Ulu öndər Heydər Əliyev tarix yaradan dahi şəxsiyyətlərdəndir
AMEA Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində bu qurumun, YAP Səbail rayon təşkilatı və Səbail rayon İcra Hakimiyyətinin təşkilatçılığı ilə ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 94-cü ildönümünə həsr olunan tədbir keçirilib.
Öncə Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə YAP Səbail rayon təşkilatının sədri, millət vəkili, prof. Şəmsəddin Hacıyev açaraq bildirib ki, ulu öndər Heydər Əliyev müdrikliyi, dönməz əqidəsi və tarixi uzaqgörənliyi sayəsində müasir, müstəqil Azərbaycan dövlətinin dünya ölkələri ilə bir sırada dayanmasına, beynəlxalq məsələlərdə söz sahibinə çevirilməsinə nail olunub. Gənc nəslin vətənpərvərlik ruhunda tərbiyə edilməsində Heydər Əliyev irsinin öyrənilməsi xüsusi əhəmiyyət daşıyır.
Səbail rayon İcra Hakimiyyətinin sədri Eldar Əzizov öz çıxışında qeyd edib ki, ümummilli liderin rəhbərliyi ilə ölkəmizdə həyata keçirilən köklü siyasi, iqtisadi dəyişikliklər nəticəsində bütün sahələrində tənəzzülə son qoyulub. Bildirib ki, ulu öndər islahatların aparılmasını daim diqqətdə saxlayırdı.
Sonra Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Elmira Süleymanova dahi şəxsiyyət Heydər Əliyevin insan hüquqları sahəsindəki nailiyyətləri barədə iştirakçılara məlumat verib.
Tədbirdə muzeyin direktoru, akademik Nailə Vəlixanlı çıxış edərək bildirib ki, Azərbaycanın müstəqil dövlət quruculuğunda əldə etdiyi bütün uğurların təməlində ümummilli lider Heydər Əliyevin gerçəkləşdirdiyi uğurlu xarici və daxili siyasət dayanır. Onun layiqli davamçısı isə Prezident İlham Əliyevdir. Ölkənin inkişafını şərtləndirən mühüm amillərdən sayılan elm sahəsində baş vermiş köklü dəyişikliklər və misilsiz nailiyyətlər də bu strategiyadan qaynaqlanır.
Daha sonra YAP Səbail “Əhməd Cavad 12” ərazi ilk partiya təşkilatının Gənclər Birliyinin sədri Aygül Ağayeva “Gənc nəslin maariflənməsində Heydər Əliyev irsinin əhəmiyyəti” mövzusunda çıxış edib.

Великий лидер Гейдар Алиев - один из гениальных личностей, создавших историю
В Национальном музее истории Азербайджана НАНА при совместной организационной поддержке этой структуры, Сабаильской районной организации ПЕА и исполнительной власти Сабаильского района состоялось мероприятие, посвященное 94-й годовщине со дня рождения общенационального лидера Гейдара Алиева.
Вначале прозвучал Государственный гимн Азербайджанской Республики.
Открыв мероприятие вступительным словом, председатель Сабаильской районной организации ПЕА, депутат, профессор Шамсаддин Гаджиев отметил, что благодаря своей мудрости и исторической дальновидности великий лидер Гейдар Алиев добился позиции независимого Азербайджанского государства в одном ряду со странами мира, превращения его в страну, обладающей правом голоса в международных вопросах. Наследие Гейдара Алиева имеет особое значение в воспитании молодого поколения в патриотическом духе.
Председатель исполнительной власти Сабаильского района Эльдар Азизов отметил в своем выступлении, что в результате проводенных в нашей стране коренных политических и экономических преобразований под руководством общенационального лидера был положен конец спаду во всех сферах. Было сказано, что великий лидер постоянно держал в центре внимания проведение реформ.
Затем омбудсман по правам человека Азербайджанской Республики Эльмира Сулейманова рассказала участникам заседания о достижениях гениальной личности Гейдара Алиева в области прав человека.
Выступив на мероприятии, директор музея, академик Наиля Велиханлы подчеркнула, что в основе всех успехов в строительстве независимого Азербайджанского государства лежит успешная внешняя и внутренняя политика общенационального лидера Гейдара Алиева. А его достойный преемник Президент Ильхам Алиев. Коренные изменения и неоценимые успехи, обуславливающие развитие страны, произошли, исходят из данной стратегии.
Затем председатель Молодежного объединения территориальной первичной партийной организации Сабаильской районной организации ПЕА «Ахмед Джавад 12» Айгюн Агаева выступила по теме «Роль наследия Гейдара Алиева в просвещении молодого поколения».