AMEA-da tələbələr üçün bioloji müxtəlifliyin mühafizəsinə dair tədbir keçirilib
AMEA-nın Mərkəzi Nəbatat Bağı və Zoologiya İnstitutunda “Gənclik və maarifçilik” İctimai Birliyi tərəfindən Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin Biologiya fakültəsinin tələbələri üçün bioloji müxtəlifliyin mühafizəsi və səmərəli istifadəsinin təbliğinə həsr olunan tədbir keçirilib.
Tədbir Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Şurasının 2017-ci il qrant müsabiqəsində qalib olmuş “Ekoloji, bioloji və ərzaq təhlükəsizliyinin əsası olan bioloji müxtəliflik üzrə ictimai məlumatlandırma sisteminə giriş” layihəsi çərçivəsində baş tutub.
Tədbiri Mərkəzi Nəbatat Bağının (MNB) direktoru, b.ü.f.d. dosent Vahid Fərzəliyev açaraq iştirakçılara rəhbərlik etdiyi qurumun yaranma tarixi, elmi fəaliyyət istiqamətləri barədə ətraflı məlumat verib. Bildirib ki, bağın əməkdaşları ölkədə bitki ehtiyatlarının xammal bazasını və yaşıllaşdırma çeşidlərini zənginləşdirmək məqsədilə geniş elmi-tədqiqat işləri aparırlar. V.Fərzəliyev MNB-da Azərbaycan florasından və dünyanın müxtəlif botaniki-coğrafi rayonlarından 2500 növ ağac, kol və ot bitkisinin mühafizə olunduğunu diqqətə çatdırıb.
Tədbir çərçivəsində İctimai Birliyin ekspertləri və MNB-nin alim və mütəxəssisləri tərəfindən “Biomüxtəlifliyin dəyərləri”, “Dendroxronologiya elmi və təbii fəlakətlərin bitkilərə təsirinin öyrənilməsi”, “Coğrafi İnformasiya Sistemləri və onun biomüxtəlifliyin qorunmasında tətbiqi” və digər mövzularda məruzələr təqdim olunub.
Tələbələr daha sonra bağın ərazisini ziyarət edib, burada aparılan elmi-tədqiqat işləri, onların praktiki əhəmiyyəti ilə yaxından tanış olublar.
Tədbir daha sonra Zoologiya İnstitutunda davam etdirilib. Zoologiya muzeyi ilə tanış olan gənclərə Azərbaycanın heyvanlar aləmi, ümumən heyvan biomüxtəlifliyinin əhəmiyyəti haqqında geniş məlumatlar verilib.

В НАНА состоялось мероприятие по охране биологического разнообразия
В Центральном ботаническом саду и Институте зоологии НАНА Общественным Объединением «Молодость и просвещение» для студентов Биологического факультета Азербайджанского государственного педагогического университета было проведено мероприятие, посвященное пропаганде охраны и рационального использования биологического разнообразия.
Мероприятие состоялось в рамках проекта «Введение в систему общественного информирования по биологическому разнообразию, являющемуся основой экологической, биологической и продовольственной безопасности», ставшего победителем грантового конкурса Совета государственной поддержки неправительственных организаций при Президенте Азербайджанской Республики 2017 года.
Открывший мероприятие вступительным словом директор Центрального ботанического сада (ЦБС), доктор философии по биологии, доцент Вахид Фарзалиев подробно проинформировал участников об истории создания и направлениях научной деятельности руководимой им структуры. Сказал, что сотрудники ЦБС проводят научно-исследовательские работы в целях пополнения сырьевой базы растительных ресурсов и ассортимента озеленения в стране.
В рамках мероприятия экспертами Общественного Объединения и учеными и специалистами ЦБС были представлены доклады на темы «Ценности биоразнообразия», «Дендрохронологическая наука и изучение воздействия стихийных бедствий на растительный мир», «Географические информационные системы и их применение в защите биоразнообразия» и другие.
Затем студенты посетили территорию сада, ознакомились с проводимыми здесь научно-исследовательскими работами и их практическим значением.
Далее мероприятие продолжилось в Институте зоологии. Студентам, которые ознакомились с Зоологическим музеем, была дана обширная информация о животном мире Азербайджана, в целом, значении биоразнообразия животного мира.
В заключение участникам были розданы буклеты, диски и печатные материалы, охватывающие семинар-занятие.