Ozonlaşma texnologiyasının pambıq toxumlarına təsiri barədə seminar keçirilib
Salyan rayonunda “Ozonlaşma texnologiyasının pambıq sortlarının toxumlarına təsiri nəticəsində təsərrüfat qiymətli əlamətlərinin öyrənilməsi” mövzusunda elmi-praktiki seminar keçirilib.
Tədbir Azərbaycan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Aqrar Elm və İnformasiya Məsləhət Mərkəzi və Milli Aviasiya Akademiyası, Bitki Mühafizə və Texniki Bitkilərin Elmi Tədqiqat İnstitutu, Salyan Regional Aqrar Elm və İnformasiya Məsləhət Mərkəzi, AMEA-nın Torpaqşünaslıq və Aqrokimya (TAİ), Genetik Ehtiyatlar institutlarının birgə təşkilatçılığı ilə baş tutub.
Seminarda ozonlaşdırma, pambıq əkinində istifadə olunan torpaqlara qulluq qaydaları, onların qida elementləri ilə təchiz olunması və digər məsələlər müzakirə olunub. Qeyd edilib ki, ölkədə 40 milyon tondan çox üzvi mənşəli gübrə ehtiyatı var və TAİ-nin alimlərinin fəaliyyəti nəticəsində Neftçala, Saatlı, Ucar rayonlarında ekoloji təmiz kənd təsərrüfatı məhsulları yetişdirilir.
Tədbirdə TAİ-nin direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əlövsət Quliyev, bu qurumun Üzvi gübrələr laboratoriyasının müdiri, professor Paşa Zamanov və aparıcı elmi işçi,  texnika üzrə fəlsəfə doktoru Əlibala Əlizadə məruzələrlə çıxış ediblər.
Sonda rayon ərazisində əkilmiş pambıq sahələrinə baş çəkilib, müxtəlif pambıq   sortlarının  inkişafı və məhsuldarlığı əyani sürətdə nümayiş olunub.

A seminar on the effect of ozonation technology on cotton seeds was held
"Increasing efficiency as a result of the influence of ozonation technology on cotton seeds" scientific and practical seminar was held in Salyan region.
The event was held by organizational support of the Center for Agrarian Science, Information and Consultation of the Ministry of Agriculture of the Republic of Azerbaijan, National Academy of Aviation, Scientific Research Institute for Plant Protection and Technical Cultures, Center for Agrarian Science, Information and Consultation of the Salyan District, ANAS Institute of Soil Science and Agrochemistry and the Institute of Genetic Resources.
At the seminar, in addition to ozonization were discussed the rules of care for land plots intended for growing cotton, as well as issues of supplying soil with nutrients, etc. It was brought to the attention that, our country has more than 40 million tons of organic fertilizer stocks, and as a result of scientists ISA in Neftchala, Saatli, Udzhar districts are grown environmentally friendly agricultural products.
At the event, were listening reports by Director of the ISA, corresponding member of ANAS Alovsat Guliyev, head of the Laboratory of Organic Fertilizers, Professor Pasha Zamanov and leading researcher, Ph.D in engineering Alibala Alizadeh.
In conclusion, they visited cotton sites, was demonstrating development and productivity of various grades of cotton.