AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkı ilə "EPC Group" MMC arasında əməkdaşlığa dair müqavilə imzalanıb
Avqustun 30-da AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkı (YTP) ilə "EPC Group” MMC arasında əməkdaşlığa dair müqavilə imzalanıb.
İmzalanma mərasimində öncə AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə çıxış edib. Bildirib ki, bugünkü görüşün keçirilməsində əsas məqsəd elm və biznesin vəhdətinin təşkili və əməkdaşlıq perspektivlərinin inkişafı ilə bağlı müzakirələrin aparılmasıdır. "Elm və istehsalatın inteqrasiyasını təmin etmək Azərbaycan elmi üçün əhəmiyyətli yenilikdir" - deyə bildirən A.Əlizadənin sözlərinə görə,  bu istiqamətdə əldə olunan nəticələr AMEA-nın elmi-ictimai həyatında mühüm nailiyyətlərin əldə olunmasına rəvac verəcək.
Sonra çıxış edən Reza Vaziri bu gün təmsil etdiyi qurum ilə AMEA arasında əməkdaşlığın təməlinin qoyulduğunu qeyd edib. O, bu əlaqələrin bütövlükdə Azərbaycan elminin yüksəlişində mühüm rol oynayacağına əminliyini ifadə edib.
Daha sonra "EPC Group"un direktoru Məhəmməd Miyabi rəhbərlik etdiyi şirkətin elmi tədqiqat və ixtiraların kommersiyalaşdırılması məqsədilə AMEA YTP ilə əməkdaşlıqda maraqlı olduğunu bildirib. Qeyd edib ki, əsasən mühəndislik üzrə ixtisaslaşan "EPC Group" böyük biznes komandasına və investisiya sahəsində beynəlxalq təcrübəyə malikdir. Müxtəlif ixtiraların, elmi tədqiqatların nəticələrinin tətbiqini həyata keçirən "EPC Group" texnologiyaların inkişafının uğurlu nəticələrini mövcud beynəlxalq şəbəkə imkanlarından istifadə etməklə kommersiyalaşdırmağı qarşıya məqsəd qoyub.
Tədbirdə çıxış edən AMEA YTP-nin direktoru, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Vüqar Babayev cari ilin fevral ayında iki qurum arasında imzalanmış əməkdaşlıq sazişini xatırladaraq bildirib ki, 6 ay ərzində mütəmadi görüşlər keçirilmiş, birgə layihələrin təşkili ilə bağlı geniş müzakirələr aparılmışdır. Azərbaycanda elm potensialından istifadə etməklə innovativ layihələrin istehsalata ötürülməsinin vacibliyini vurğulayan YTP-nın direktoru qeyd edib ki, bu gün imzalanacaq müqavilə ölkədə elmlə biznesin inteqrasiyasına dair imzalanan ilk sənəd olacaq. Elmi-tədqiqat işlərinin aparılmasında sahibkarlığın xüsusi rolunu qeyd edən V.Babayev müqavilədə biotexnologiya mərkəzinin yaradılması, elmi-tədqiqat işlərinə dəstəyin göstərilməsi kimi bir çox məsələlərin öz əksini tapdığını bildirib. Qeyd edib ki, elmi ixtiraların kommersiyalaşdırılması nəticəsində əldə olunan məhsullar həm daxili, həm də xarici bazar üçün nəzərdə tutulub.
Daha sonra çıxış edən AMEA-nın akademik-katibi, akademik Rasim Əliquliyevölkə Prezidentinin sərncamı ilə yaradılan Yüksək Texnologiyalar Parkının fəaliyyətini yüksək qiymətləndirib. Bir il ərzində ölkədə böyük nüfuz qazanmış və bir çox nailiyyətlərə imza atmış YTP-nin biznes təfəkkürü və innovativ düşüncənin inkişafına təkan verdiyini, müvafiq sahələrdə əməkdaşlıq imkanlarını genişləndirdiyini vurğulayıb. Fundamental tədqiqatların aparılmasının AMEA-nın prioritetlərindən olduğunu söyləyən alim artıq bu elmi qurumda elm və kommersiyanın inteqrasiyası, biliklər iqtisadiyyatının formalaşması ilə bağlı kompleks tədbirlərin görüldüyünü qeyd edib.
Sonda iki qurum arasında əməkdaşlığa dair müqavilə imzalanıb. Sənədi YTP-nın direktoru V.Babayev və "EPC Group” MMC-nin rəhbəri M.Miyabi imzalayıblar.
Müqavilədə innovativ layihələrin həyata keçirilməsi üçün laboratoriyaların müasir texniki avadanlıqlarla təchiz olunması, pilot qurğuların yaradılması məqsədilə lazım olan ərazinin təşkili və işçi qrupunun formalaşması ilə bağlı tədbirlərin görülməsi nəzərdə tutulub.

Agreement on cooperation between ANAS High Technology Park and and EPC Group LLC has been signed
Agreement on cooperation between ANAS High Technologies Park (HTP) and LLC EPC Group signed on August 30.
Speaking about the prospects for cooperation at the signing ceremony, ANAS President, Academician Akif Alizadeh noted that, main goal is to organize the unity of science and business. The scientist stressed that, ensuring the integration of science and production is a significant innovation for the Azerbaijani science.
According to him, the results achieved in this direction will play an important role in the scientific and public life of ANAS.
Then, Reza Veziri said that, today the basis of cooperation between the structure wich he represented and ANAS, and expressed confidence that these relations will play an important role in the development of Azerbaijani science.
Director of "EPC Group" LLC Muhammad Miyabi expressed interest of the company in cooperation with ANAS HTP in order to commercialize scientific research and discoveries. He noted that, specializing mainly in the field of engineering "EPC Group" has a large business team and international experience in the field of investment.
"EPC Group" which is carrying out introduction of various opening and results of scientific research has set a goal to realize commercialization of successful results of development of technologies, using possibilities of the existing international network.
Then, recalling the agreement on cooperation signed between two structures in February of this year, Director of ANAS HTP, PhD in Agrarian Sciences Vugar Babayev informed that, regular meetings and wide discussions were held within 6 months.
Stressing the importance of transferring innovative projects to production through the use of scientific potential in Azerbaijan, Director of HTP noted that, the agreement that is to be signed today will be the first document in the country providing for the integration of science and business.
Especially noting the role of entrepreneurship in carrying out scientific research, V. Babayev said that, the agreement will reflect the issues related to the establishment of a biotechnology center, the provision of support to scientific research and many other issues.
In conclusion, V.Babayev informed that, products obtained as a result of the commercialization of scientific discoveries are intended not only for the domestic but also for the external market.
Then, ANAS Academician-Secretary, Academician Rasim Alguliyev highly appreciated the activity of the High-Tech Park, established by the Order of the President of the country. He noted that, within a year the HTP gained great prestige in the country and achieved great success. It was stressed that, this structure gave impetus to the development of business thinking and innovative thought, and also expanded the opportunities for cooperation in the relevant fields. Having brought to the attention that, the fundamental research is one of the priorities of ANAS, scientist informed that, in this scientific structure comprehensive measures are being taken to integrate science and commerce and form the knowledge economy.
In conclusion, between two structures was signed agreement on cooperation. The document was signed by the Director of the HTP V.Babayev and head of the EPC Group LLC M.Miyabi.
The contract provides for the creation of the necessary conditions for the activities of the "EPC Group" in the field of industry. The cooperation will also address issues related to the provision of modern equipment for laboratories intended for the implementation of innovative projects, the organization of areas for the creation of pilot plants, and the formation of a working group.