AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkı Bakı Mühəndislik Universiteti ilə əməkdaşlıq edəcək
AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkı (YTP) və Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) nümayəndələri arasında görüş keçirilib.
Görüşdə tərəflər arasında qarşılıqlı maraq doğuran sahələrdə birgə elmi-texniki proqramların, layihə və konfransların, müsabiqələrin həyata keçirilməsi müzakirə olunub. Bildirilib ki, əməkdaşlıqda məqsəd təşkilatlararası ikitərəfli münasibətlərin möhkəmləndirilməsi və innovasiya sahəsində fəaliyyətin genişləndirməsinə əsaslanaraq elmin inkişafının təmin edilməsidir. AMEA YTP və BMU innovasiyayönümlü layihələrin birgə araşdırılması, iqtisadi səmərəliliyinin qiymətləndirməsi və həyata keçirilməsinə maliyyə dəstəyinin göstərilməsini planlaşdırır. Əməkdaşlıq AMEA YTP və BMU Texnoparkın dəstəyi ilə innovasiya xarakterli elmi nailiyyətlərin kommersiyalaşdırılmasına yeni imkanlar açacaq.
Əməkdaşlığa dair sənədi AMEA YTP-nin direktoru, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Vüqar Babayev və BMU-nun rektoru, professor Havar Məmmədov imzalayıblar. Məqsəd elmi nailiyyətlərin müasir texnoloji layihələrə inteqrasiya edilməsinə şəraitin yaradılması, gənclərə elmi-innovativ ideyalarını reallaşdırmaq üçün elmi və iqtisadi dəstəyin verilməsidir.
AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkı və Bakı Mühəndislik Universiteti Texnoparkı arasında imzalanan digər müqavilə “Yeni fikir 2017 müsabiqəsi” ilə bağlıdır. Müqavilədə AMEA YTP-nin müsabiqənin keçirilməsinə təşkilati və maddi dəstəyinin göstərilməsi, həmçinin sahələrarası əməkdaşlığı inkişaf etdirən digər müsabiqələrin təsis edilməsi nəzərdə tutulub. Sənədə əsasən AMEA YTP müsabiqənin baş sponsoru kimi qaliblərin mükafatlandırılması üçün nəzərdə tutulan 10000 manat pul mükafatını təmin edəcək, müsabiqədə iştirak edən uğurlu layihələrə inkubasiya və digər əməkdaşlıq xidmətləri göstərəcək.
Qeyd edək ki, “Yeni fikir 2017 müsabiqəsi” Bakı Mühəndislik Universiteti Texnoparkının təşkil etdiyi ən böyük startap müsabiqəsi platformasıdır. Layihə innovativ sahibkarlığın inkişafına dəstək vermək məqsədilə həyata keçirilir. Gənclər arasında keçirilən müsabiqədə 150-yə yaxın layihə qeydiyyatdan keçib. Hazırda münsiflər heyəti tərəfindən layihələrin qiymətləndirilməsi prosesi davam edir.

Парк высоких технологий НАНА будет сотрудничать с Бакинским университетом инженерии
Состоялась встреча между представителями Парка высоких технологий (ПВТ) НАНА и Бакинского университета инженерии (БУИ).
На встрече между сторонами было обсуждено осуществление совместных научно-технических программ, конференций и проектов, конкурсов в областях, представляющих взаимный интерес. Было отмечено, что цель сотрудничества - укрепление двусторонних межведомственных отношений, обеспечение развития науки, основываясь на расширение деятельности в области инноваций. ПВТ НАНА и БУИ планируют оказание финансовой поддержки для совместного исследования, оценки и реализации экономической эффективности инновационных проектов. Сотрудничество при поддержке ПВТ НАНА и БУИ откроет новые возможности для коммерциализации научных достижений инновационного характера.
Документ о сотрудничестве подписали директора ПВТ НАНА, доктор философии по аграрным наукам Вугар Бабаев и ректор БУИ, профессор Хавар Мамедов. Цель - создание условий для интеграции научных достижений в современные технологические проекты, оказание научной и экономической поддержки молодежи для реализации научно-инновационных идей.
Очередное соглашение, подписанное между Парком высоких технологий НАНА и Технопарком Бакинского университета инженерии, было связано с «Конкурсом Ени фикир 2017». В контракте предусмотрено оказание ПВТ НАНА организационной и материальной поддержки для проведения конкурса, а также учреждение других конкурсов, содействующих развитию межотраслевого сотрудничества. Согласно документу, ПВТ НАНА как генеральный спонсор конкурса будет обеспечивать денежную премию в сумме 10000 манат и оказывать инкубационную и прочие сотруднические услуги успешным проектам, принимающим участие в конкурсе.
Отметим, что «Конкурс Ени фикир 2017» является платформой самого большого конкурса стартапов, организованного Технопарком Бакинского университета инженерии. Проект осуществляется в целях поддержки развития инновационного предпринимательства. В конкурсе, проведенном среди молодежи, прошли регистрацию около 150 проектов. В настоящее время продолжается процесс оценки проектов со стороны жюри.