Mərkəzi Nəbatat Bağı Gürcüstanın Batumi Nəbatat Bağı ilə əməkdaşlıq edəcək
Gürcüstanın Batumi Nəbatat Bağının direktoru İrakli Arçae, bu qurumun maliyyə üzrə direktor müavini Levan Abxazova və beynəlxalq əlaqələr üzrə koordinatoru Zurab Maivelidze AMEA-nın Mərkəzi Nəbatat Bağında olublar.
Bağın direktoru, b.ü.f.d. Vahid Fərzəliyevlə görüşən qonaqlara bu müəssisənin elmi tədqiqat istiqamətləri, inkişaf prespektivləri, canlı kolleksiyaların zənginləşdirilməsi üzrə aparılan işlər və kadr hazırlığı barədə məlumat verilib.
Görüşdə iki qurum arasında əməkdaşlığa dair memorandum imzalanıb. 5 il müddətinə nəzərdə tutulan memoranduma əsasən, tərəflər arasında bitki ehtiyatları, bağçılıq və reproduksiyası sahəsində birgə tədqiqatlar, kadr və təcrübə mübadiləsi, müştərək layihələrin və ekspedisiyaların təşkili, toxum və herbari materiallarının mübadiləsi aparılacaq.

Центральный ботанический сад будет сотрудничать с Батумским ботаническим садом Грузии
Директор Батумского ботанического сада Грузии Ираклий Арчае, заместитель финансового директора этой структуры Леван Абхазова и координатор по международным связям Зураб Маивелидзе побывали в Центральном ботаническом саду НАНА.
На встрече с директором сада, доктором философии по биологии Вахидом Фарзалиевым гостям была предоставлена информация о направлениях, перспективах развития научных исследований этого учреждения, проводимой работе по пополнению живой коллекции и подготовке кадров.
На встрече между двумя структурами был подписан меморандум о сотрудничестве. Согласно меморандуму, предусмотренному сроком на 5 лет, между сторонами будут проведены совместные исследования в области растительных ресурсов, садоводства и репродукции, осуществлен обмен опытом и кадрами, а также организованы совместные проекты и экспедиции.