AMEA prezidenti Akif Əlizadə Bolqarıstan Respublikasının ölkəmizdəki səfiri ilə görüşüb
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti, akademik Akif Əlizadə Bolqarıstan Respublikasının Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri xanım Maya Hristova ilə görüşüb.
AMEA-nın tarixi və fəaliyyəti haqqında qonağa ətraflı məlumat verən akademik Akif Əlizadə Akademiyanın elmi müəssisə və təşkilatlarında aparılan mühüm elmi tədqiqatlardan danışıb. AMEA-nın prezidenti iki ölkənin akademiyaları arasında əməkdaşlıq əlaqələrinin genişləndirilməsində marağını ifadə edərək, bunun üçün dəstək verməyə hazır olduğunu bildirib.
Maya Hristova səmimi qəbula görə AMEA rəhbərliyinə öz minnətdarlığını bildirib. Ölkələrimiz arasında dostluq münasibətlərinin tarixindən danışan xanım səfir son bir neçə ildə Azərbaycan-Bolqarıstan əlaqələrinin sürətli inkişaf mərhələsinə daxil olduğunu deyib. Bolqarıstanın təhsil sahəsində aparılan islahatlar haqqında danışan M.Hristova ölkənin tədris proqramları haqqında məlumat verib. Səfir bu ilin iyun ayında Bakıda Azərbaycan Respublikası və Bolqarıstan Respublikası arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 25-ci ildönümü münasibətilə tədbir keçiriləcəyini deyib, AMEA-nın prezidentini bu tədbirə dəvət edib.
Görüşdə İctimaiyyətlə Əlaqələr və Elmin Populyarlaşdırılması İdarəsinin rəisi Zülfüqar Fərzəliyev iştirak edib.

Президент НАНА, академик Акиф Ализаде встретился с послом Республики Болгария в нашей стране
Президент Национальной Академии Наук Азербайджана, академик Акиф Ализаде принял чрезвычайного и полномочного посла Республики Болгария в Азербайджане Майю Христову.
Подробно рассказав об истории и деятельности НАНА, академик Акиф Ализаде сообщил гостье о научных исследованиях, которые ведутся в научных учреждениях и организациях Академии. Выразив свою заинтересованность в расширении сотрудничества между академиями обеих стран, президент НАНА отметил, что готов оказать всяческую поддержку в данной сфере.
Майя Христова поблагодарила руководство НАНА за искренний прием. Рассказав об истории дружеских отношений между нашими странами, госпожа посол отметила, что несколько лет назад начался новый этап развития связей между Азербайджаном и Болгарией. Говоря о реформах, которые проводятся в области образования Болгарии, Майя Христова рассказала об образовательных программах страны. Посол отметила, что в июне текущего года в Баку состоится мероприятие, посвященное 25-летию дипломатических отношений между Азербайджанской Республикой и Республикой Болгария, и пригласила президента НАНА принять участие на этом мероприятии.
На встрече также принял участие начальник Управления по связям с общественностью и популяризации науки аппарата Президиума НАНА Зульфугар Фарзалиев.