanı üzrə transkripsiya profilinin yaradılması həyata keçirilib.
Z.Əkpərov Respublika Elmi Tədqiqatların Əlaqələndirilməsi Şurasının Kənd Təsərrüfatı Bitki və Heyvanlarının Genetika və Seleksiyası Problemləri üzrə Elmi Şurasının sədri, Biologiyanın Problemləri üzrə Elmi Şurasının üzvüdür.
O, yüksək beynəlxalq reytinqə malik “Genetic Resources Crop Evaluation”, “AMEA-nın Xəbərləri (Biologiya elmləri seriyası)” və “Azərbaycan Aqrar Elmi” jurnallarının redaksiya heyətinin üzvü, Genetik Ehtiyatlar İnstitutunun “Elmi Əsərlər” jurnalının isə baş redaktorudur.
2013-cü ildə Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin Qərarı ilə yaradılmış Mədəni Bitkilərin Genetik Ehtiyatlarının Mühafizəsi və Səmərəli İstifadəsi üzrə İdarəetmə Sisteminə daxil olan Elmi-Texniki Şuranın sədridir. Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Toxumlara və əkin materiallarına subsidiya verilməsi üzrə Ekspert Şurasının üzvüdür.
Z.Əkpərovun elmi rəhbərliyi ilə 1 elmlər doktoru, 5 fəlsəfə doktoru hazırlanıb. O, dünyanın 50-yə yaxın ölkəsində keçirilən konfranslarda məruzələrlə çıxış edib. Onun apardığı elmi tədqiqatların nəticələri 175 elmi əsərdə (85-i xaricdə), o cümlədən 5 kitab, 3 monoqrafiya, 2 kitabça, 2 tövsiyə və 8 patentdə əksini tapıb.
Alimin fəaliyyəti dövlətimiz tərəfindən yüksək qiymətləndirilib və o,  2015-ci ildə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı ilə “Əməkdar elm xadimi” fəxri adına layiq görülüb.
Görkəmli alimi 65 illik yubileyi münasibətilə ürəkdən təbrik edir, ona möhkəm can sağlığı və Azərbaycan genetika elminin tərəqqisi yolunda yaradıcılıq uğurları arzu edirik.

Zeynal Akperov, well-known scientist in the field of plant genetic resources, director of the Institute of Genetic Resources, correspondent member of ANAS, is 65 on September 27.
Zeynal Iba oglu Akperov was born in 1952 in Privolny village, Jalilabad. In 1978 he graduated from the Azerbaijan Agricultural Institute (now Azerbaijan State Agrarian University), and in 1981 graduated.
He was nominated for a degree in physiology at the Institute of Physiology and Biochemistry of the Academy of Sciences of the Republic of Moldova in 1987 on theme "Photo-synthesis activity, providing high-quality and high-quality product from soybean" (scientific leader: academician Jalal Aliyev) and in 2010, defending his doctoral dissertation on " Studying and selection of plant genetic resources in Azerbaijan " (scientific consultant: academician Jalal Aliyev).
In 1987, he worked at the Institute of Agriculture as a junior scientific worker, later as a senior scientific worker, since 1990 he was a laboratory assistant and deputy director for scientific affairs in 1993-2000.
Since 2003 he is the director of the Institute of Genetic Resources of ANAS.
As a result of the research carried out by the scientist, some of the rare and pneumothoric species belonging to the wild herbs of cultivated plants have been identified and the dangers of loss have been issued. In addition, a new classification of plant genetic resources has been developed and new methodologies for protection strategies have been proposed.
According to Z. Akparov, photosynthesis properties have been determined to ensure high quality products from soybean crops, depending on the sorting characteristics and mineral nutrition. His research has developed an intensive cultivation technology that ensures high productivity of the soybeans in irrigation.
He has been involved in the creation of 8 regionalized varieties for agro-climatic zones in different parts of the republic, and co-author of up to 15 types of perspective forms and types.
For the first time in the region, at the initiative of the scientist, the Genomics Laboratory was established at the Institute of Genetic Resources, equipped with the New Generation sequences. Here, the initial experiments on genomics were performed on wheat, barley and their wild ancestors, and for the first time in Azerbaijan, the genotyping of approximately 700 wheat and barley samples, stored in the National Genbank.
Z. Akparov is a member of the Scientific Research Council of the Republican Scientific Council on Biology Problems, Chair of the Scientific Council on Agronomy and Animal Genetics and Selection Problems.
He is a senior editor of the Genetic Resources Crop Evaluation, a member of the editorial board of the "Journal of Biological Sciences" and "Agrarian Science of Azerbaijan", and the Editor-in-Chief of the Scientific Works of the Institute of Genetic Resources.
He is the Chairman of the Scientific and Technical Council, which is included in the Conservation and Efficient Use Management System of Genetic Resources of Cultural Plant created by the Decree of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan in 2013. He is a member of the Expert Council on subsidizing seed and sowing materials of the Ministry of Agriculture.
Under the scientific guidance of Z. Akparov, 1 doctor of sciences, 5 PhDs have been trained. He has made presentations at conferences held in about 50 countries around the world. The results of his research were reflected in 175 scientific papers (85 abroad), including 5 books, 3 monographs, 2 brochures, 2 recommendation and 8 patents.
The scientist's activity was highly appreciated by our state and he was awarded the honorary title "Honored Scientist" by the Order of the President of the Republic of Azerbaijan in 2015.
We congratulate well-known scientist on the occasion of his 65th anniversary, wish him strong health and creative successes in the progress of the Azerbaijani genetic science.