İtaliyanın ölkəmizdəki səfiri AMEA Rəyasət Heyətində olub
Sentyabrın 13-də AMEA Rəyasət Heyətində İtaliyanın Azərbaycana yeni təyin olunmuş fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Auqusto Massari və “Sandro Teti” nəşriyyatının direktoru Sandro Teti ilə görüş keçirilib.
Görüşdə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev, AMEA-nın akademik-katibi, akademik Rasim Əliquliyev, Rəyasət Heyəti aparatının Beynəlxalq Əlaqələr İdarəsinin rəhbəri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Esmira Əlirzayeva və İctimaiyyətlə Əlaqələr və Elmin Populyarlaşdırılması İdarəsinin rəhbəri Zülfüqar Fərzəliyev də iştirak ediblər.
Öncə çıxış edən AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə qonağa rəhbərlik etdiyi elm ocağının tarixi haqqında məlumat verib. Bildirib ki, 72 ildir fəaliyyət göstərən bu qurum Azərbaycan elminin inkişafında əvəzsiz xidmətlər göstərmişdir. Bu illər ərzində akademiyada prioritet istiqamətlərdə tədqiqatlar aparılmış, ölkə alimləri mühüm elmi nailiyyətlər əldə edərək dünya elminə töhfələr vermişlər.
Sonra alim AMEA-nın müvafiq institut və təşkilatları ilə İtaliyanın elmi qurumları arasında olan elmi əlaqələrdən söz açıb. Bildirib ki, akademiyada fəaliyyət göstərən bir çox alim və mütəxəssislər İtaliyada həyata keçirilən müxtəlif qrant layihələrdə fəal iştirak edir, gənc alimlər bu ölkənin elmi təcrübəsini öyrənirlər.
Alim İtaliyanın Azərbaycana təyin olunmuş yeni səfirinin iki ölkə arasında bundan sonra da elmi əlaqələrin inkişafına köməklik göstərəcəyinə əminliyini ifadə edib. Bildirib ki, hazırda İtaliya ilə Azərbaycan arasında əməkdaşlığın inkişafına dair görüləcək işlər müzakirə olunur, prioritetlər araşdırılır.
AMEA-nın prezidenti akademiyada ilk dəfə olaraq 2015-ci ildən etibarən təşkil olunan magistratura pilləsi haqqında da məlumat verib. Alimin sözlərinə görə, belə bir addımın atılmasında əsas məqsəd gəncləri elmi mühitə cəlb etmək, onların elmi təfəkkürünü artırmaqdır. Akademiyanın magistratura pilləsində təhsil alan tələbələr bakalavr təhsilindən sonra elmi laboratoriyalarda təcrübə keçə biləcəklər.
Daha sonra A.Əlizadə səfirə azərbaycanlı mütəxəssislərin hazırladığı dünya palçıq vulkanlarının atlasını təqdim edib. Ölkəmizdə uzun illərdir ki, vulkanların öyrənilməsi ilə bağlı araşdırmaların aparıldığını, bütün dünya üzrə 3000-dən artıq vulkanın siyahıya alındığını diqqətə çatdırıb. Dünyada olan 800-ə yaxın palçıq vulkanından 400-nün Azərbaycanda mövcud olduğunu bildirib.
Tədbirdə çıxış edən səfir Auqusto Massari iki ölkə arasında əməkdaşlığın inkişafında maraqlı olduqlarını qeyd edib, bu əlaqələrin təşkili məqsədilə İtaliyadan nümayəndə heyəti dəvət edəcəyini diqqətə çatdırıb.
AMEA-nın İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda aparılan araşdırmaları, həyata keçirilən layihələri yüksək qiymətləndirən A.Massari bu qurumla da kadr və təcrübə mübadiləsi aparılmasının məqsədəuyğun olduğunu vurğulayıb.
Sonda akademik İ.Quliyev çıxış edərək AMEA-nın Avropa İttifaqının xətti ilə 40 ölkənin iştirak edəcəyi yeni layihəyə qoşulduğunu bildirib. Qeyd edib ki, İtaliyalı alimlərin də iştirak edəcəyi layihə çərçivəsində həm palçıq, həm də maqmatik vulkanların öyrənilməsi nəzərdə tutulur.
Alim “Sandro Teti” nəşriyyatının direktoru S.Tetinin rolunu yüksək qiymətləndirərək onun sayəsində azərbaycanlı alimlərin bir sıra nəşrlərinin, o cümlədən Dağlıq Qarabağ probleminin mahiyyətini açıqlayan kitabların işıq üzü gördüyünü diqqətə çatdırıb.

Ambassador of Italy to Azerbaijan visited ANAS Presidium
ANAS Presidium held a meeting with Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Italian to Azerbaijan Augusto Massari and Sandro Teti.
ANAS Vice-President, Academician Ibrahim Guliyev, ANAS Academician-secretary, Academician Rasim Alguliyev, head of the Department of International Relations of Presidium Administration, PhD in biology Esmira Alirzayeva and head of the Office of Public Relations and Science Popularization Zulfugar Farzaliyev also participated the meeting.
At first, ANAS President, Academician Akif Alizadeh informed the guest about the history of the scientific institution. He noted that, the structure, functioning for 72 years, has invaluable merits in the development of Azerbaijani science. Over the years, Academy conducted research on priority areas of science, scientists of the country, having achieved important scientific results, contributed to the world science.
Then, scientist spoke about the scientific ties established between the relevant institutes and organizations of ANAS and the scientific structures of Italy. He noted that, many Russian scientists and specialists actively participate in various grant projects in Italy, and young scientists are studying the scientific experience of this country.
The scientist expressed his confidence that the newly appointed Ambassador of Italy to Azerbaijan will continue to support the development of scientific relations between the two countries. He said that, currently is being discussed priorities are being determined and future work on developing cooperation between Italy and Azerbaijan.
Then, ANAS President noted that, since 2015 Academy had organized graduate courses. According to the scientist, the main goal is to attract young people to science, increase their scientific thinking. He stressed distinctive feature of the academic magistracy is that undergraduates immediately begin to research in the laboratories of the institutes of the Academy.
Then, A.Alizadeh handed to the ambassador"Atlas of mud volcanoes of the world" prepared by the Azerbaijani specialists. Informed about the research of mud volcanoes, held in the country for many years, the scientist noted that in the new atlas information about more than 3000 volcanoes around the world was reflected. I brought to the attention that of the existing 800 mud volcanoes around the world, 400 are located on the territory of our country.
Ambassador Augusto Massari, who spoke then, expressed interest in developing existing ties of cooperation between the two countries, and said that, he would invite a delegation from Italy to organize these ties.
Highly appreciating the studies and projects carried out at ANAS Institute of Information Technology, A.Massari stressed the expediency of exchanging personnel and experience with this scientific institution.
In conclusion, Academician Ibrahim Guliyev noted that, ANAS is preparing for a new project in the line of the European Union, in which take part 40 countries includeing Italian scientists.