Hidrobiologiya laboratoriyası əməkdaşının elmi seminarda doktorluq dissertasiya işinin müzakirəsi keçirildi
AMEA Zoologiya İnstitutunun Müdafiə Şurasının nəzdində fəaliyyət göstərən elmi seminarda Hidrobiologiya laboratoriyasının aparıcı elmi işçisi, b.ü.f.d. Namiq Mustafayevin “Azərbaycanın daxili su hövzələri balıqlarının morfo-bioloji və ekoloji xüsusiyyətləri, vətəgə balıqlarının ehtiyatlarının tənzim olunması yolları” mövzusunda doktorluq dissertasiya işinin müzakirəsi keçirildi.
Tədqiqatçı 2009-cu ildən başlayaraq Azərbaycanın bütün bölgələrindən ümumilikdə 71 su tutarını əhatə edən 62 növ və yarım növə aid olan 17 minə yaxın nümunə toplayaraq onları ümumi qəbul olunmuş ixtioloji metodlar əsasında tədqiq edib.
Tədqiqatlar nəticəsində məlum olub ki, hazırda Azərbaycanın daxili su hövzələrində 11 dəstəyə, 15 fəsiləyə, 44 cinsə mənsub olan bir növ dəyirmi ağızlı və 67 növ və yarım növ balıq yaşayır. Əldə olunmuş bütün balıqların morfoloji və bioloji əlamətlərində baş vermiş dəyişikliklər aşkara çıxarılmış, onların müasir arealları dəqiqləşdirilmişdir.
Azərbaycanın daxili su hövzələrində yayılmış balıqlar üzərində əsaslı taksonomik təftiş aparılmış, onlar müasir sistematikaya uyğunlaşdırılmışdır.
28 növ və yarımnöv balığın erkək və dişi fərdlərinin, 28 növ və yarımnöv balığın isə müxtəlif populyasiyalarının morfometrik əlamətləri arasında olan fərqlər aşkara çıxarılmışdır. Bu da balıq populyasiyalarının formalaşması prosesinin bir sıra qanunauyğunluqlarını müəyyən etməyə imkan verir.
İki növ balıq (Amur enlibaşı və Koreya kilqarını) Azərbaycan faunası üçün ilk dəfə olaraq qeyd edilmiş, onların yayılması, morfoloji, bioloji, ekoloji xüsusiyyətləri ətraflı öyrənilmişdir. Məlum olmuşdur ki, hər iki növ Amur çayı hövzəsində yaşayan tipik növdən morfoloji əlamətlərinə görə fərqlənmir. Bu növlər yerli faunanın nümayəndələri ilə qida rəqabəti aparmaqla yanaşı onların kürüləri ilə də qidalanmaqla (Amur enlibaşı) balıq ehtiyatlarına mənfi təsir göstərirlər.
Dəyirmiağızlı və balıqların Azərbaycanın daxili su hövzələri üzrə yayılmasının tədqiqi göstərmişdir ki, ixtiofaunanı təşkil edən növ və yarımnövlərdən 16-sına Azərbaycanın bütün bölgələrində, 37-sinə bir neçə bölgədə, qalan 15-inin isə hər birinə yalnız müəyyən bir bölgədə rast gəlinir.
Balıqların beyin, qaraciyər və qəlsəmə toxumalarında sitoxrom P-450-nin və SMAZ-ın dinamikası izlənmiş, onların əlverişsiz mühit amillərinin təsirinə qarşı uyğunlaşmasında serotoninergik sisteminin rolu müqayisəli surətdə öyrənilmiş, məlum olmuşdur ki, eyni su hövzələrində yaşayan, lakin fərqli ekoloji qruplara mənsub olan balıq növlərinin müxtəlif toxumalarının əlverişsiz mühit amillərinin təsirinə qarşı münasibətləri fərqlidir və onlar bu təsirlərə qarşı müxtəlif səviyyəli adaptiv potensial sərf edirlər.
Tədqiqatçının əldə etdiyi materiallar və Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin verdiyi rəsmi statistik məlumatların analizi nəticəsində vətəgə əhəmiyyətli növlərin azalmasının səbəbləri müəyyən edilmiş və onların ehtiyatlarının bərpası üçün əməli təkliflər hazırlanmışdır.
Müəllifin əldə etdiyi məlumatlardan bu sahədə aparılacaq tədqiqatlarda, monoqrafiyaların, balıqyetişdirmə üzrə sorğu kitablarının, ali və orta ixtisas məktəbləri üçün dərsliklərin tərtib olunmasında istifadə oluna bilər. Eyni zamanda əldə olunmuş məlumatlardan Azərbaycanın daxili su hövzələrində əsas vətəgə balıq ehtiyatlarının bərpası, onlardan səmərəli istifadə üçün tədbirlərin işlənib hazırlanmasında, balıqların bioloji göstəricilərinə dair məlumatlardan balıq ovu üçün kvotaların verilməsi zamanı istifadə oluna bilər.

На научном семинаре состоялось обсуждение докторской диссертации сотрудника лаборатории Гидробиология
На научном семинаре, в Совете Защиты, действующем при Институте Зоологии НАНА состоялось обсуждение докторской диссертации ведущего научного сотрудника лаборатории Гидробиология, д.ф.п.б., Намик Мустафаева, на тему «Морфобиологические и экологические особенности  рыб  внутренних водных бассейнов Азербайджана, пути регуляции запасов промысловых рыб».
Начиная с 2009-го года исследователь, исследовал приблизительно 17 тыс. образцов, относящихся к 62 видам и подвидам  охватывающих 71 водохранилища во всех регионах Азербайджана.
В результате исследований стало известно, что в настоящее время во внутренних водных бассейнах Азербайджана живет относящиеся к 11отрядам, 15 семействам, 44 родам 1 вид круглоротых, а также 67 вида и подвида рыб. У всех полученных рыб выявлены изменение происходящие в морфологических и биологических особенностях, уточнены их современные ареалы. Осуществлена таксономическая обоснованная ревизия на рыбах распространённых во внутренних водных бассейнах Азербайджана, они приведены в соответствие с современной систематикой. Была выявлена разница между морфометрическими особенностями 28 видов и подвидов самцов и самок особей рыб с различными популяциями 28 видов и подвидов рыб. Это позволяет установить закономерность соответствие процесса формирования популяций рыб. Впервые для фауны Азербайджана отмечено 2 вида рыб (Амурский чебачок и Корейская востробрюшка), широко изучены особенности распространение морфологические, экологические и биологические. Стало известно, что оба вида не отличаются от типичных видов рыб распространённых в бассейне реки Амур по морфологическим особенностям. Эти виды наряду с конкуренцией с представителями местной фауны, также питаются их икрой (Амурского чебачка) и тем самым оказывают отрицательное действие запасу рыб.
Исследование распространения круглоротых и рыб по внутренним водным бассейнам Азербайджана показало, что 16 из видов и подвидов ихтиофауны встречаются во всех регионах Азербайджана, а 37 в некоторых областях, а остальные 15 вида можно встретить только в определенных областях Азербайджана.
Была исследована динамика СМАБ-а и цитохром-P-450 в клетках жабер, мозга и печени рыб, сравнительно изучена роль серотонинергической системы в   адаптации их к неблагоприятным факторам среды, стало известно, что разные клетки рыб, относящиеся к различным экологическим группам, но обитающие в одинаковых водных бассейнах отличаются по реакции против неблагоприятных факторов окружающей среды и они используют против этих факторов адаптивный потенциал разного уровня.
В результате анализа материалов, полученных исследователем и официальных статистических данных Министерства Экологии и Природных Ресурсов были определены причины уменьшения запасов промысловых рыб и предложены  рекомендации по восстановлению их запаса.
Данные полученные автором могут быть использованы в исследованиях в этом направлении, монографиях, в книгах по  рыбоводству и в составлении учебников для высших и средних специальных школ. В то же время эти данные могут, использованы для восстановления запаса промысловых рыб во внутренних водных бассейнах Азербайджана,  разработка мероприятий по продуктивному использованию, использование биологических показателей рыб для предоставления квот по рыболовству.