“İnnovasiya və texnologiyaların iqtisadi islahatlarda əhəmiyyəti” mövzusunda konfrans keçirilib
İyunun 16-da Mərkəzi Elmi Kitabxanada AMEA-nın və İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) birgə təşkilatçılığı ilə “İnnovasiya və texnologiyaların iqtisadi islahatlarda əhəmiyyəti” mövzusunda konfrans keçirilib. Məqsəd Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ölkədə həyata keçirilən iqtisadi islahatları elmi ictimayyətin diqqətinə çatdırmaq, müvafiq istiqamətlər üzrə fəaliyyət göstərən alim və mütəxəssislərin təkliflərini dinləmək idi.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə iki qurum arasındakı əməkdaşlıqdan danışıb. Bildirib ki, bu əməkdaşlıq elmin kommersiyalaşdırılmasına, elmlə istehsalatın qarşılıqlı əlaqəsinin təşkilinə, eləcə də bu istiqamətdə münasibətləri inkişaf etdirməyə zəmin yaradacaq. Akademik A.Əlizadə AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkının ərazisində sahibkarlıq fəaliyyətinin səmərəli təşkili üçün bir sıra tədbirlərin həyata keçirilildiyini olduğunu diqqətə çatdırıb.
İİTKM-nin icraçı direktoru, iqtisad üzrə elmlər doktoru Vüsal Qasımlı çıxışında Azərbaycanda bilik iqtisadiyyatı quruculuğu istiqamətində həyata keçirilən islahatlardan söz açıb. O, ölkədə istehsalçı müəssisələrin məhz qabaqcıl texnologiyaların tələblərinə uyğunlaşdıqdan sonra rəqabət qabiliyyətini yüksəldə biləcəyini vurğulayıb.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyasının rektoru, akademik Urxan Ələkbərov, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin rektoru, iqtisad üzrə elmlər doktoru Ədalət Muradovİqtisadiyyat İnstitutunun direktoru, iqtisad üzrə elmlər doktoru Nazim İmanov, Azərbaycan Sahibkarlar Konfederasiyasının prezidenti Məmməd Musayev, AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkının direktoru, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Vuqar Babayev və digərləri çıxış edərək Azərbaycan elminin dünyada baş verən elmi-texnoloji proseslərdə aparıcı mövqe tutması üçün yüksək texnologiyalar və innovasiyanın inkişafına diqqətin artırılmasının vacibliyini qeyd ediblər. Azərbaycanda innovativ layihələrin dəstəklənməsi, elmin kommersiyalaşdırılması istiqamətində görülən işlərin mövcud vəziyyətindən danışıblar.
Həmçinin vurğulanıb ki, Prezident İlham Əliyevin 8 noyabr 2016-cı il tarixli Sərəncamı ilə AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkının yaradılması iqtisadiyyatın davamlı inkişafına və rəqabət qabiliyyətinin artırılmasına, müasir elmi və texnoloji nailiyyətlərə əsaslanan innovasiya və yüksək texnologiya sahələrinin genişləndirilməsinə dövlət dəstəyinin bariz nümunəsidir.
Konfransda Azərbaycanda həyata keçirilən iqtisadi islahatların həm də innovasiya və texnologiyaların inkişafına öz müsbət töhfəsini verdiyi qeyd edilib. Bundan başqa, İİTKM-də “Azərbaycan Rəqəmsal Ticarət Qovşağının” yaradılması xüsusi vurğulanıb.

Состоялась конференция «Значение инноваций и технологий в осуществлении экономических реформ»
16 июня в Центральной научной библиотеке при совместной организационной поддержке Национальной академии наук Азербайджана (НАНА) и Центра анализа экономических реформ и коммуникаций (ЦАЭРК) прошла конференция «Значение инноваций и технологий в осуществлении экономических реформ». Целью конференции было доведение до научной общественности сведений об экономических реформах, которые проводятся в стране под руководством Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева, а также ознакомление с предложениями ученых и специалистов, занятых в соответствующих сферах.
Открыв мероприятие вступительным словом, президент НАНА, академик Акиф Ализаде рассказал о сотрудничестве между НАНА и ЦАЭРК. Он отметил, что данное сотрудничество будет способствовать коммерциализации науки, организации взаимосвязей между наукой и производством, а также развитию плодотворных взаимоотношений в данной сфере. Академик также сообщил, что на территории Парка высоких технологий НАНА осуществляются необходимые мероприятия, нацеленные на организацию предпринимательской деятельности.
Затем исполнительный директор ЦАЭРК, доктор экономических наук Вусал Гасымлы рассказал о реформах, осуществленных в Азербайджане в области строительства экономики знаний. Он подчеркнул, что, только соответствуя требованиям передовых технологий, производственные предприятия страны смогут повысить свою конкурентоспособность.
В своих выступлениях на мероприятии ректор Академии государственного управления при Президенте Азербайджанской Республики, академик Урхан Алекперов, ректор Азербайджанского государственного экономического университета, доктор экономических наук Адалят Мурадов, директор Института экономики НАНА, доктор экономических наук Назим Иманов, президент Конфедерации предпринимателей Азербайджана Мамед Мусаев, директор Парка высоких технологий НАНА, доктор философии по аграрным наукам Вугар Бабаев и другие отметили, что для того, чтобы отечественная наука заняла ведущие позиции в научно-технологических процессах, происходящих в мире, развитию высоких технологий и инноваций необходимо оказывать еще большее внимание. Они рассказали о положении дел в области оказания поддержки инновационным проектам и коммерциализации науки в Азербайджане.
Также было подчеркнуто, что создание Распоряжением Президента Ильхама Алиева от 8 ноября 2016 года Парка высоких технологий НАНА является наглядным примером государственной поддержки, которая направлена на продолжительное развитие экономики и повышение ее конкурентоспособности, расширение сфер инноваций и высоких технологий, опирающихся на современные научные и технологические достижения.
На конференции было отмечено, что осуществляемые в Азербайджане экономические реформы также оказывают положительное влияние на развитие инноваций и технологий. Было особо подчеркнуто, что в ЦАЭРК был создан «Цифровой торговый узел Азербайджана».
Отметим, что согласно меморандуму о сотрудничестве, подписанном 16 ноября 2016 года между НАНА и ЦАЭРК, подобные мероприятия будут проводиться периодически.