AMEA-nın elmi müəssisələrinin Direktorları Şurasının iclası keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın prezidenti, vitse-prezidentləri, akademik-katibi, elmi bölmələrin akademik-katibləri, institut və təşkilatların direktorları, AMEA Rəyasət Heyəti aparatının məsul əməkdaşları iştirak ediblər.
AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə iclas iştirakçılarını salamlayaraq 15 iyun – Milli Qurtuluş Günü münasibətilə təbrik edib. Akademik bu tarixi günün sadəcə təqvim bayramı deyil, böyük ictimai və siyasi əhəmiyyətə malik olduğunu  qeyd edərək ulu öndər Heydər Əliyevin ruhuna rəhmət diləyib.
Sonra akademik Akif Əlizadə gündəlikdə olan məsələləri tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb. Birinci məsələ AMEA-nın magistraturasının ilk buraxılışı və magistraturaya növbəti qəbul haqqında olub. Alim qısa zaman ərzində Akademiyanın təhsil sahəsində əldə olunan uğurlarından danışıb: "AMEA-nın magistraturasının böyük nüfuz və reytinq qazanması alimlərimizin uğurudur və buna görə hər kəsə öz minnətdarlığımı bildirirəm. Hazırda AMEA-ya çoxlu sayda abituriyentin sənəd verməsi Akademiyada yaradılan şəraitdən, magistratura təhsil pilləsinin müvəffəqiyyətlə həyata keçirilməsindən xəbər verir".
Mövzu ilə əlaqədar çıxış edən Rəyasət Heyəti aparatının Elm və Təhsil İdarəsinin rəisi, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov Akademiyanın magistratura pilləsinə növbəti tədris ili üçün qəbulun gedişatından, gənclərdə elmə böyük marağın olmasından danışıb. O, AMEA-nın magistraturasına 87 plan yerinə 1742 ərizənin, o cümlədən orta hesabla hər bir yerə 20-dən artıq ərizənin verildiyini, bəzi ixtisaslarda isə bu rəqəmin 50-yə yaxın olduğunu bildirib. Ə.Sadıqov qeyd edib ki, iyulun 7-də AMEA-nın magistraturasında ilk buraxılış olacaq. Akademiyadan müxtəlif ixtisaslar üzrə 18 nəfərin məzun olmasını, onların magistr dissertasiya işlərini yüksək səviyyədə müdafiə etmələrini AMEA-nın həyatında tarixi hadisə kimi qiymətləndirib, məzunlara diplom təqdimetmə mərasiminin təntənə ilə qeyd ediləcəyini bildirib.
İclasda magistratura səviyyəsinə qəbul və magistr hazırlığı prosesilə bağlı həyata keçiriləcək tədbirlərlə bağlı AMEA-nın akademik-katibi, akademik Rasim Əliquliyev öz təkliflərini verib, ölkəmiz üçün yüksəkixtisaslı kadr hazırlığında, yeni elmi nəslin yetişdirilməsində AMEA-nın böyük potensiala malik olduğunu vurğulayıb.
İclasda akademik A.Əlizadə Akademiyanın elmi müəssisələrində ingilis dilinin öyrənilməsinin vəziyyəti, alimlərin biblioqrafik göstəricilərinin müasir tələblər səviyyəsində nəşr edilməsi ilə bağlı çıxış edib, təkliflərini səsləndirib.
Sonra AMEA rəhbəri Akademiya ilə Fövqəladə Hallar Nazirliyi (FHN) arasında əməkdaşlıqdan danışaraq nazirliyin AMEA-nın müəssisələri ilə sıx əlaqələr qurduğunu bildirib. Bununla əlaqədar çıxış edən Yusif Məmmədəliyev adına Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunun direktoru, akademik Vaqif AbbasovGenetik Ehtiyatlar İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Zeynal Əkpərov və Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əlövsət Quliyev FHN ilə əməkdaşlıq çərçivəsində yeni layihələrlə əlaqədar konkret addımlar atıldığını nəzərə çatdırıblar.
Direktorlar Şurasının iclasında Akademiya əməkdaşlarının sosial vəziyyətinin yaxşılaşdırılması haqqında çıxış edən İşlər İdarəsinin müdiri, siyasi elmlər üzrə elmlər doktoru Fətəli Abdullayev AMEA Rəyasət Heyətinin müvafiq qərarı ilə yaradılmış mənzillərin bölüşdürülməsi üzrə komissiyanın işə başladığını deyib: "Akademiya ilə “Evrostroy-S” MMC arasında bağlanmış 14 noyabr 2012-ci il tarixli müqaviləyə əsasən, Bakı şəhəri, Yasamal rayonu, Şərifzadə küçəsi, 12 ünvanındakı yataqxananın ərazisində inşa edilən yeni binalardan həmin yataqxanada yaşayan və AMEA-da işləyən elmlər doktorları, fəlsəfə doktorları və elmi dərəcəsi olmayan elmi işçilərin Akademiyaya ayrılmış mənzillərə köçürülməsi üçün mənzillərin bölüşdürülməsi prosesinə start verilib. Növbəti mərhələdə yataqxanada qeydiyyatı olub, üzrlü səbəbdən yaşamayan elmi işçilərin mənzil problemlərinin araşdırılmasına başlanılacaq".
İşlər İdarəsinin müdiri Fətəli Abdullayev AMEA əməkdaşlarına və onların ailə üzvlərinə verilən mənzillərin püşkatma yolu ilə həyata keçirildiyini, bölgü zamanı əməkdaşların elmi dərəcələri və ailə vəziyyətinin nəzərə alındığını diqqətə çatdırıb. O, AMEA-nın elmi işçilərinin sosial vəziyyətinin yaxşılaşdırılması istiqamətində gələcəkdə də müvafiq işlər görüləcəyini qeyd edib.

Board of Directors of scientific institutions of ANAS held a meeting
Board of Directors of scientific institutions of ANAS held a meeting at the Main building of the National Academy of Sciences of Azerbaijan. The meeting was attended by the President of ANAS, Vice-Presidents and Academician-Secretary of ANAS, Academicians-Secretaries of scientific departments, directors of scientific institutions and responsible employees of the Presidium.
Greeted the participants of the meeting, ANAS President, Academician Akif Alizadeh congratulated everyone on the Day of National Salvation - June 15. Noting that, this historic day is not only a holiday on the calendar, but also has great social and political significance, the academician honored the memory of the national leader Heydar Aliyev.
Then Academician Akif Alizadeh informed the audience about the issues on the agenda. At first, the issue of the first issue of the master's program of ANAS and the next admission to the magistracy was considered. Academician Akif Alizadeh spoke about the successes achieved at the ANAS in the field of education in a short period of time: "The high rating and great authority of the Master's program of the Academy is the success of our scientists, for which I express my gratitude to everyone. At present, very many entrants have submitted their documents to the master's program of ANAS, which testifies to the relevant conditions created in the Academy and the successful implementation of the process of study in the magistracy".
In his speech on this issue, the head of the Office of Science and Education of the ANAS Presidium, correspondent member of ANAS Aminaga Sadigov told about the admission to the Academy's magistracy for the next academic year, the great interest of young people to science and to ANAS. He said that 1742 people submitted applications for 87 planned places to the master's program of ANAS, that is, on average more than 20 people claim for one place and for some specialties this figure is about 50 places.
Noting also that, the first graduate program of ANAS will be held on July 7, Aminaga Sadigov added that, this year the graduates of the Master's program of ANAS in various specialties were 18 people who at a high level defended their master's theses. Calling this a significant event in the history of the Academy, the head of the department said that the ceremony of awarding graduates with their master's diplomas will be very solemn.
Speaking about the events that will be implemented during admission to the master's program and under the preparation of undergraduates, academician-secretary of ANAS, Academician Rasim Alguliyev put forward some proposals in this regard, stressed that the ANAS possesses great potential for the preparation of highly specialized personnel for our country and the emergence of a new generation Scientists.
At the meeting, the president of ANAS, Academician Akif Alizadeh spoke about the state of studying English in scientific institutions of ANAS, publishing bibliographic indicators of scientists at the level of modern requirements, voiced a number of proposals.
Then, speaking about the Academy's cooperation with the Ministry of Emergency Situations, President of ANAS noted that, close ties have been established between the ministry and the institutions of ANAS. Speaking on this issue, the director of the Institute of Petrochemical Processes after Academician Yusif Mammadaliyev, Academician Vagif Abbasov, Director of the Institute of Genetic Resources, corresponding member of ANAS Zeynal Akperov and Director of the Institute of Soil Science and Agrochemistry, correspondent member of ANAS Alovsat Guliyev said that, in cooperation with the Ministry of Emergency Situations Specific measures were implemented to implement new projects.
At the meeting of the Board of Directors, the head of the Department of Affairs of ANAS, Doctor of Political Sciences Fatali Abdullayev, spoke about improving the social status of the Academy staff. He informed that the commission on the distribution of apartments created by the corresponding resolution of the Presidium of ANAS had already begun its work: "According to the agreement concluded between the Academy and Evrostroy-S LLC on November 14, 2012, the distribution of apartments was started for the purpose of resettlement of doctors of sciences, Doctors of Philosophy and those who do not have the scientific degree of ANAS workers who live in a hostel at the address "Baku City, Yasamal District, Sharifzade Street 12", into the apartments allocated for the Academy in the new buildings erected on the territory of this hostel. At the next stage, housing problems of researchers who are registered in the hostel will be considered, but they do not live there for a good reason".
Head of the Department of ANAS Affairs Fatali Abdullayev recalled that, the allocation of apartments to the staff of ANAS and members of their families was carried out by drawing lots, the degree and family situation of the employees were taken into account in the distribution. Fatali Abdullayev noted that, corresponding measures will be implemented in order to improve the social status of scientific staff of ANAS.