Akademik Vasim Məmmədəliyev Heydər Əliyev Fondunun “Qızıl çinar” mükafatına layiq görülüb
Tanınmış şərqşünas alım, "Şöhrət" ordenli, Əməkdar elm xadimi, akademik Vasim Məmmədəliyev Heydər Əliyev Fondu tərəfindən təsis edilmiş “Qızıl çinar” beynəlxalq mükafatının 2017-ci il üzrə qalibi olub.
Alim bu mükafata fondun yeni nəslin kamil insan kimi formalaşmasında əhəmiyyət kəsb edən layihələrinə verdiyi dəstəyə, kütləvi informasiya vasitələrində bəşəri dəyərlərin təbliğində fəal iştirakına görə layiq görülüb.
Mükafatı alimə ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 94-cü ildönümünə və Heydər Əliyev Fondunun fəaliyyətinin 13 illiyinə həsr olunan təntənəli mərasimdə Fondun prezidenti Mehriban Əliyeva təqdim edib.
Sonra çıxış edən akademik Vasim Məmmədəliyev bu dəyərli mükafata layiq görüldüyünə görə dövlət başçısı İlham Əliyevə və birinci xanım Mehriban Əliyevaya təşəkkürünü bildirib.
Alim Azərbaycanın görkəmli şəxsiyyətlərinin həyat və yaradıcılığının araşdırılması, dünya ictimaiyyətində tandılması, bütövlükdə ölkə mədəniyyətinin beynəlxalq aləmdə təbliği istiqamətində Mehriban Əliyevanın əvəzsiz rolu olduğunu deyib. Azərbaycan ədəbiyyatı və incəsənəti sahəsində fəaliyyət göstərən insanların xidmətlərini hər zaman yüksək səviyyədə qiymətləndirdiyinə görə Mehriban Əliyevaya dərin hörmət və ehtiramını ifadə edib.

Academic Vasim Mammadaliyev was awarded the Golden Chinar Award by the Heydar Aliyev Foundation
The well-known orientalist, Chevalier of the Shohrat Order, Honored Worker of Science, Academic Vasim Mammadaliyev won the Golden Chinar Award - 2017, established by the Heydar Aliyev Foundation.
The scientist was awarded a prize for the support given to the projects of the foundation, which is of great importance in the formation of a new generation with high intelligence, as well as active participation in the promotion of universal values in the media.
The award was presented to the scientist by the President of the Foundation Mehriban Aliyeva at a ceremony marking the 94th anniversary of the national leader Heydar Aliyev and the 13th anniversary of the Heydar Aliyev Foundation's activities.
Then, Academic Vasim Mammadaliyev expressed his gratitude to the head of state Ilham Aliyev and the first lady, Mehriban Aliyeva, for the valuable award.
The scientist noted that Mehriban Aliyeva has an invaluable role in studying and recognizing in the world community the life and work of outstanding personalities of Azerbaijan, promotion of the country's culture in the international arena. He expressed deep respect to Mehriban Aliyeva, who always appreciates the merits of people who work in the field of literature and art of Azerbaijan.