AMEA-nın Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının Bəyanatı
AMEA-nın Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurası işğalçı Ermənistan ordusunun iyulun 4-də Füzuli rayonu ərazisində törətdiyi təxribat və qanlı cinayətlərlə əlaqədar bəyanat yayıb.
Bəyanatda deyilir:
“Məlum olduğu kimi iyulun 4-də saat 20 radələrində Ermənistan silahlı qüvvələri Füzuli rayonunun Alxanlı kəndini tank əleyhinə minaatanlardan və dəzgahlı qumbaraatanlardan atəşə tutub. Nəticədə kəndin iki sakini - 1967-ci il təvəllüdlü Quliyeva Sahibə İdris qızı və 2015-ci il təvəllüdlü Quliyeva Zəhra Elnur qızı həlak olub, 1965-ci il təvəllüdlü Quliyeva Sərvinaz İltifat qızı isə ağır yaralanıb. Bu qanlı hadisə zamanı 2 yaşı hələ tamam olmamış günahsız körpənin qətlə yetirilməsi faktı terrorizmi dövlət siyasətinə çevirmiş, fəaliyyətlərində beynəlxalq terror şəbəkəsinə və həmin şəbəkənin tanınmış simalarına arxalanan cinayətkar Ermənistan rejimi bütün addımlarında təkcə cəbhə xəttindəki hərbçiləri yox, əliyalın, günahsız kənd sakinlərini, yaşlıları və körpə uşaqları əsas hədəfə alıb. Erməni quldurları böyük xarici qüvvələrin köməyi ilə ərazimizin 20 faizini işğal etməklə, bir milyondan artıq insanımızı qaçqına və məcburi köçkünə çevirməklə kifayətlənməyərək Azərbaycan əleyhinə düşmən mövqelərini davam etdirməkdə israrlı olduqlarını hər məqamda göstərirlər. Hakimiyyəti qəsb etmiş canilər qrupu illərdir ki, qonşularına qarşı apardığı işğalçı və düşmənçilik siyasəti ilə ölkənin gələcəyinə ciddi təhlükələr yaratmaq, onu uçurma sürükləməklə yanaşı, istər siyasi, istər iqtisadi baxımdan öz vətəndaşlarına münasibətdə də eyni qəddar mövqedən çıxış edir.
Münaqişə zonasına yaxın olan Füzuli rayonunun Alxanlı kəndini daim atəş altında saxlayan işğalçı Ermənistanın hərbi birləşmələri mülki vətəndaşları qətlə yetirməklə beynəlxalq təşkilatların sülh çağırışlarına məhəl qoymadıqlarını, insanlığa qarşı hərbi cinayətlərini davam etdirməkdə israrlı olduqlarını bir daha nümayiş etdirdilər. Fikrimizcə, Ermənistan rəhbərliyinin Dağlıq Qarabağ münaqişəsi ilə bağlı aparılan sülh danışıqlarında qeyri-konstruktiv mövqeyi və beynəlxalq qurumların sülhə məcburetmə təşəbbüslərinin yetərsizliyi bu cür ağır cinayətlərin baş verməsinə gətirib çıxarır.
Azərbaycan gəncliyinin intellektual potensialını özündə birləşdirən, üç mindən artıq üzvü olan AMEA Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurası bu cinayət aktını kəskin pisləyir, ATƏT-in Minsk qrupunu, Avropa Şurasını bir daha cinayətkar Ermənistan rejiminə qarşı qətiyyətli olmağa çağırır. Əlləri Qarabağ müharibəsində qana bulanmış Ermənistan prezidenti Serj Sarkisyan, yaxud onun sələfi Robert Koçaryan, ya da onlarla eyni əqidəni, eyni əxlaqı bölüşən komanda üzvləri dövləti bu cür bandit üsullarla idarə edib və etməkdədirlər. Ermənistan xalqını və regionu, Avropanı və dünyanı bu terrorçu rejimdən xilas etmək üçün ən qəti addımları atmağın vaxtı keçmirmi? Bu rejim daha nə qədər qanlı cinayətlər törətməlidir ki, dünya birliyi, beynəlxalq təşkilatlar sözdə yox, əməldə konkret hərəkətə keçsinlər?!
Biz, gənc alim və mütəxəssislər münaqişənin sülh yolu ilə həllinə çalışan beynəlxalq təşkilatları, bütün beynəlxalq ictimaiyyəti Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişə zonası ətrafında günahsız uşaqları, qadınları və qocaları qətlə yetirən işğalçı Ermənistan ordusunun bu qanlı cinayətlərinə göz yummamağa, təcavüzkarların cəzalandırılması ilə əlaqədar təcili və qətiyyətli tədbirlər görməyə çağırırıq”.

Заявление Совета молодых ученых и специалистов НАНА
Совет молодых ученый и специалистов НАНА распространило заявление в связи с провокацией и кровавыми преступлениями, совершенными Армянской оккупационной армией 4 июля на территории Физулинского района.
В заявлении говорится:
«Как известно, 4 июля в 20:00 вооруженные силы Армении обстреляли из противотанковых минометов и станковых гранатометов село Алханлы Физулинского района. В результате обстрела погибли два жителя села - Гулиева Сахиба Идрис гызы 1967 года рождения и Гулиева Захра Эльнур гызы 2015 года рождения, а Гулиева Сарвиназ Илтифат гызы 1965 года рождения - тяжело ранена. Во время этих кровавых событий факт убийства невинного младенца, которому ещё не исполнилось 2 лет, еще раз свидетельствует о том, что преступный режим Армении, которая превратила террор в государственную политику и в своей деятельности опирается на международную террористическую сеть и известные лица этой сети, объектом совей агрессии избирал не только военнослужащих на линии фронта, но и безоружных, мирных жителей села, пожилых и маленьких детей. Армянские бандиты, не останавливаясь на оккупации 20 процентов нашей территории и превращении более миллиона граждан страны в беженцев и вынужденных переселенцев, настоятельно демонстрируют свою вражескую позицию против Азербайджана. Захватившая власть группа преступников наряду с созданием серьезной угрозы для будущего страны путем ведения агрессорской и вражеской политики против своих соседей, в отношении своих граждан также придерживается этой позиции, как с политической, так и с экономической точки зрения.
Военные формирования оккупационной Армении, которые постоянно держат под обстрелом входящее в зону конфликта село Алханлы Физулинского района, убийством мирных жителей еще раз продемонстрировали всему миру, что игнорирую призывы международных организаций к миру и настаивают в ведении военных преступлений против человечности. Мы считаем, что деструктивная позиция руководства Армении в мирных переговорах, проводимых в связи с урегулированием нагорно-карабахского конфликта, и отсутствие решительных инициатив по принуждению к миру со стороны международных структур приводят к постоянному нарушению режима прекращения огня и подобным тяжким преступлениям.
Совет молодых ученых и специалистов НАНА, объединяющий в себе интеллектуальный потенциал азербайджанской молодежи и более трех тысяч членов, резко осуждает этот преступный акт, еще раз призывает Минскую группу ОБСЕ, Совет Европы принять решительные меры в отношении преступного режима Армении.
Мы - молодые ученые и специалисты, призываем международные организации, пытающиеся урегулировать конфликт мирным путем, всю мировую общественность не закрывать глаза на подобные кровавые преступления армянской армии, убивающей стариков, женщин и детей в зоне конфликта, и принять в скором времени решительные меры в отношении оккупанта».