Akademik Vasim Məmmədəliyev Heydər Əliyev Fondunun “Qızıl çinar” mükafatına layiq görülüb
Tanınmış şərqşünas alım, "Şöhrət" ordenli, Əməkdar elm xadimi, akademik Vasim Məmmədəliyev Heydər Əliyev Fondu tərəfindən təsis edilmiş “Qızıl çinar” beynəlxalq mükafatının 2017-ci il üzrə qalibi olub.
Alim bu mükafata fondun yeni nəslin kamil insan kimi formalaşmasında əhəmiyyət kəsb edən layihələrinə verdiyi dəstəyə, kütləvi informasiya vasitələrində bəşəri dəyərlərin təbliğində fəal iştirakına görə layiq görülüb.
Mükafatı alimə ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 94-cü ildönümünə və Heydər Əliyev Fondunun fəaliyyətinin 13 illiyinə həsr olunan təntənəli mərasimdə Fondun prezidenti Mehriban Əliyeva təqdim edib.
Sonra çıxış edən akademik Vasim Məmmədəliyev bu dəyərli mükafata layiq görüldüyünə görə dövlət başçısı İlham Əliyevə və birinci xanım Mehriban Əliyevaya təşəkkürünü bildirib.
Alim Azərbaycanın görkəmli şəxsiyyətlərinin həyat və yaradıcılığının araşdırılması, dünya ictimaiyyətində tandılması, bütövlükdə ölkə mədəniyyətinin beynəlxalq aləmdə təbliği istiqamətində Mehriban Əliyevanın əvəzsiz rolu olduğunu deyib. Azərbaycan ədəbiyyatı və incəsənəti sahəsində fəaliyyət göstərən insanların xidmətlərini hər zaman yüksək səviyyədə qiymətləndirdiyinə görə Mehriban Əliyevaya dərin hörmət və ehtiramını ifadə edib.

Академик Васим Мамедалиев награжден премией «Золотая чинара» Фонда Гейдара Алиева
Известный ученый-востоковед, кавалер ордена «Шохрат», Заслуженный деятель науки, академик Васим Мамедалиев стал победителем международной премии «Золотая чинара» за 2017 год, учрежденной Фондом Гейдара Алиева.
Ученый удостоен премии за подержку, оказанную проектам фонда, представляющим важное значение в формировании нового поколения, обладающего высоким интеллектом, а также активное участие в пропаганде общечеловеческих ценностей в средствах массовой информации.
Премия была вручена ученому президентом Фонда Мехрибан Алиевой на торжественной церемонии, посвященной 94-й годовщине со дня рождения общенационального лидера Гейдара Алиева и 13-летию деятельности Фонда Гейдара Алиева.
Затем академик Васим Мамедалиев в своем выступлении выразил благодарность главе государства Ильхаму Алиеву и первой леди Мехрибан Алиевой за ценную награду.
Ученый отметил, что Мехрибан ханум Алиевой принадлежит неоценимая роль в изучении и признании в мировой общественности жизни и творчества выдающихся личностей Азербайджана, пропаганде культуры страны на международной арене, в целом. Выразил глубокое уважение и почтение Мехрибан Алиевой, которая всегда высоко ценит заслуги людей, осуществляющих деятельность в области литературы и искусства Азербайджана.