İxtiraçılıq sahəsində nailiyyətlərə görə IV Respublika Müsabiqəsinin qalibləri mükafatlandırılıblar
Aprelin 26-da Beynəlxalq Əqli Mülkiyyət Günü münasibətilə “Azərbaycanda innovasiya potensialı” mövzusuna və “İxtiraçılıq sahəsində nailiyyətlərə görə IV Respublika Müsabiqəsi” qaliblərinin mükafatlandırılmasına həsr olunmuş konfrans keçirilib.
Tədbirdə Standartlaşdırma, Metrologiya və Patent üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Ramiz Həsənov milli iqtisadiyyat üzrə strateji yol xəritələrində Azərbaycanda innovasiyanın təşviqini stimullaşdıracaq fəaliyyət planları və dövlət proqramlarının hazırlanmasının aktual məsələ kimi ortaya qoyulduğunu qeyd edib.
Komitə sədri bildirib ki, Prezident İlham Əliyev cari ilin aprelin 17-də qeyri-neft ixracatçılarının respublika müşavirəsində yeni iqtisadi modelə keçməklə bundan sonra ölkə iqtisadiyyatının islahatlar, innovasiyalar, texnologiyalar və qeyri-neft sektoru hesabına inkişaf etdiriləcəyini bir daha bəyan edib. Ölkəmizin əqli mülkiyyət hüquqları sahəsində beynəlxalq təşkilatlarda iştirakı yerli sahibkarlarımıza daha çevik və faydalı xidmətlər göstərməyə imkan yaradır.
R.Həsənov qeyd edib ki, cari ilin fevralın 10-da ölkə başçısı tərəfindən imzalanmış Fərmana əsasən, keyfiyyət infrastrukturu və patent hüququ obyektlərinin mühafizəsi sahələrində idarəetmə təkmilləşdirilərək metrologiya, standartlaşdırma və akkreditasiya sahələrinə xidmət göstərəcək qurumlarla bərabər Patent və Əmtəə Nişanları Mərkəzi publik hüquqi şəxs təsis edilib. Yeni yaradılmış mərkəzdə Texnologiyaların transferi və kommersiyalaşdırılması departamenti təsis edilib.
Sonra çıxış edən AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə beynəlxalq bazarlarda ixtisaslaşmaya üstünlük verən, istehsal texnologiyasını, innovasiya potensialını inkişaf etdirən və yüksək əlavə dəyər yaradan sahələri təşviq etməklə ölkələrin iqtisadiyyatının qlobal və regional səviyyədə rəqabətə davamlılığının artırılması imkanlarından danışıb. Bildirib ki, müasir dövrdə elmi-tədqiqat təşkilatlarının və institutların göstərdikləri fəaliyyətin nəticələrini öncədən görmək və sənayedə reallaşdırmaq imkanlarını proqnoz etmək tələb olunur. “Bu xüsusiyyət ixtiraçılar üçün ona görə lazımdır ki, əldə etdikləri hüquqdan, əqli mülkiyyət obyektindən istifadə edərək mal, məhsul istehsalı, iş və xidmətlərin göstərilməsi və nəticədə mənfəət əldə etmək üçün kommersiya təşkilatlarında maraq oyansın”, – deyə Akif Əlizadə bildirib.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin sədri İnam Kərimov deyib ki, ölkəmizdə informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının ən son nailiyyətlərindən istifadə etməklə fəaliyyət göstərən “ASAN xidmət” mərkəzləri vətəndaş-dövlət qulluqçusu münasibətlərini yeni səviyyədə qurmağa, şəffaflığı təmin etməyə və ən əsası vətəndaş məmnunluğuna nail olmağa imkan verdi. O, hazırda 11 “ASAN xidmət” mərkəzinin fəaliyyət göstərdiyini, mərkəzlərdə vətəndaşlara 10 dövlət orqanı və özəl şirkətlər tərəfindən ümumilikdə 230-dan çox xidmət göstərildiyini diqqətə çatdırıb.
Nəqliyyat, rabitə və yüksək texnologiyalar nazirinin birinci müavini Əli Abdullayev vurğulayıb ki, innovativ sahibkarlığın dəstəklənməsi üçün nazirliyin yanında İnformasiya texnologiyaları inkişafı Dövlət Fondu fəaliyyət göstərir. Fond tərəfindən innovativ layihələrə 3 istiqamətdə dövlət dəstəyi həyata keçirilir.
Əli Abdullayev diqqətə çatdırıb ki, nazirlik innovasiya sahəsində beynəlxalq səviyyədə aktiv əməkdaşlıq aparır, Avropa İttifaqının Şərq Tərəfdaşlığı proqramı çərçivəsində rəqəmli bazarların uyğunlaşdırılması təşəbbüsü ilə iştirak edir. Həmin proqram çərçivəsində Azərbaycan informasiya-kommunikasiya texnologiyaları tədqiqat və innovasiya infrastrukturu üzrə əlaqələndirici ölkə seçilib.
Konfransda, həmçinin Bakı Dövlət Universitetinin rektoru, akademik Abel Məhərrəmov, Alternativ və Bərpa olunan Enerji Mənbələri üzrə Dövlət Agentliyinin sədr müavini Nurəli Yusifbəyli, Patent və Əmtəə Nişanları Mərkəzinin baş direktoru Günel Sevdimalıyeva çıxış ediblər.
Sonra İxtiraçılıq sahəsində nailiyyətlərə görə IV Respublika Müsabiqəsinin qalibləri mükafatlandırılıblar. Bildirilib ki, müsabiqədə iştirak etmək üçün patent sahibləri tərəfindən 2016-cı ildə dövlət qeydiyyatına alınan 49 ixtira patenti təqdim edilib. Qalibləri Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası, Bakı Dövlət Universiteti, AMEA-nın Aşqarlar Kimyası İnstitutu, Müdafiə Sənayesi Nazirliyi və s. aparıcı elmi təşkilatlardan ibarət Müsabiqə Komissiyası müəyyən edib.
Müsabiqənin nəticələrinə əsasən, “Yüksək dispersli metal tozunun alınma üsulu”, “Fotohəssas material, “Tomsonit tipli seolitin alınma üsulu” ixtiraları həvəsləndirici mükafata, “Dəniz suyunun şirinləşdirilməsi üsulu”, “Quyu süzgəci”, “Yarımkeçirici materialın nazik təbəqəsi üzərində nanoölçülü elementlərin formalaşdırılması üsulu”, “Təbii neft turşularının poliamidi yol bitumuna çoxfunksiyalı aşqar kimi” ixtiraları III yerə, “Teplovoz və sənaye dizelləri üçün motor yağı”, “Fenilasetileninstirola selektiv hidrogenləşmə üsulu”, “Ürək-damar sisteminin və nəfəs yollarının fəaliyyətinin monitorinq üsulu” ixtiraları II yerə, “Təyyarə və digər nəqliyyat vasitələrinin salonlarının sanasiya üsulu və qurğusu” ixtirası isə I yerə layiq görülərək “İlin patenti” elan edilib.

Winners of the IV republican competition awarded for achievements in the field of invention
On the occasion of the International Day of Intellectual Property was held a conference dedicated to awarding the winners of the "IV Republican Contest for Achievements in the Field of Invention" on the topic "Innovation Potential in Azerbaijan" on April 26.
At the event, Chairman of the State Committee for Standardization, Metrology and Patent Ramiz Hasanov noted that, one of the topical issues is the preparation of activity plans and government programs that stimulate the promotion of innovations in Azerbaijan.
The chairman of the committee noted that, on April 17 of this year at the republican meeting of non-oil exporters President Ilham Aliyev stated once again that after this transition to a new economic model the economy of the country will develop due to reforms, innovations, technologies and non-oil sector. Our country's participation in international organizations in the field of intellectual property rights allows local entrepreneurs to provide more flexible and useful services.
R.Hasanov noted that, according to the Decree signed by the head of state on February 10 of this year, the management in the field of protection of quality infrastructure objects and patents was improved, along with the structures rendering services to the metrology, standardization and accreditation fields, a public legal entity was established Center for Patents and Trademarks. With the newly created center, a department for the transfer and commercialization of technologies was established.
Then ANAS President, Academician Akif Alizadeh, spoke about the opportunities for increasing the competitiveness of the economies of countries at the global and regional levels, with the encouragement of areas that prefer qualifications in international markets and develop the potential for innovation. He said that, it is required to see in advance the results of the activities of research organizations and institutions in the modern period and to predict the feasibility of implementation in industry.
Winners of the IVth republican competition for achievements in the field of invention awarded
On the occasion of the International Day of Intellectual Property was held a conference dedicated to awarding the winners of the "IVth Republican Contest for Achievements in the Field of Invention" on the topic "Innovation Potential in Azerbaijan" on April 26.
R. Hasanov noted that, according to the Decree signed by the head of state on February 10 of this year, the management in the field of protection of quality infrastructure objects and patents was improved, along with the structures rendering services to the metrology, standardization and accreditation fields, a public legal entity was established Center for Patents and Trademarks. With the newly created center, a department for the transfer and commercialization of technologies was established.
At the event, the chairman of the State Agency for Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan, Inam Kerimov said that, the ASAN service centers, functioning with the application of the latest advances in information and communication technologies in our country, helped to establish relations between the citizen and the state at a new level, Most importantly, to achieve civil satisfaction.
First Deputy Minister of Transport, Communications and High Technologies Ali Abdullayev emphasized that, State Fundation for the Development of Information Technologies is operating under the Ministry to support innovative entrepreneurship. The Fundation in 3 directions implements state support of innovative projects.
At the event also acted rector of the Baku State University, Academician Abel Maharramov and deputy chairman of the State Agency for Alternative and Renewable Energy Sources Nurali Yusifbeyli, general director of the Center for Patents and Trademarks Gyunel Sevdimaliyeva.
Further winners of the IV Republican competition were awarded for achievements in the field of invention. It was noted that, 49 patents for inventions that had passed state registration in 2016 were submitted by patent holders for participation in the tender. The winners are determined by the Bid Evaluation Committee from the representatives of the National Academy of Sciences of Azerbaijan, Baku State University, ANAS Institute of Additive Chemistry, Ministry of Defense Industry and other leading scientific organizations.
According to the results of the contest, the inventions "Method for obtaining high dispersed metallic dust", "Photosensitive material", "Method for obtaining thinsonite type zeolite" were awarded incentive prizes, inventions -"Desalination method of sea water", "Well filter" etc. -3rd place.
"Motor oil for diesel locomotives and industrial diesel engines", "Method of monitoring the activity of the cardiovascular system of the respiratory tract", etc. - II place, and the invention "The method of sanitation and installation of aircraft and other vehicles' salons" was declared the "Patent of the Year".