AMEA Rəyasət Heyətinin iclası keçirilib
AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə tədbirin əvvəlində akademik Zemfira Səfərovaya 80 illik yubileyi münasibətilə AMEA-nın Fəxri fərmanını təqdim edib.
İclasda AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasının nizamnaməsinə qismən dəyişiklik edilməsi ilə bağlı qərar da qəbul olunub.
Akademik Murtuza Nağıyevin 110 illiyinə həsr olunmuş yubiley tədbirlərinin keçirilməsi, AMEA-nın Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsi Bürosunun tərkibinin, o cümlədən AMEA-nın Elm Tarixi İnstitutunun Elmi şurasının yeni tərkibinin təsdiq olunması, AMEA Qafqazşünaslıq İnstitutunun strukturunda qismən də­yi­­şiklik edilməsi və AMEA Zoologiya İnstitutunda beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin yaradılması gündəlikdə yer alan məsələlərdən olub.
İclasda, həmçinin biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Səidə Şərifovanın ABŞ-ın Kaliforniya Universitetinə və biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Ruhəngiz Məmmədovanın ABŞ-ın Florida Universitetinə ezam olunmaları barədə qərarlar qəbul edilib.
AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Xloroplastların fotokimyası laboratoriyasının müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü İbrahim Əzizov, AMEA-nın Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü  Əlövsət Quliyev və görkəmli bəstəkar, Xalq artisti, Əməkdar incəsənət xadimi, Azərbaycan Bəstəkarlar İttifaqının sədri, AMEA-nın müxbir üzvü Firəngiz Əlizadənin 70 illik yubileyləri münasibətilə AMEA-nın Fəxri fərmanı ilə təltif edilməsinə dair qərarlar qəbul olunub.
İclasda bir sıra kadr məsələlərinə də baxılıb. Rəyasət Heyətinin qərarı ilə hüquq üzrə elmlər doktoru Aytən Mustafayeva AMEA-nın Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun direktoru vəzifəsinə təsdiq edilib. Texnika üzrə elmlər doktoru Hikmət İbrahimov AMEA-nın akademik Yusif Məmmədəliyev adına Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, filologiya üzrə elmlər doktoru Əlizadə Əsgərli isə AMEA-nın Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini vəzifələrinə təyin olunublar. Elçin Seyfullayev isə AMEA Rəyasət Heyəti aparatı Beynəlxalq Əlaqələr İdarəsinin Beynəlxalq təşkilatlarla əlaqələr şöbəsinin rəisi vəzifəsinə təyin edilib.

Presidium of ANAS held a meeting
On July 5, the next meeting of the Presidium of the Azerbaijan National Academy of Sciences was held.
Academician Akif Alizadeh, President of ANAS, presented the Honorary Decree of ANAS to academician Zemfira Safarova on the occasion her 80th anniversary.
The decision on partial amendments to the charter of the Central Scientific Library of ANAS has also adopted at the meeting.
To celebrate the academician Murtuza Nagiyev’s 110th anniversary, to confirm the composition of the Bureau of Physical-Mathematical and Technical Sciences of ANAS, including the approval of the new composition of the Scientific Council of the Institute of Science History of ANAS, partial changes in the structure of the Institute of Caucasian Studies of ANAS and establishing Department of International Relations at ANAS Institute of Zoology included to the agenda.
The decision was also made for PhD on biology Saida Sharifova’s official journey to the US University of California and PhD in Biology Ruhangiz Mammadova’s to Florida University, United States.
Head of the laboratory of photochemistry of chloroplasts of the Institute of Molecular Biology and Biotechnology of ANAS, correspondent member of ANAS Ibrahim Azizov, director of ANAS Institute of Soil Science and Agrochemistry, correspondent member of ANAS Alovsat Guliyev and outstanding composer, People's Artist, Honored Art Worker, Chairman of Azerbaijan Composers Union, Corresponding Member of ANAS Firangiz Ali Zadeh on the occasion of her 70th jubilee have been awarded with the Honorary Decree of ANAS.
A number of cadre problems issued at the meeting. By the decision of the Presidium, Doctor of Law Ayten Mustafayeva has been appointed as Director of the Institute of Law and Human Rights of ANAS. Doctor of technical sciences Hikmat Ibrahimov approved as Deputy Director of scientific issues of the Institute of Petrochemical Processes named after Academician Yusif Mammadaliyev, Doctor of Philology Alizade Askerli has been appointed as Deputy Director of the Institute of Literature named after Nizami of ANAS. Elchin Seyfullayev has been appointed as the head of the International Relations Department of the International Relations Office of the Presidium of ANAS.