AMEA Zoologiya İnstitutunda biologiya üzrə elmlər doktoru Qiyas Quliyevin 70 yaşı tamam oldu.
Qiyas Nağı oğlu Quliyev 1947-ci ildə Neftçala rayonunun Aşağı Qaramanlı kəndində anadan olmuşdur. 1969-cu ildə Azərbaycan Dövlət Universitetinin biologiya fakültəsini bitirmişdir. 1972-1975-ci illərdə Azərbaycan Elmlər Akademiyası Zoologiya İnstitutunun “Heyvanların sitogenetikası” laboratoriyasında aspirant, 1975-ci ildən baş laborant, 1977-ci ildən kiçik elmi işçi, 1988-ci ildə “qrup” rəhbəri, 1993-cü ildən 2017-ci ilə qədər “Teriologiya” laboratoriyasının müdiri olmuşdur. Hazırda yeni yaradılan “Quru onurğalıları” laboratoriyasının müdiri vəzifəsini icra edir.
B.ü.e.d. Qiyas Quliyev 1979-cu ildə namizədlik, 2013-cü ildə elmlər doktoru dissertasiyası müdafiə etmişdır. O, namizədlik dissertasiyası üzrə tədqiqatlarını əsasən Rusiya Elmlər Akademiyasının Sibir Bölməsinin Sitologiya və Genetika İnstitunda yerinə yetirilmişdir.
B.ü.e.d. Qiyas Quliyevin 40-dən çox elmi əsəri Amerika, Almaniya, Rusiya, Ukrayna, Belarusiya və Gürcüstanın bir sıra nüfuzlu jurnallarında dərc edilmişdir.
O, xarici dövlətlərdə, o cümlədən, Rusiyada, Almaniyada və Ukraynada keçirilən konfranslarda məruzələrlə çıxışlar etmişdir.
Qiyas Quliyev orta ümumtəhsil məktəbləri və müəllimlər üçün 1 dərs vəsaitlərinin, 10 və 11-ci sinif şagirdləri üçün “Ümumi biologiya” dərsliklərinin həmmüəlliflərindən biridir.
Tanınmış alimi 70 illik yubileyi münasibətilə səmimi qəlbdən təbrik edirik, ona möhkəm can sağlığı, elmimizin inkişafı yolunda böyük nailiyyətlər arzulayırıq.

В Институте Зоологии НАНА состоялся 70 летний юбилей Гияса Кулиева
В Институте Зоологии НАНА был отмечен 70 летний юбилей Гияса Кулиева. Гияс Кулиев родился в 1947-ом году в деревне АшагыГараманлыНефчалинского района. В 1969 году окончил биологический факультет Азербайджанского Государственного Университета. 1972-1975-ые годы был аспирантом лаборатории «Цитогенетика животных» Института Зоологии Азербайджанской Академии Наук, в 1975-ом году главный лаборант, с 1977-го года младший научный сотрудник, в 1988-ом году руководитель «группы», а с 1993-го по 2017 год был руководителем лаборатории «Териология». В настоящее время исполняет обязанность заведующего лабораторией «Наземные позвоночные».
В 1979-ом году Гияс Кулиев подал кандидатство, а в 2013-ом году защитил диссертацию доктора наук. Свои исследования для защиты кандидатской работы он вел в Институте Цитологии и Генетики Сибирского Отделения Академии Наук России. Больше 40 научных труда д. н. п. б. Гияса Кулиева были опубликованы в авторитетных журналах Америки, Германии, России, Украины, Белоруссии и Грузии. Он выступал с докладами на заграничных конференциях, в том числе в России, Германии и Украине.
Гияс Кулиев также является соавтором 1 учебного средства для средних общеобразовательных школ и учителей, а также книги по «Общей Биологии» 10 и 11-го класса.
От всей души поздравляем известного ученого с 70 летним юбилеем, желаем крепкого здоровья и больших достижений на пути развития отечественной науки.