AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin büro iclası keçirilib
Tədbirdə bölmənin akademik-katibi, akademik Əhliman Əmiraslanov, büro üzvləri, bölmənin tərkibinə daxil olan elmi müəssisələrin rəhbərləri və aidiyyatı məsələlər üzrə dəvət olunmuş qonaqlar iştirak ediblər.
Əvvəlcə akademik Əhliman Əmiraslanov Botanika İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, biologiya üzrə elmlər doktoru Eldar Novruzovun 75 illik, Zoologiya İnstitutunun Teriologiya laboratoriyasının müdiri, biologiya üzrə elmlər doktoru Qiyas Quliyevin 70 illik və Fiziologiya İnstitutunun Hüceyrənin morfofunksional plastikliyi laboratoriyasının müdiri, biologiya üzrə elmlər doktoru Fəxrəddin Əskərovun 80 illik yubileyləri münasibətilə Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin Fəxri fərmanını və gül dəstələri təqdim edib. Yubilyarları bölmənin həqiqi və müxbir üzvləri adından təbrik edən akademik-katib onlara gələcək elmi fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb.
Büro iclasının gündəliyini iştirakçıların diqqətinə çatdıran akademik Əhliman Əmiraslanov ilk olaraq elmi-təşkilati məsələlərə toxunub. AMEA Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin 2017-ci ilin I yarımilliyində elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinin yekunlarına dair məruzə ilə çıxış edən akademik elmi-tədqiqat müəssisələrindən gələn hesabatların qəbul olunduğunu və dəyərləndirildiyini bildirib. Elmi müəssisələrdə həyata keçirilən layihələrdən danışan akademik Əhliman Əmiraslanov bölmə üzrə qrantların alınmasından, impakt faktorlu jurnallarda dərc olunan məqalələrdən, eləcə də institutlar üzrə aparılan tədqiqat işlərinin səviyyəsindən bəhs edib.

Bureau meeting of the Department of Biological and Medical Sciences of ANAS
On July 6, a meeting of the Bureau of the Department of Biological and Medical Sciences of ANAS was held.
Academician-secretary of the department, academician Ahliman Amiraslanov, members of the bureau, heads of scientific institutions who are members of the department and invited guests on the relevant issues took part in the event.
At first, Academician Ahliman Amiraslanov presented Honorary Diplomas of the Department of Biological and Medical Sciences to the Deputy Director for Scientific Work of the Institute of Botany, Doctor of Biological Sciences Eldar Novruzov on the occasion of his 75th birthday, Head of the Laboratory of Theriology of the Institute of Zoology, Doctor of Biological Sciences Giyasu Guliyev on the occasion of his 70th anniversary and the Head of the Laboratory Morpho-functional plasticity of the cells of the Institute of Physiology, doctor of biological sciences Fakhraddin Askerov on the occasion of his 80th birthday and wished them success in further research Noah activities.
Having brought to the attention of the participants the agenda of the meeting of the bureau, Academician Ahliman Amiraslanov, first of all, touched upon scientific and organizational issues. He delivered a report on the results of scientific and scientific-organizational activities of the Department of Biological and Medical Sciences of ANAS in the first half of 2017 and academician noted that the reports of research institutions had been adopted.