AMEA Rəyasət Heyətinin iclası keçirilib
AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə tədbirin əvvəlində akademik Zemfira Səfərovaya 80 illik yubileyi münasibətilə AMEA-nın Fəxri fərmanını təqdim edib.
İclasda AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasının nizamnaməsinə qismən dəyişiklik edilməsi ilə bağlı qərar da qəbul olunub.
Akademik Murtuza Nağıyevin 110 illiyinə həsr olunmuş yubiley tədbirlərinin keçirilməsi, AMEA-nın Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsi Bürosunun tərkibinin, o cümlədən AMEA-nın Elm Tarixi İnstitutunun Elmi şurasının yeni tərkibinin təsdiq olunması, AMEA Qafqazşünaslıq İnstitutunun strukturunda qismən də­yi­­şiklik edilməsi və AMEA Zoologiya İnstitutunda beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin yaradılması gündəlikdə yer alan məsələlərdən olub.
İclasda, həmçinin biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Səidə Şərifovanın ABŞ-ın Kaliforniya Universitetinə və biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Ruhəngiz Məmmədovanın ABŞ-ın Florida Universitetinə ezam olunmaları barədə qərarlar qəbul edilib.
AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Xloroplastların fotokimyası laboratoriyasının müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü İbrahim Əzizov, AMEA-nın Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü  Əlövsət Quliyev və görkəmli bəstəkar, Xalq artisti, Əməkdar incəsənət xadimi, Azərbaycan Bəstəkarlar İttifaqının sədri, AMEA-nın müxbir üzvü Firəngiz Əlizadənin 70 illik yubileyləri münasibətilə AMEA-nın Fəxri fərmanı ilə təltif edilməsinə dair qərarlar qəbul olunub.
İclasda bir sıra kadr məsələlərinə də baxılıb. Rəyasət Heyətinin qərarı ilə hüquq üzrə elmlər doktoru Aytən Mustafayeva AMEA-nın Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun direktoru vəzifəsinə təsdiq edilib. Texnika üzrə elmlər doktoru Hikmət İbrahimov AMEA-nın akademik Yusif Məmmədəliyev adına Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, filologiya üzrə elmlər doktoru Əlizadə Əsgərli isə AMEA-nın Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini vəzifələrinə təyin olunublar. Elçin Seyfullayev isə AMEA Rəyasət Heyəti aparatı Beynəlxalq Əlaqələr İdarəsinin Beynəlxalq təşkilatlarla əlaqələr şöbəsinin rəisi vəzifəsinə təyin edilib.

Состоялось заседание Президиума НАНА
5 июля состоялось очередное заседание Президиума Национальной академии наук Азербайджана. Первым делом президент НАНА, академик Акиф Ализаде вручил академику Земфире Сафаровой Почетную грамоту НАНА по случаю ее 80-летнего юбилея.
На заседании было принято постановление о внесении частичных изменений в Устав Центральной научной библиотеки НАНА.
На повестке дня стояли такие вопросы, как проведение юбилейных мероприятий, посвященных 110-летию академика Муртузы Нагиева, утверждение состава Бюро Отделения физико-математических и технических наук НАНА, а также нового состава Ученого совета Института истории науки НАНА, внесение частичных изменений в структуру Института кавказоведения НАНА и создание в Институте зоологии НАНА Отдела международных связей.
Также на заседании были приняты постановления о командировании доктора философии по биологии Саиды Шарифовой в Калифорнийский университет (США) и доктора философии по биологии Рухангиз Мамедовой – во Флоридский университет (США).
Следующими были приняты постановления о награждении заведующего Лабораторией фотохимии хлоропластов Института молекулярной биологии и биотехнологий НАНА, члена-корреспондента НАНА Ибрагима Азизова, директора Института почвоведения и агрохимии НАНА, члена-корреспондента НАНА Аловсата Гулиева ивидного композитора, народной артистки, Заслуженного деятеля искусств, председателя Союза композиторов Азербайджана, члена-корреспондента НАНА Фирангиз Ализаде Почетной грамотой НАНА по случаю их 70-летних юбилеев.
На мероприятии были также рассмотрены некоторые кадровые вопросы. Постановлением Президиума доктор юридических наук Айтен Мустафаева была утверждена на должность директора Института права и прав человека НАНА. Доктор технических наук Хикмет Ибрагимов был назначен заместителем директора Института нефтехимических процессов имени академика Юсифа Мамедалиева НАНА по научной работе,а доктор филологических наук Ализаде Аскерли – заместителем директора Института литературы имени Низами НАНА по научной работе. Также было принято постановление о назначении Эльчина Сейфуллаева начальником Отдела по связям с международными организациями Управления международных связей аппарата Президиума НАНА.