AMEA-nın magistratura və doktorantura pilləsində təhsillə bağlı bir sıra cari məsələlər müzakirə olunub
AMEA-nın Əsas binasında Rəyasət Heyəti aparatının Elm və Təhsil İdarəsinin təşkilatçılığı ilə Akademiyanın doktorantura  və magistratura təhsili ilə bağlı bir sıra cari məsələlər müzakirə olunub.
İclasda AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının Təhsil şöbələrinin rəhbərləri iştirak ediblər.
Tədbirdə Elm və Təhsil İdarəsinin rəisi, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov çıxış edərək son illərdə elmlə təhsilin inteqrasiyasını təmin etmək, elmi kadr potensialının inkişafını sürətləndirmək və gənclərin elmə marağını artırmaq məqsədilə Akademiyada geniş islahatlar aparıldığını bildirib. Qeyd edib ki, aparılan islahatlar çərçivəsində yaradılan Təhsil şöbələrinin rəhbərləri AMEA-nın, eləcə də Azərbaycan Respublikasının təhsillə bağlı müvafiq qanunvericilik aktlarını mükəmməl bilməli və mübahisəli məsələlərdə bu sənədlərə istinad etməlidirlər.
2017/2018-ci tədris ili üçün AMEA-nın institutlarında magistraturaya aparılacaq qəbul prosesi ilə bağlı Müsahibə Komissiyalarını diqqətli olmağa çağıran Ə.Sadıqov sənəd verənlərin çoxsaylı suallarının olduğunu nəzərə alaraq, “Qaynar xətt” xidmətinin təşkil ediləcəyini diqqətə çatdırıb.
Tədbirdə Təhsil şöbələrinin rəhbərlərinə təmsil etdikləri qurumun saytında qəbulu aparılacaq magistratura ixtisasları ilə bağlı məlumatların yerləşdirilməsi barədə də tapşırıq verilib.
Sonra Elm və Təhsil İdarəsinin Doktorantura şöbəsinin rəisi, kimya üzrə fəlsəfə doktoru Ömər Gülalov doktorant və dissertantların minimum imtahanlarının təşkili ilə bağlı çıxış edərək, imtahanların 22 may tarixindən etibarən keçiriləcəyini bildirib.
Daha sonra Elm və Təhsil İdarəsinin Magistratura şöbəsinin rəisi, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Hüseyn Hüseynov çıxış edərək magistrantların Tədris planı ilə bağlı tövsiyələrini diqqətə çatdırıb.

Был обсужден ряд текущих вопросов в связи с образованием на ступенях магистратуры и докторантуры в НАНА
В Главном здании НАНА при организационной поддержке Управления науки и образования аппарата Президиума был обсужден ряд текущих вопросов в связи с образованием на ступенях магистратуры и докторантуры в НАНА.
На заседании приняли участие руководители отделов образования научных учреждений и организаций НАНА.
Выступив на мероприятии, начальник Управления науки и образования, член-корреспондент НАНА Аминага Садыгов отметил, что в последние годы в Академии проводятся широкие реформы с целью обеспечения интеграции науки и образования, ускорения развития научного кадрового потенциала и повышения интереса молодежи к науке. Было сообщено, что в рамках проводимых реформ руководители Отделов образования должны в совершенстве знать соответствующие законодательные акты НАНА, а также Азербайджанской Республики в связи с образованием и ссылаться на эти документы при возникновении спорных вопросов.
Призвав членов Приемных комиссий быть внимательными в связи с процессом приема, который будет проводиться в магистратуру в институтах НАНА на 2017/2018 учебный год, А.Садыгов довел до внимания, что, учитывая многочисленные вопросы подавших документы, будет организована служба «Горячей линии».
На мероприятии руководителям Отделов образования было дано поручение касательно размещения информации в связи с магистерскими специальностями на сайтах структур, которых они представляют.
Далее начальник Отдела докторантуры Управления науки и образования, доктор философии по химии Омар Гюлалов, выступив касательно организации экзаменов кандидатского минимума (для докторантов и диссертантов), отметил, что экзамены будут проводиться начиная с 22 мая.
Затем в своем выступлении начальник Отдела магистратуры Управления науки и образования, доктор философии по технике, доцент Гусейн Гусейнов выдвинул свои рекомендации в связи с Учебным планом магистрантов.