“Azərbaycan alimləri diasporu” informasiya sistemi yaradılacaq
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun Elmi şurasının iclasında “Azərbaycan alimləri diasporası” informasiya sisteminin yaradılması məsələsi müzakirə olunub.
Tədbirdə AMEA-nın akademik-katibi, institutun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev “Azərbaycan alimləri diasporası” informasiya sisteminin yaradılmasının vacib məsələlərdən olduğunu söyləyib. Bildirib ki, yeni sistem dünyanın müxtəlif ölkələrində fəaliyyət göstərən azərbaycanlı alimlər haqqında məlumatların bir mənbədə toplanması baxımından böyük əhəmiyyətə malikdir. Bu sistem “Virtual Azərbaycan”ın qurulmasına töhfəsini verəcək.
Sonra İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun şöbə müdiri Gülnarə Nəbibəyova informasiya sistemi haqqında ətraflı məlumat verərək bildirib ki, bu sistem Prezident İlham Əliyevin 20 sentyabr 2016-cı il tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilən “Azərbaycan Respublikasında informasiya cəmiyyətinin inkişafına dair Milli Strategiyanın həyata keçirilməsi üzrə 2016–2020-ci illər üçün Dövlət Proqramı”ndan irəli gələn vəzifələrin həyata keçirilməsinə xidmət edir. Dövlət Proqramı çərçivəsində yüksək texnologiyalar üzrə elmi-texniki potensialın gücləndirilməsi istiqamətində xaricdə yüksək texnologiyalar sahəsində çalışan azərbaycanlı alim və mütəxəssislərlə əməkdaşlığın genişləndirilməsi, birgə tədqiqat və proqramların həyata keçirilməsi üçün tədbirlərin görülməsi nəzərdə tutulub.
G.Nəbibəyova informasiya sisteminin işlənilməsi üçün xaricdə yaşayan azərbaycanlı alimlərin fəaliyyəti haqqında dolğun məlumatların əldə olunmasının zəruriliyini vurğulayıb. O, xarici ölkələrdə fəaliyyət göstərən azərbaycanlı alimlər haqqında sorğu formasının hazırlandığını diqqətə çatdırıb.

“Diaspora of Azerbijani scientists” information system to be established
At the meeting of Academic Council of the Institute of Information Technology has discussreed the issue of establishing an information system “Diaspora of Azerbaijani scientists”.
Academician-Secretary of ANAS institute director Academician Rasim Alguliyev stated that, establishment of information system “Diaspora of Azerbaijani scientists” is one of the vital issues. The new system is of great importance in terms of collecting data about Azerbaijani scientists in different countries of the world in a unite source. This system will contribute to the establishment of "Virtual Azerbaijan".
Then, chief department of the institute Gulnara Nabibeyova informed in detail about the information system and said that, this system serves to carrying out the tasks arising from the Order approved by President Ilham Aliyev on “State Program for implementation of the National Strategy for Develomemt of Information Society in Azerbaijan during 2016-2020" dated September 20, 2016. Within the State Program, is conducted to enhance cooperation via Azerbaijani scientist and specialists working in the field of high technologies abroad, and take measures for implementation of joint research and programs.