AMEA əməkdaşlarının uşaqlarının yay tətilinin səmərəli keçirilməsi üçün düşərgə təşkil ediləcək
AMEA rəhbərliyinin və İşlər İdarəsinin yaxından dəstəyi ilə Azad Həmkarlar İttifaqı Bakı şəhəri, Xəzər rayonu Mərdəkan qəsəbəsində yerləşən “Elm” İstirahət Mərkəzində AMEA əməkdaşlarının uşaqlarının yay tətilinin səmərəli keçirilməsi üçün düşərgə təşkil edir.
Düşərgədə 8-13 yaş arası məktəbli uşaqların (qız və oğlanlar) istirahəti nəzərdə tutulur. İstirahət müddəti hər biri 14 gün olmaqla 4 növbədə təşkil edilir:
I növbə - 8 iyul – 22 iyul
II növbə 24 iyul – 5 avqust
III növbə 7 avqust – 19 avqust
IV növbə 21 avqust – 3 sentyabr
Uşaqlar hər birində 1 tərbiyəçi olmaqla 10 nəfərlik qrup halında (qızlar və oğlanlar ayrı-ayrı olmaqla) düşərgə ərazisində olan 8 ədəd müasir tipli kotteclərdə istirahət edəcəklər.
Düşərgənin ərazisində 100 nəfərlik yeməkxana, 2 ədəd dayaz hovuz, intellektual oyun meydançası, mini zoopark, 2 ədəd istirahət köşkü, həkim məntəqəsi və kitabxana fəaliyyət göstərir. Bundan əlavə futbol, voleybol meydançası, bilyard və stolüstü tennis, şahmat, dama, domino oyunları üçün xüsusi sahələr var.
Həmçinin uşaqların istirahət dövründə Azad Həmkarlar İttifaqının “Zirvə” instrumental ansamblı və Folklor İnstitutunun “Qorqud” folklor qrupu tərəfindən konsertlər təşkil ediləcək.
Uşaqların mədəni istirahətlərinin təşkili üçün Abşeron yarımadasında yerləşən mədəni-tarixi obyektlərə (M.Muxtarovun bağ evi, H.Z.Tağıyevin bağ evi, S.Yeseninin ev muzeyi, “Qala” tarixi memarlıq qoruğu, “Binə” atçılıq mərkəzi, “Qobustan” Dövlət tarixi-bədii qoruğu,  Zirə Eko parkı) ekskursiyalar təşkil ediləcək. Həmçinin Xəzər dənizinin mühafizə olunan çimərlik zonasına istirahət də nəzərdə tutulur.
Bir növbə üçün adambaşı ödəniş haqqı 200 manatdır. Ödənişin 50%-i (100 manat) İlk Həmkarlar Təşkilatı tərəfindən maliyyələşdiriləcək.

The camp provides for the participation of children (boys and girls) aged 8-13 years. The camp will be organized in 4 shifts for 14 days.
I shift-July 8-July 22
II change from July 24 to August 5
III change from August 7 to August 19
IV shift from August 21 to September 3
The pupils will be accommodated in 8 cottages of the modern type located in the camp's territory in the form of groups of 10 children and 1 tutor in each (boys and girls separately).
On the territory of the camp there is a dining room for 100 people, two small swimming pools, an intellectual playground, a mini zoo, a medical center and a library. In addition, the camp has a football, volleyball grounds, special areas for billiards and table tennis, chess, dominoes.
Excursions will be organized to cultural and historical objects located on Absheron peninsula (country house of M.Mukhtarov, country house of G.Z.Tagiev, S.Esenin house-museum, historical and architectural reserve "Gala", equestrian center " Bina ", Gobustan State Historical and Artistic Reserve, Eco Park" Zira ") for cultural rest of children. A rest on the beach of the protected zone of the Caspian Sea is also included.
For the first shift, the fee for one person is 200 manats. 50% (100 manat) of the total fee will be financed by the Joint Trade Union Committee.