AMEA rəsmiləri İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının Elm və texnologiya üzrə I sammitində iştirak ediblər
AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə və AMEA-nın akademik-katibi, akademik Rasim Əliquliyev Azərbaycan nümayəndə heyətinin tərkibində 07-11 sentyabr 2017-ci il tarixlərində Qazaxıstanın paytaxtı Astana şəhərində keçirilmiş İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının (İƏT) Elm və texnologiya üzrə I sammitində və bu sammit çərçivəsində keçirilən yüksək səviyyəli iclaslarda iştirak ediblər.
Sammit “İslam dünyasının, elmi, innovativ və texnoloji cəhətdən modernləşməsi” devizi altında İƏT-ə üzv ölkələrin alimlərinin dünyada gedən proseslərdə oynadığı rolu önə çəkmək və bu sahələrdəki fəaliyyətdə vəhdət nümayiş etdirərək dünya elminə inteqrasiya prosesini sürətləndirmək, həmçinin islam ölkələri arasında əməkdaşlıq əlaqələrini möhkəmləndirmək məqsədi daşıyırdı.
Tədbir çərçivəsində “21-ci əsrdə elm və cəmiyyət arasında inkişaf edən əlaqələr”, “Davamlı inkişaf üçün elm və texnologiya”, “Müasir iqtisadiyyatda rəqabətlilik və innovasiya”, “Elm və texnologiya sahəsində əməkdaşlığın artırılması” mövzuları üzrə iclaslar keçirilib. Sammit zamanı ölkə başçıları tərəfindən İƏT ölkələri arasında təhsil, elm, texnologiya və innovasiya sahələrində çoxtərəfli əməkdaşlığın artırılmasını ehtiva edən Astana Bəyannaməsi imzalanıb. Tədbirin digər bir sənədi olan “İKT Elm, Texnologiya və İnnovasiya Gündəliyi 2026”-da bütün vətəndaşlar üçün sağlam həyatın təmin edilməsi, ali təhsilin və tədqiqatın keyfiyyətinin yaxşılaşdırılması və digər məsələlər öz əksini tapıb.
A.Əlizadə və R.Əliquliyev sammit çərçivəsində keçirilən müzakirələrdə fəal iştirak edib, Azərbaycanda son illər həyata keçirilən elmi-tədqiqat proqramları və əldə edilən elmi nailiyyətlərə dair islam ölkələrində olan həmkarlarına məlumat vermiş, əməkdaşlığa dair fikir mübadiləsi aparıblar.
Müzakirələr zamanı İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının Elm və Texnologiyalar üzrə Sammitində qarşıda duran ən mühüm məsələlərdən birinin də əməkdaşlıq üzrə konkret prioritet sahə kimi informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının olduğunu bildirən alimlər bu zərurətin ilk növbədə, İKT-nin bəşəriyyətin sosial-mədəni tərəqqisində oynadığı rolla əlaqədar olduğunu qeyd ediblər.

Официальные лица НАНА приняли участие в I-м Саммите Организации исламского сотрудничества по науке и технологиям
07-11 сентября 2017 года в столице Казахстана Астане президент НАНА, академик Акиф Ализаде и академик-секретарь НАНА, академик Расим Алгулиев в составе азербайджанской делегации приняли участие в I-м Саммите Организации исламского сотрудничества по науке и технологиям и заседаниях, проведенных на высоком уровне в рамках саммита.
Саммит под девизом «Модернизация исламского мира с научной, инновационной и технологической точки зрения» преследует цель выдвинуть на передний план роль ученых стран-членов ОИС в процессах, происходящих в мире, ускорить процесс интеграции в мировую науку, демонстрируя единство в этих сферах деятельности, а также укрепить связи сотрудничества между исламскими странами.
В рамках мероприятия были проведены заседания по следующим темам: «Связи, развивающиеся между наукой и обществом в 21 веке», «Наука и технологии для устойчивого развития», «Конкурентоспособность и инновации в современной экономике», «Расширение сотрудничества в области науки и технологий».
В ходе саммита главами стран была подписана Декларация, которая предусматривает расширение многостороннего сотрудничества между странами ОИС в области науки, образования, технологий и инноваций. В подписанном в рамках мероприятия другом документе «Повестка дня по ИКТ, науке, технологиям и инновациям -2026» нашло отражение такие вопросы, как обеспечение здоровой жизни для всех граждан, улучшение качества высшего образования и исследований и др.
А.Ализаде и Р.Алгулиев приняли активное участие в обсуждениях, проводимых в рамках саммита, проинформировали своих коллег в исламских странах касательно реализованных в Азербайджане в последние годы научно-исследовательских программ и научных достижений, также провели обмен мнениями по сотрудничеству.
В ходе обсуждений ученые выделили область информационно-коммуникационных технологий, как конкретную приоритетную сферу по сотрудничеству.