AMEA rəsmiləri İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının Elm və texnologiya üzrə I sammitində iştirak ediblər
AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə və AMEA-nın akademik-katibi, akademik Rasim Əliquliyev Azərbaycan nümayəndə heyətinin tərkibində 07-11 sentyabr 2017-ci il tarixlərində Qazaxıstanın paytaxtı Astana şəhərində keçirilmiş İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının (İƏT) Elm və texnologiya üzrə I sammitində və bu sammit çərçivəsində keçirilən yüksək səviyyəli iclaslarda iştirak ediblər.
Sammit “İslam dünyasının, elmi, innovativ və texnoloji cəhətdən modernləşməsi” devizi altında İƏT-ə üzv ölkələrin alimlərinin dünyada gedən proseslərdə oynadığı rolu önə çəkmək və bu sahələrdəki fəaliyyətdə vəhdət nümayiş etdirərək dünya elminə inteqrasiya prosesini sürətləndirmək, həmçinin islam ölkələri arasında əməkdaşlıq əlaqələrini möhkəmləndirmək məqsədi daşıyırdı.
Tədbir çərçivəsində “21-ci əsrdə elm və cəmiyyət arasında inkişaf edən əlaqələr”, “Davamlı inkişaf üçün elm və texnologiya”, “Müasir iqtisadiyyatda rəqabətlilik və innovasiya”, “Elm və texnologiya sahəsində əməkdaşlığın artırılması” mövzuları üzrə iclaslar keçirilib. Sammit zamanı ölkə başçıları tərəfindən İƏT ölkələri arasında təhsil, elm, texnologiya və innovasiya sahələrində çoxtərəfli əməkdaşlığın artırılmasını ehtiva edən Astana Bəyannaməsi imzalanıb. Tədbirin digər bir sənədi olan “İKT Elm, Texnologiya və İnnovasiya Gündəliyi 2026”-da bütün vətəndaşlar üçün sağlam həyatın təmin edilməsi, ali təhsilin və tədqiqatın keyfiyyətinin yaxşılaşdırılması və digər məsələlər öz əksini tapıb.
A.Əlizadə və R.Əliquliyev sammit çərçivəsində keçirilən müzakirələrdə fəal iştirak edib, Azərbaycanda son illər həyata keçirilən elmi-tədqiqat proqramları və əldə edilən elmi nailiyyətlərə dair islam ölkələrində olan həmkarlarına məlumat vermiş, əməkdaşlığa dair fikir mübadiləsi aparıblar.
Müzakirələr zamanı İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının Elm və Texnologiyalar üzrə Sammitində qarşıda duran ən mühüm məsələlərdən birinin də əməkdaşlıq üzrə konkret prioritet sahə kimi informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının olduğunu bildirən alimlər bu zərurətin ilk növbədə, İKT-nin bəşəriyyətin sosial-mədəni tərəqqisində oynadığı rolla əlaqədar olduğunu qeyd ediblər.

ANAS officials attended I Summit of the Organization of Islamic Cooperation on Science and Technology
Academician Akif Alizadeh, President of ANAS, and academician Rasim Alguliev, academician-secretary of ANAS, as part of the Azerbaijani delegation attended the First Science and Technology Summit of the Organization of Islamic Cooperation (OIC) he high-level meetings held within the framework of this summit held in Astana, Kazakhstan, on September 7-11, 2017 t.
The Summit aimed at promoting the role of ECO member countries in the global processes under the slogan "Scientific, innovative and technological modernization of the Islamic world," as well as the acceleration of the integration process into the world science and strengthening of cooperation among Islamic countries. .
Within the framework of the event, meetings were held on the following topics "Relationship between science and society in the 21st century", "Science and technology for sustainable development", "Competitiveness and innovation in modern economy", "Increasing cooperation in science and technology". During the summit, the heads of states signed Astana Declaration, which envisages the promotion of multilateral cooperation in education, science, technology and innovation among OIC countries. Another document of the event, "ICT Science, Technology and Innovation Agenda 2026," provides a healthy lifestyle for all citizens, improves the quality of higher education and research, and other issues.
A.Alizade and R. Alguliyev took an active part in the discussions within the framework of the summit, exchanged views on cooperation in scientific-research programs and scientific achievements in Azerbaijan in recent years.