AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkı Bakı Mühəndislik Universiteti ilə əməkdaşlıq edəcək
AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkı (YTP) və Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) nümayəndələri arasında görüş keçirilib.
Görüşdə tərəflər arasında qarşılıqlı maraq doğuran sahələrdə birgə elmi-texniki proqramların, layihə və konfransların, müsabiqələrin həyata keçirilməsi müzakirə olunub. Bildirilib ki, əməkdaşlıqda məqsəd təşkilatlararası ikitərəfli münasibətlərin möhkəmləndirilməsi və innovasiya sahəsində fəaliyyətin genişləndirməsinə əsaslanaraq elmin inkişafının təmin edilməsidir. AMEA YTP və BMU innovasiyayönümlü layihələrin birgə araşdırılması, iqtisadi səmərəliliyinin qiymətləndirməsi və həyata keçirilməsinə maliyyə dəstəyinin göstərilməsini planlaşdırır. Əməkdaşlıq AMEA YTP və BMU Texnoparkın dəstəyi ilə innovasiya xarakterli elmi nailiyyətlərin kommersiyalaşdırılmasına yeni imkanlar açacaq.
Əməkdaşlığa dair sənədi AMEA YTP-nin direktoru, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Vüqar Babayev və BMU-nun rektoru, professor Havar Məmmədov imzalayıblar. Məqsəd elmi nailiyyətlərin müasir texnoloji layihələrə inteqrasiya edilməsinə şəraitin yaradılması, gənclərə elmi-innovativ ideyalarını reallaşdırmaq üçün elmi və iqtisadi dəstəyin verilməsidir.
AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkı və Bakı Mühəndislik Universiteti Texnoparkı arasında imzalanan digər müqavilə “Yeni fikir 2017 müsabiqəsi” ilə bağlıdır. Müqavilədə AMEA YTP-nin müsabiqənin keçirilməsinə təşkilati və maddi dəstəyinin göstərilməsi, həmçinin sahələrarası əməkdaşlığı inkişaf etdirən digər müsabiqələrin təsis edilməsi nəzərdə tutulub. Sənədə əsasən AMEA YTP müsabiqənin baş sponsoru kimi qaliblərin mükafatlandırılması üçün nəzərdə tutulan 10000 manat pul mükafatını təmin edəcək, müsabiqədə iştirak edən uğurlu layihələrə inkubasiya və digər əməkdaşlıq xidmətləri göstərəcək.
Qeyd edək ki, “Yeni fikir 2017 müsabiqəsi” Bakı Mühəndislik Universiteti Texnoparkının təşkil etdiyi ən böyük startap müsabiqəsi platformasıdır. Layihə innovativ sahibkarlığın inkişafına dəstək vermək məqsədilə həyata keçirilir. Gənclər arasında keçirilən müsabiqədə 150-yə yaxın layihə qeydiyyatdan keçib. Hazırda münsiflər heyəti tərəfindən layihələrin qiymətləndirilməsi prosesi davam edir.

ANAS High Tech Park to cooperate with Baku Engineering University
At the meeting, the parties discussed the implementation of joint scientific and technical programs, conferences and projects, competitions in areas of mutual interest. It was noted that the purpose of cooperation is to strengthen bilateral interdepartmental relations, to ensure the development of science, based on the expansion of activities in the field of innovation. The High Tech Park of ANAS and the BEU plan to provide financial support for joint research, evaluation and implementation of the economic efficiency of innovative projects. Cooperation with the support of the HTP of ANAS and BEU will open new opportunities for the commercialization of scientific achievements of an innovative nature.
The document on cooperation was signed by the director of the HTP of ANAS, PhD in agrarian sciences Vugar Babayev and rector of the BEU, Professor Khavar Mammadov. The goal is to create conditions for the integration of scientific achievements into modern technological projects, to provide scientific and economic support to young people for the implementation of scientific and innovative ideas.
The next agreement, signed between the High Tech Park of ANAS and the Technopark of the Baku University of Engineering, was connected with the "Yeni Fikir 2017 Competition". The contract provides for the provision of organizational and material support for the holding of the competition, as well as the establishment of other competitions promoting the development of cross-sectoral cooperation. According to the document, HTP of ANAS as the general sponsor of the contest will provide a cash prize in the amount of 10,000 manats and provide incubation and other collaborative services to successful projects participating in the contest.
It should be noted that Yeni Fikir 2017 Competition is the platform of the biggest startup contest organized by the Technopark of the Baku Engineering University. The project is implemented in order to support the development of innovative entrepreneurship. About 150 projects were registered in the contest among young people. Currently, the process of evaluating projects from the jury continues.