AMEA ilə Fransanın Montpelliye Universiteti arasında əməkdaşlıq müqaviləsi imzalanacaq
Sentyabrın 6-da AMEA Rəyasət Heyətində Fransanın Montpelliye Universitetinin (Université de Montpellier) beynəlxalq əlaqələr üzrə vitse-prezidenti Fransua Henn və Fransanın Azərbaycandakı səfirliyinin mədəniyyət və əməkdaşlıq məsələləri üzrə müşaviri Yohan Şitterer ilə görüş keçirildi.
Öncə AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadə çıxış edərək Azərbaycanla Fransa arasında uzun illik tarixi olan əməkdaşlıq əlaqələrinin mövcud olduğunu qeyd etdi. AMEA rəhbəri bu əlaqələrin davamı olaraq iki ölkə arasında elmi əməkdaşlığın təşkilinin, müvafiq sahələrdə kadr və təcrübə mübadiləsinin aparılmasının vacibliyini vurğuladı.
A.Əlizadə son zamanlar rəhbərlik etdiyi qurumda gənclərin elmə cəlb edilməsi, onların beynəlxalq aləmə inteqrasiyası, o cümlədən bilik və bacarıqlarının artırılması istiqamətində kompleks tədbirlərin görüldüyünü diqqətə çatdırdı. Bildirdi ki, bu baxımdan Avropanın qabaqcıl ali məktəblərindən olan Montpelliye Universitetinin təcrübəsinin öyrənilməsi, iki qurum arasında müxtəlif elmi layihələrin həyata keçirilməsi  mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
Sonra çıxış edən Fransanın Montpelliye Universitetinin beynəlxalq əlaqələr üzrə vitse-prezidenti F.Henn AMEA ilə əməkdaşlığın təşkilində maraqlı olduqlarını bildirdi. AMEA-nın doktorant və dissertantlarını təmsil etdiyi ali məktəbin təqaüd proqramlarında iştirak etməyə, universitetin çoxillik təcrübəsindən yararlanmağa dəvət etdi.
F.Henn əməkdaşlıq əlaqələrinin təşkili və həyata keçirilməsinə dair Sazişin bir neçə dəfə müzakirə olunduğunu, sənəddə hər iki ölkə alimlərinin daha səmərəli fəaliyyəti üçün vacib məsələlərin yer aldığını dedi. Qonaq AMEA prezidentini əməkdaşlıq müqaviləsinin imzalanması və təmsil etdiyi universitetlə tanış olmaq məqsədilə Fransaya dəvət etdi.
Daha sonra Fransanın Azərbaycandakı səfirliyinin mədəniyyət və əməkdaşlıq məsələləri üzrə müşaviri Y.Şitterer çıxış edərək iki ölkə arasında elmi əlaqələrin qurulması və inkişafında lazımi koməkliyi göstərməyə hazır olduğunu bildirdi.
Görüşdə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İbrahim QuliyevBeynəlxalq Əlaqələr İdarəsinin rəhbəri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Esmira Əlirzayeva və İctimaiyyətlə Əlaqələr və Elmin Populyarlaşdırılması İdarəsinin rəhbəri Zülfüqar Fərzəliyev də iştirak edirdilər.

ANAS and the University of Montpellier of France will sign agreement on cooperation
Presidium of ANAS held a meeting with Vice-President for International Relations of the University of Montpellier of France François Henne and adviser to the Embassy of France in Azerbaijan on culture and cooperation issues Johan Schitter on September 6.
First, ANAS President, Academician Akif Alizadeh said that, there is a long-standing history of cooperation between Azerbaijan and France. Head of ANAS stressed the importance of organizing scientific cooperation, conducting an exchange of experience and personnel between the two countries in the relevant fields.
A.Alizadeh has brought to attention that, recently in the structure headed by him, are being taken comprehensive measures to attract young people to science, their integration into the international community, including raising the level of knowledge and skills. He noted that, from this point of view the study of the experience of one of the leading European universities - the University of Montpellier, the implementation of various joint scientific projects are of great importance.
Speaking then, Vice-President of the University of Montpellier of France for international relations F. Henne expressed interest in organizing cooperation with ANAS. He invited doctoral and dissertants of ANAS to take part in the scholarship programs of the higher education institution they represent, and to take advantage of the university's many years of experience.
Noting that, agreement on the organization and implementation of cooperation was discussed several times; F. Henne said that, the document reflected important issues for more effective work of scientists of both countries. The guest invited President of ANAS to France with the purpose of signing a cooperation agreement and familiarizing himself with the university he represented.
Further, in his speech the adviser of the Embassy of France in Azerbaijan on culture and cooperation issues J.Shitterer expressed readiness to render the necessary assistance in creation and development of scientific relations between the two countries.
The meeting was attended by ANAS Vice-President, Academician Ibrahim Guliyev, head of the Office of International Relations, PhD in Biology Esmira Alirzaeva and head of the Office of Public Relations and Science Popularization Zulfugar Farzaliyev.