“Azərbaycan alimləri diasporu” informasiya sistemi yaradılacaq
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun Elmi şurasının iclasında “Azərbaycan alimləri diasporası” informasiya sisteminin yaradılması məsələsi müzakirə olunub.
Tədbirdə AMEA-nın akademik-katibi, institutun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev “Azərbaycan alimləri diasporası” informasiya sisteminin yaradılmasının vacib məsələlərdən olduğunu söyləyib. Bildirib ki, yeni sistem dünyanın müxtəlif ölkələrində fəaliyyət göstərən azərbaycanlı alimlər haqqında məlumatların bir mənbədə toplanması baxımından böyük əhəmiyyətə malikdir. Bu sistem “Virtual Azərbaycan”ın qurulmasına töhfəsini verəcək.
Sonra İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun şöbə müdiri Gülnarə Nəbibəyova informasiya sistemi haqqında ətraflı məlumat verərək bildirib ki, bu sistem Prezident İlham Əliyevin 20 sentyabr 2016-cı il tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilən “Azərbaycan Respublikasında informasiya cəmiyyətinin inkişafına dair Milli Strategiyanın həyata keçirilməsi üzrə 2016–2020-ci illər üçün Dövlət Proqramı”ndan irəli gələn vəzifələrin həyata keçirilməsinə xidmət edir. Dövlət Proqramı çərçivəsində yüksək texnologiyalar üzrə elmi-texniki potensialın gücləndirilməsi istiqamətində xaricdə yüksək texnologiyalar sahəsində çalışan azərbaycanlı alim və mütəxəssislərlə əməkdaşlığın genişləndirilməsi, birgə tədqiqat və proqramların həyata keçirilməsi üçün tədbirlərin görülməsi nəzərdə tutulub.
G.Nəbibəyova informasiya sisteminin işlənilməsi üçün xaricdə yaşayan azərbaycanlı alimlərin fəaliyyəti haqqında dolğun məlumatların əldə olunmasının zəruriliyini vurğulayıb. O, xarici ölkələrdə fəaliyyət göstərən azərbaycanlı alimlər haqqında sorğu formasının hazırlandığını diqqətə çatdırıb.

Будет создана информационная система «Диаспора азербайджанских ученых»
На заседании Ученого совета Института информационных технологий НАНА был обсужден вопрос о создании информационной системы «Диаспора азербайджанских ученых».
На мероприятии академик-секретарь НАНА, директор института, академик Расим Алгулиев отметил, что создание информационной системы «Диаспора азербайджанских ученых» является одним из важных вопросов. Сообщил, что новая система имеет большое значение с точки зрения сбора информации о функционирующих в различных странах мира азербайджанских ученых в одном источнике. Эта система внесет свой вклад в построение «Виртуального Азербайджана».
Затем заведующая отделом Института информационных технологий Гюльнара Набибекова, подробно информируя об информационной системе, отметила, что эта система служит реализации задач, вытекающих из «Государственной программы по осуществлению Национальной стратегии по развитию информационного общества в Азербайджанской Республике на 2016-2020 годы», утвержденной Распоряжением Президента Ильхама Алиева от 20 сентября 2016 года. В рамках государственной программы предусмотрены меры для расширения сотрудничества с азербайджанскими учеными и специалистами, работающими за рубежом в области высоких технологий, а также реализации совместных исследований и программ.
Г.Набибекова подчеркнула необходимость получения полной информации о деятельности азербайджанских ученых, проживающих за рубежом, для разработки информационной системы. Она довела до внимания подготовку формы запроса об азербайджанских ученых, функционирующих в зарубежных странах.