“AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkı elm və təhsil müəssisələri üçün mühüm əməkdaşlıq platformasına çevriləcək”
Azərbaycanın uzunmüddətli inkişaf konsepsiyasının mühüm hədəflərindən biri respublikamızda biliklər cəmiyyətinin qurulmasıdır. Bunun üçün ən mühüm faktor sosial tərəqqi modeli kimi "elm-təhsil-istehsalat qızıl üçbucağı"nın yaranmasına nail olmaqdır. Bu isə elm və təhsilin tədris prosesində, texnoparklarda, elmi tədqiqat laboratoriyalarında birgə iştirakını, həmçinin kadr potensialının və maddi-texniki bazanın imkanlarının məqsədyönlü koordinasiyasını tələb edir.
Ötən ilin dekabr ayında keçirilən AMEA-nın Ümumi yığıncağı və Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin Kollegiyasının birgə elmi sessiyasının nəticələri bunu bir daha təsdiqlədi. Sessiyada səslənən fikirləri və irəli sürülən təklifləri nəzərə alaraq, elm və təhsilin inteqrasiyası üzrə birgə Fəaliyyət Planı qəbul olunub. Sənədin mühüm bəndlərindən biri AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkının (YT Park) fəaliyyət profili üzrə elmi tədqiqat və təcrübə-konstruktor imkanlarının ali təhsil müəssisələri ilə əməkdaşlıq platformasına çevrilməsi istiqamətində zəruri tədbirlərin həyata keçirilməsidir.
Belə tədbirlərdən biri iyulun 24-də AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkında AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadənin rəhbərliyi ilə Rəyasət Heyəti, təhsil naziri Mikayıl Cabbarov və nazirliyin digər rəhbər vəzifəli şəxslərinin iştirakı ilə baş tutub. Məqsəd AMEA YT Parkı, burada yaradılmış Texnologiyaların və İnnovasiya Məhsullarının Transferi Mərkəzi ilə, o cümlədən Parkın potensial rezidentlərinin fəaliyyəti ilə yaxından tanış olmaqdır.
Öncə AMEA Təcrübə-Sənaye Zavodunun və "Millers-Oils Azərbaycan" MMC-nin yağ istehsal sahələrinə baxış keçirilib. Sonra tədbir iştirakçıları pilotsuz uçan aparatların istehsal sahələri, AMEA YT Parkın Mərkəzləşdirilmiş analitik laboratoriyası, o cümlədən Radio ekoloji monitorinq sistemi ilə yaxından tanış olublar. Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti, Bakı Ali Neft Məktəbi və Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) bakalavriat və magistrantlarından ibarət qrupların yaradılaraq AMEA YT Parkda perspektiv layihələrə cəlb edilməsi tədbir iştirakçılarının marağına səbəb olub.
Tədbirdə çıxış edən AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə görüşün əhəmiyyətini qeyd edərək Yüksək Texnologiyalar Parkının Prezident İlham Əliyevin 8 noyabr 2016-cı il tarixli Sərəncamına əsasən yaradıldığını xatırladıb. Akademik Akif Əlizadə AMEA-nın Parkda həyata keçirdiyi işlərdə göstərdiyi dəstəyə görə Təhsil Nazirliyinə təşəkkürünü bildirib.
Akademik Akif Əlizadə vurğulayıb ki, AMEA və BMU arasında imzalanmış əməkdaşlıq müqaviləsinə əsasən, yaxın vaxtlarda Biznes İnkubasiya Mərkəzinin açılışı gözlənilir. YT Parkda hələ bir çox işlərin görülməli olduğunu deyən akademik bu istiqamətdə Təhsil Nazirliyi ilə birgə əməkdaşlıq sayəsində mühüm nailiyyətlər əldə olunacağına əminliyini ifadə edib.
Təhsil naziri Mikayıl Cabbarov elm və təhsilin inteqrasiyasının, bu sahədə həyata keçirilən islahatların ölkəmizin davamlı inkişafındakı rolundan danışıb. Qeyd edib ki, hazırda biliklərin kommersiyalaşdırılması, istedadlı gənclərin biznes ideyalarının dəstəklənməsi istiqamətində bir sıra işlər görülür. Nazir bildirib ki, elm və təhsil müəssisələri üçün mühüm əməkdaşlıq platforması kimi YT Parkın imkanlarından geniş şəkildə istifadə etmək məqsədilə layihələr həyata keçiriləcək. M.Cabbarov nazirlik ilə YT Park arasında əməkdaşlıq mexanizmini müəyyənləşdirmək üçün İşçi Qrupunun yaradılacağını əlavə edib. Nazir ölkəmizdə təhsil və elm sahəsinə cavabdeh iki qurumun – Təhsil Nazirliyi və Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının gələcəkdə də birgə əməkdaşlığının vacibliyini vurğulayıb.
Sonra AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli, AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkı MMC-nin direktoru, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Vüqar Babayev və digərləri çıxış edərək tədbirin əhəmiyyətindən danışıblar.

"ANAS High Technology Park will become an important platform for cooperation in science and education"
One of the most important goals of the long-term development concept of Azerbaijan is to build a knowledge society in our country. The most important factor for this is the achievement of the "science-education-production gold triangle" as a model of social progress. This requires joint co-ordination of science and education in the teaching process, technology parks, scientific research laboratories, as well as purposeful coordination of human resources and material and technical capabilities.
The results of joint scientific session of ANAS General Assembly and Collegium of the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan held in December of last year confirmed it once again. Taking into account the views and suggestions voiced at the session, a Joint Action Plan on Science and Education Integration was adopted. One of the important points of the document is the implementation of the necessary measures to transform scientific research and experience-building opportunities of ANAS's High Technology Park (HT Park) into a platform for co-operation with higher education institutions.
One of such events was held on July 24 at ANAS High Technology Park with the participation of President of ANAS, academician Akif Alizadeh, Presidium, Minister of Education Mikail Jabbarov and other senior officials of the ministry. The purpose is to get acquainted with ANAS HP Park, with the Technology and Innovation Products Transfer Center created here, as well as to get acquainted with the activities of potential park residents.
First of all, ANAS examined the oil production facilities of the Practice-Industry Plant and Millers-Oils Azerbaijan were. Then the event participants were closely acquainted with production areas of unmanned aerial vehicles, Centralized Analytical Laboratory of HT Park, as well as Radio Monitoring System. Attracting the bachelors and masters of Baku State Oil and Industry University, Baku High Oil School and Baku Engineering University (BEU) attracted the attention of participants of the event to the involvement of ANAS HT Park in perspective projects.
Speaking at the event, academician Akif Alizadeh noted the importance of the meeting and noted that the High-Tech Park was created on the basis of President Ilham Aliyev's decree dated 8 November 2016. Academician Akif Alizadeh expressed his gratitude to the Ministry of Education for the support rendered by ANAS in the Park.
Academician Akif Alizade underlined that, according to the agreement signed between ANAS and BEU, opening of Business Incubation Center is expected in the near future.
Minister of Education Mikayil Jabbarov spoke about the integration of science and education and the role of reforms in this field in the sustainable development of our country. A number of activities are currently underway to commercialize knowledge and to support business ideas of talented youth. Projects will be implemented to make the most of the opportunities of the HT Park as an important platform for cooperation in science and education. Working Group will be established to determine the mechanism of cooperation between the ministry and HT Park, M. Cabbarov added.
The minister underlined the importance of cooperation between the two institutions responsible for education and science in our country - the Ministry of Education and Azerbaijan National Academy of Sciences.
Then Vice President of ANAS, academician Isa Habibbeyli, director of ANAS High Technology Park, PhD in agricultural sciences Vugar Babayev and others spoke about the importance of the event.